Warszawa

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu?

 

Poznaj kilka pomocnych rad. 

 

 

 

1/15
1/15

1. Poświęć trochę czasu na czytanie ze swoim dzieckiem. Powoli wprowadzaj je w szkolne aktywności i konieczność skupienia na nich uwagi.

 

2/15
2/15

2. Spraw, by wspólne kupowanie przyborów szkolnych było dla Was przyjemnością. Zaangażuj dziecko, pozwól mu wybierać niektóre rzeczy. Niech wie, że ma wpływ na szkolne decyzje. 

3/15
3/15

3. Przygotuj siebie i dziecko na wczesne wstawanie. To, co możesz, zorganizuj poprzedniego wieczoru. Takie przygotowanie, to najlepsze, co możesz zrobić, by zapewnić swojej rodzinie dobry start! Zdecydowanie redukuje poranny stres i chaos. 

 

4/15
4/15

4. Ten punkt może wydać Ci się nietypowy, ale to naprawdę dobry pomysł. A mianowicie: zorganizuj przyjęcie z okazji powrotu do szkoły! Oczywiście nie musi to być wielka impreza. Pomyśl o wspólnym rodzinnym grillu lub wyjściu na lody. Utwórzcie nową rodzinną tradycję. Dzięki temu Twoje dziecko będzie kojarzyło powrót do szkoły z miłym wydarzeniem. 

5/15
5/15

5. Mimo że wakacje się kończą i każdy będzie zajęty swoimi obowiązkami, znajdź czas na rodzinne spędzenie czasu. W szkolnym zamieszaniu, ważne jest, by dziecko nie straciło z Tobą kontaktu. Poświęć chociaż 15 minut codziennie na rodzinną rozmowę, wspólne czytanie czy granie w planszówki. 

6/15
6/15

6. Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna przygodę ze szkołą i obawia się tego, co zastanie pierwszego dnia, weź je na wycieczkę do szkoły jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Pokaż, jak wygląda budynek, gdzie jest sala, stołówka, gabinet pielęgniarki. Dzięki temu Twoje dziecko poczuje się pewniej i pierwszy dzień szkoły nie będzie dla niego tak stresujący.

7/15
7/15

7. Przygotuj miejsce do odrabiania zadań domowych. Dziecku jest się łatwiej skupić na obowiązkach, jeśli kojarzy je ze specjalnym, przeznaczonym do tego nauki miejscem. Na biurku powinien panować porządek. Razem z dzieckiem zadbaj o to, by leżało na nim jak najmniej rozpraszających rzeczy. 

 

O tym, dlaczego tak ważny jest porządek na biurku pisaliśmy tutaj.

8/15
8/15

8. Stwórz lub kup rodzinny planer. Możesz w nim wpisywać obowiązki i zajęcia każdego członka rodziny. To znacznie ułatwia organizację dnia codziennego. 

9/15
9/15

9. Już teraz przygotuj sobie garść pomysłów na drugie śniadania. Taka "baza" przepisów ułatwi Ci codzienne przygotowanie posiłków, sprawi, że będą one atrakcyjne, a także pozwoli zaangażować dziecko w ich przygotowanie. Przedstaw dziecku swoje pomysły, zapytaj na co ma ochotę i poproś o pomoc. 

10/15
10/15

10. W weekend przygotuj ubrania do szkoły na cały tydzień. Wypranie, wyprasowanie i powieszenie ich w szafie zapobiegnie porannej aferze "mamo, nie mam w co się ubrać!"

11/15
11/15

11. Zacznij dzień od uśmiechniętego śniadania! To na pewno pozytywnie nastroi Twoje dziecko. Wesołe inspiracje znajdziesz tutaj

12/15
12/15

12. Powrót do szkoły i jesień oznaczają częstsze infekcje. Zadbaj o odporność swojego dziecka: o wartościową dietę, optymalną ilość snu (nie mniej niż 8 godzin), odpowiedni ubiór. 

 

Po więcej podpowiedzi kliknij tutaj.

13/15
13/15

13. Ogranicz dziecku oglądanie telewizji i granie na komputerze. Dla niektórych dzieci wakacje oznaczają nielimitowane siedzenie przed telewizorem i komputerem. Zacznij przyzwyczajać dziecko do szkolnej rutyny i tego, że więcej czasu będzie musiało poświęcić na obowiązki. 

14/15
14/15

14. Spędź ostatni tydzień lub weekend wakacji z dzieckiem robiąc to, co sprawia mu przyjemność. Dzięki temu będzie miało dobry nastrój przed rozpoczęciem szkoły :)

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć