Warszawa

Pacanów - miasto Koziołka Matołka

Pacanów - miasto Koziołka Matołka

Przygody Koziołka Matołka zna zapewne każde duże i małe dziecko. Spisał je Kornel Makuszyński w czterech tomach. Przez trzy pierwsze tomy Koziołek podróżuje, by odnaleźć Pacanów. W ostatnim tomie, po odnalezieniu tego miasta, rusza w dalszą drogę.

 

W Europejskim Centrum Bajki spotkacie nie tylko Koziołka Matołka, ale także wielu innych bohaterów. Dzieci rozwiążą także bajkowe zagadki.

 

Wycieczkę do Pacanowa można zaplanować jako jednodniową (na przykład z Krakowa to jedynie 1,5 godziny drogi) lub przedłużyć wyprawę o zwiedzanie kilku innych perełek województwa świętokrzyskiego.

 

Naszą podróż zaczniemy od rynku w Pacanowie... Pod koniec artykułu znajdziecie także małą niespodziankę dla rodziców :)

 

 

 

 

 

1/19
1/19

Na rynku podejdźcie koniecznie do dwóch pomników Koziołka Matołka. Jeden wykonany jest z drewna...

2/19
2/19

... a drugi ubrany w kwiatową kompozycję. Obaj wędrują w poszukiwaniu przygód.

3/19
3/19

W centralnym miejscu rynku stoi także figura św. Floriana - patrona strażaków pochodząca z 1903 roku.

4/19
4/19

Nieopodal znajdziecie bazylikę pw. św. Marcina. Warto zobaczyć jej barokowe wnętrze i ołtarz pochodzacy z 1633 roku.

5/19
5/19

Wytężajcie wzrok spacerując w okolicy rynku w Pacanowie. Tutaj Koziołki Matołki chowają się na każdym kroku. Obserwujcie uważnie fasady budynków, sklepy oraz numerację domów. Kto znajdzie więcej koziołków?

6/19
6/19

Rynek w Pacanowie jest niewielki, klimatyczny i znajdziecie przy nim kilka cukierni z lodami i goframi. Będąc tam, od Europejskiego Centrum Bajki dzieli Was już tylko 5 min spacerem. Po drodze, obok Centrum możecie zjeść obiad w Restauracji Bajkowej. 

7/19
7/19

Europejskie Centrum Bajki otacza ładny ogród z ciekawymi uliczkami.

8/19
8/19

Poszukajcie tam inspirujących cytatów i edukacyjnych wierszyków.

9/19
9/19

Po drodze czekają bajkowe postaci. Na terenie ogrodu znajduje się także plac zabaw dla dzieci. 

10/19
10/19

Jest to również miejsce, w którym możecie odpocząć i zjeść swój prowiant. W ogrodzie rozstawione są domki ze stolikami. Centrum nie prowadzi własnego punktu gastronomicznego, dlatego lepiej mieć przy sobie jakieś małe co nieco. W okresie letnim kupicie tam jednak lody i orzeźwiające napoje. 

11/19
11/19

W bajkowej chatce w ogrodzie czekają książki, które można przeczytać i odłożyć na miejsce lub wymienić na inne.

12/19
12/19

Przed wejściem spotkacie prawdziwe koziołki... matołki? Przekonacie się sami. ;)

13/19
13/19

Zwiedzanie wnętrza Centrum trzeba dobrze zaplanować. Dla zwiedzających dostępne są dwie krainy oraz Mały Teatr, a godziny wejść są ściśle określone. Zwiedzanie Bajkowego Świata trwa 1 godz. 20 min, zwiedzanie Krainy Soria Moria trwa 50 min, a spektakl w Małym Teatrze trwa 30 min. Grupy nie są większe niż 15 osób i za każdym razem prowadzi Was bajkowy przewodnik. Naszym opiekunem była Calineczka!

14/19
14/19

Kraina Soria Moria to inspirowana norweskimi baśniami kraina zagadek. My czuliśmy się tam jak w escape roomie dla dzieci. Nie będziemy zdradzać za dużo, ale by przejść całą krainę trzeba wykonać ciekawe zadania. Pod okiem uważnego przewodnika, oczywiście. Kraina dedykowana jest dzieciom w wieku od 7 lat i naprawdę jest to dobra ocena. Młodsze dzieci nie skorzystają z zagadek, a dodatkowo mogą się przestraszyć tego, że kraina jest zamknięta i początkowo dość ciemna. Rodzice jak najbardziej mogą także angażować się w wykonywanie zadań i dobrze się bawić.

15/19
15/19

W Bajkowym Świecie spodoba się także młodszym dzieciom. Pamiętajcie, że Centrum nie ma formy muzeum, w którym ogląda się eksponaty. To krainy z zagadkami, opowieściami i bajkowymi postaciami. W Bajkowym Świecie dzieci poznają między innymi polskie bajki, których mogą już nie pamiętać z telewizji. A także baśnie z różnych stron świata. Co dokładnie tam się dzieje - tego oczywiście nie zdradzimy!

16/19
16/19

Spektakl na kameralnej scenie Małego Teatru to również ciekawe przeżycie dla dzieci. Po przedstawieniu widzowie zobaczą z bliska lalki teatralne i wezmą udział w krótkich warsztatach. 

17/19
17/19

Informacje, które ułatwią Wam planowanie oraz cennik znajdziecie na stronie internetowej Centrum. 

18/19
18/19

Po dniu pełnym dziecięcych przygód, polecamy rodzicom zrobić sobie małą przyjemność. Nieopodal Pacanowa znajduje się bardzo zaciszne miejsce, otoczone polami i winnicami. Możecie tutaj skosztować regionalnego wina, pójść na spacer lub po prostu odpocząć. Odwiedźcie Winnicę Zbrodzice.

19/19
19/19

Wycieczkę do Pacanowa można połączyć ze zwiedzaniem Sandomierza (te dwa miasta dzieli godzina drogi). O atrakcjach Sandomierza przeczytacie więcej tutaj.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć