Kraków

15. miejsc, w których rozwiniecie inteligencję wizualno-przestrzenną waszych pociech

15. miejsc, w których rozwiniecie inteligencję wizualno-przestrzenną waszych pociech

Wyobraźnia i obrazy. To dwa kluczowe aspekty rozwoju inteligencji wizualno-przestrzennej. Dlaczego warto rozwijać ten typ inteligencji u dzieci? Aby już jako dorosłe osoby były nieprzeciętnie kreatywne, świetnie zorganizowane, zręczne oraz... bezbłędnie czytające mapy!

 

Jak rozwiajać inteligencję wizualno-przestrzenną u naszych pociech? Lista proponowanych zajęć jest długa. Poznajcie tegorocznych finalistów Słoneczników w kategorii sztuki wizualne.

 

Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły.

 

Zobacz również:

>> Jak rozwijać logiczne myślenie u dzieci? 13. miejsc, które Wam w tym pomogą

>> 20. inicjatyw rozwijających kompetencje językowe Waszych dzieci

>> Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

 

 

1/15
1/15

Sobotnie poranki w Pracowni i Muzeum Witrażu
Organizator: Pracownia i Muzeum Witrażu

 

>> SŁONECZNIK 2016 kategorii sztuki wizualne

 

Cykliczne zajęcia dla dzieci. 45-miutowe zwie­dza­nie pracowni witrażu dosto­so­wane do wieku dzieci. Dzieci zapo­znają się z takimi poję­ciami jak żywe muzeum, warsz­tat, witraż, obserwują mistrzów witrażowych przy pracy, mogą wziąć do ręki narzędzia i pędzle oraz pomalować na próbę witrażową twarz. 

 

>> Przeczytaj naszą relację ze zwiedzania Pracowni Witrażu

2/15
2/15

Mały wielki Kraków - spacery miejskie dla dzieci
Organizator:Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

>> NAGRODA RODZICÓW 2016 w kategorii sztuki wizualne

 

Cykl miejskich spacerów zaplanowanych tak, by mogli im sprostać mniej wprawni wędrowcy. To miejskie wycieczki dla dzieci w wieku 9–12 lat oraz ich rodziców. Trasy i tematyka spacerów są tak przemyślane, aby w młodszych uczestnikach wzbudzić ciekawość świata i zamiłowanie do odkrywania tajemnic Krakowa.


Spacery odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 11.00.

3/15
3/15

Otwarta Pracownia
Organizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

 

Od stycznia do czerwca 2016 wspólnie ze studentkami kierunku Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uruchomiono przestrzeń warsztatową, w której duże i małe formaty, kredki, farby, pastele, farby drukarskie, glina czekały na spotkanie z wyobraźnią i siłą twórczej ekspresji. 

 

Raz w miesiącu, w niedzielę zapraszano do działań w różnych technikach plastycznych i estetykach. Trzysta prac prezentowanych na wystawie sztuki Nieobjęta ziemia dostarczyły sporej dawki inspiracji i stały się punktem wyjścia do twórczych eksperymentów.

Warsztaty zachęcały do spontanicznego spotkania ze sztuką: bez ograniczeń wiekowych, bez biletów. Dla dorosłych i dla dzieci. Dla wszystkich, którzy chcieli dać upust swojej wyobraźni lub skomentować otaczającą rzeczywistość.

4/15
4/15

Baranki Dzieciom
Organizator: Kino pod Baranami

 

Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na poranki filmowe dla dzieci. Co niedzielę mali kinomani będą spotykać się z bohaterami najpiękniejszych filmów animowanych, a po seansach biorą udział w twórczych warsztatach.

5/15
5/15

Konik Muzealny
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Warsztaty weekendowe dla dzieci w wieku 4-7 lat odbywające się w kilku oddziałach MNK. Uczestnicy mają okazję odkrywać tajemnice muzealnych galerii, ucząc się i bawiąc równocześnie, gdyż formuła zajęć przypomina nieco grę terenową.


Każdy KONIK jest inny – bogactwo dzieł sztuki pozwala na sięganie do różnorodnych kontekstów i metod, aktywne pokonywanie ścieżki daje okazję do zdobycia za każdym razem nowej dawki wiedzy.

6/15
6/15

Paleta Debiutanta
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10-13 lat.


Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie służą za punkt wyjścia do "dorosłych" już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. 

7/15
7/15

Warsztaty dla dzieci
Organizator: Cricoteka

 

Cykl oryginalnych warsztatów i zajęć na pograniczu dyscyplin sztuki, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Zajęcia łączą elementy plastyki, muzyki, teatru, aktywizujących działań, stawiając nacisk na zabawę w grupie rówieśniczej i aktywne uczestnictwo.

 

Celem warsztatów jest zmiana postrzegania sztuki jako obcej i niezrozumiałej. Radość z działania uwolniona zostanie dzięki grom, zabawom z językiem i obrazem, gestem, światłem czy dźwiękiem.

 

Instruktorzy posługują się współczesnymi metodami edukacyjnymi: zabawami w przestrzeni, zabawami kreatywnymi, tworzeniem przy użyciu nietypowych narzędzi, treningiem twórczości.

 

Każde zajęcia są inne, bazują na wybranych etapach i ideach twórczości Tadeusza Kantora.

8/15
8/15

Warsztaty plastyczne dla dzieci inspirowane wystawą grafik Romka Marbera
Organizator: Żydowskie Muzeum Galicja

 

Warsztaty odbyły się w ramach cyklu Rodzinna Niedziela. 

 

Rodzinne  Niedziele  to jedna z najstarszych inicjatyw, mająca grono licznych fanów. To nie tylko warsztaty ale i szansa na spotkanie z ciekawymi twórcami  i podglądanie ich warsztatu pracy – gościliśmy m.in. panią Elżbietę Wasiuczyńską, ilustratorkę książek dla dzieci czy zespół Sokół Orkestar, który opowiadał dzieciom o instrumentach muzycznych.

 

Rodzinne Niedziele to tematyczne zajęcia warsztatowe, spektakle, zabawy muzyczne czy  gry miejskie angażujące zarówno małych, jak i dużych.

 

Żydowskie Muzeum Galicja było również organizatorem wydarzeń dla dzieci podczas 25. Festiwalu Kultury Żydowskiej

9/15
9/15

Niedzielne warsztaty historyczne dla dzieci
Organizator: Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

Przekonaj się, że zwiedzanie nie musi być nudne! Uczestnicy niedzielnych zajęć przeniosą się setki tysięcy lat wstecz. Poznają ekspozycję muzealną z innej perspektywy. A po teorii - część praktyczna. 

10/15
10/15

13. Krakowski Piknik Archeologiczny "Krakowianie w czasach chrztu Polski"
Organizator: Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

28 maja 2016 roku w ogrodach Muzeum Archeologicznego odbył się 13. Krakowski Piknik Archeologiczny „Krakowianie w czasach chrztu Polski”. Tematem przewodnim pikniku było życie codzienne mieszkańców wawelskiego grodu w czasach, gdy Mieszko przyjmował chrzest.

 

W programie pikniku znalazło się m.in.:

  • Grupy rekonstrukcyjne
  • Pokaz rzemiosł
  • Akademia młodego archeologa
  • Konkursy i zabawy
  • Koncert
11/15
11/15

Konkurs plastyczny "Chrzest Polski w oczach dziecka"
Organizator: Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

Muzeum Archeologiczne w Krakowie w 2015 roku zaprasiło do udziału w konkursie plastycznym „Chrzest Polski w oczach dziecka”. Uczniowie szkół podstawowywch mieli za zadanie namalować jak według nich mogła wyglądać uroczystość przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz jego otoczenie w 966 r.

12/15
12/15

Mała KIKA
Organizator: Kinokawiarnia KIKA

 

Mała KIKA, to coniedzielne spotkania z filmem i animatorem, który po projekcji poprowadzi warsztaty kreatywne rozwijające wyobraźnię.
Każdy bilet kosztuje tylko 10zł.

13/15
13/15

Modna i już! Moda w PRL – warsztaty towarzyszące wystawie
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Wystawa odzwierciedlała niepowtarzalny charakter mody kolejnych powojennych dekad. Pokazano zarówno ubiory zwyczajne, codzienne, jak i kreacje wybitnych projektantów, którym przyszło pracować w Polsce lat 1945–1989. Wystawie towarzyszły warsztaty, na których dzieci zgłębiały historię mody, próbowały swoich sił jako projektanci, redaktorzy pisma o modzie lub krawcy.

14/15
14/15

Mini spotkania ze sztuką
Organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury

 

Mini spotkania są „mini”, bo skierowane są dla „mini-odbiorców” sztuki w wieku 4–6 lat, trwają godzinę i dotyczą zawsze jednego, wybranego pojęcia związanego z aktualnie prezentowaną wystawą. To co jest w nich „maxi” to przekazana wiedza i sposób w jaki podchodzimy do pracy z dzieckiem, dając mu maksimum wolności w zakresie czucia, rozumienia i oceniania sztuki. Za każdym razem sięgamy maksymalnie w głąb znaczenia danego pojęcia, a może nim być np. biel, gwiazda, drewno, szum czy ślad. Za każdym razem tworzymy też wiążący się z nim obiekt.

 

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w niedzielę o godz. 12.30, są bezpłatne i nie są wymagane zapisy.

15/15
15/15

Archeolog-Lotnik
Organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego

 

Zajęcia interdyscyplinarne z elementami geografii, historii i archeologii pozwalające na zapoznanie uczestników ze specjalnym wycinkiem pracy archeologa – poszukiwacza zaginionych samolotów. W czasie zajęć nie tylko dzieci uczyły się rozpoznawać części samolotów, ale również aktywnie ich poszukiwały.

 

Identyfikowanie i określanie typu samolotu połączanego z wydarzeniami historycznymi pozwoli na poznawanie historii, w innowacyjny sposób.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć