Kraków

20. inicjatyw rozwijających kompetencje językowe Waszych dzieci

20. inicjatyw rozwijających kompetencje językowe Waszych dzieci

W Krakowie ponad wszelką wątpliwość dba się o rozwój kompetencji językowych najmłodszych. Niedowiarkowie niech tylko spojrzą na listę tegorocznych nominowanych do konkursu Słoneczniki w kategorii język. To dwudziestka bardzo różnych inicjatyw: spektakle, warsztaty literackie, festiwale, głośne czytanie. Łączy je jedno (prócz tego, że są znakomite): wzbogacają wiedzę o świecie, rozwijają wyobraźnię, a nade wszystko uczą mowy ojczystej.
 
Oto przegląd inicjatyw nominowanych do nagrody Słoneczniki 2016 w kategorii JĘZYK.
 
Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły. 

 

Zobacz również:

>> 15. miejsc, w których rozwiniecie inteligencję wizualno-przestrzenną waszych pociech

>> Jak rozwijać logiczne myślenie u dzieci? 13. miejsc, które Wam w tym pomogą

>> Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

>> Sport to zdrowie! Top 12. inicjatyw, które rozwiną koordynację ruchową Twoich pociech

>> 9. inicjatyw, które pomogą rozwinąć słuch muzyczny Twojego dziecka

 

1/20
1/20

Zaczarowany Kraków czyli czytanie na śniadanie
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie” to cykl spotkań, w czasie których znani krakowianie będą czytali dzieciom utwory związane z Krakowem: legendy, podania, utwory wierszem i prozą. Wydarzenie adresowane jest do dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Dla każdego malucha przewidziany jest drobny poczęstunek. Spotkania odbywać się będą w niedziele w Cafe Putto, w skrzydle zachodnim Pałacu Krzysztofory o godzinie 11.00.

2/20
2/20

Warsztaty rysowania filozofii chińskiej
Organizator: Instytut Konfucjusza w Krakowie

 

Warsztaty rysowania filozofii chińskiej są miejscem, w którym dzieci mogą swobodnie myśleć, rozwijać wyobraźnię, mówić to, co chcą i rysować to, co myślą. Nie ma tu miejsca na jednoznaczne odpowiedzi ani poprawne rysunki. W czasie warsztatów niezwykle ważna jest grupa, dzięki niej dzieci mają okazję konfrontować się z faktem, że inni myślą inaczej, akceptować to, ale też uczyć się obrony własnego zdania. Rysowanie staje się alternatywnym sposobem ekspresji myśli. Całość warsztatów spaja chińska filozofia starożytna, która pozwala dzieciom spojrzeć na świat inaczej niż do tej pory.

Każde warsztaty mają temat przewodni związany z jednym z zagadnień często poruszanych przez starożytnych chińskich filozofów. Tematy te jednak ściśle łączą się z codziennym życiem współczesnego człowieka.

3/20
3/20

Bajki Pod Globusem
Organizator: Księgarnia Pod Globusem

 

Zajęcia łączą warsztaty plastyczne z lekturą starannie wybranych książeczek dla dzieci. Co tydzień inny temat i inna lektura.

4/20
4/20

Ania z Zielonego Wzgórza - spektakl
Organizator: Teatr Groteska

 

>> Laureat Słonecznika 2016 <<

 

Opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Na Zielone Wzgórze do domu Mateusza i Maryli Cuthbert przybywa jedenastoletnia Ania Shirley. Ania jest sierotą, wcześnie straciła rodziców, ale swoim pozytywnym nastawieniem do życia podbija serca wszystkich wokół. Szalone przygody rudowłosej Ani i jej przyjaciół odegrają aktorzy w żywym planie. Przypomnimy najbardziej znane epizody powieści m.in.: farbowanie włosów, poczęstunek „sokiem malinowym”, utarczki słowne Ani z Małgorzatą. Spektakl jest i zabawny i liryczny – dlatego jednocześnie zachwyci i rozbawi widzów oraz skłoni do wielu refleksji.  Dowcipnym dialogom towarzyszą liczne piosenki, wykonane w  niezwykle atrakcyjnej konwencji musicalu. W nastrój opowieści wprowadzą symboliczna, dynamicznie zmieniająca się scenografia oraz stylowe kostiumy. Pełne uroku przedstawienie dostarczy młodym widzom niezapomnianych emocji, a dorosłym przypomni „smaki” dzieciństwa.

5/20
5/20

Zabierz dziecko do teatru: warsztaty dla dzieci
Organizator: Teatr Bagatela

 

Rodzice, którzy nie mieli z kim zostawić swoich pociech, na czas trwania przedstawienia mogą powierzyć je opiece organizatorów warsztatów „Zabierz dziecko do teatru”. W tym czasie sami w pełni mogą poświęcić się oglądanemu przedstawieniu. Wystarczy do biletu wstępu na spektakl dokupić, po wcześniejszej rezerwacji w Biurze Rezerwacji Biletów, bilet wstępu na warsztaty teatralne dla dziecka.

 

A co się dzieje na takich warsztatach? Gry i zabawy ruchowe, wspólne czytanie oraz warsztaty plastyczne. Zajęcia prowadzone są indywidualnie oraz w grupie przez doświadczonych pedagogów i artystów.

6/20
6/20

Bajkoczytanie
Organizator: Żydowskie Muzeum Galicja

 

Spotkania dla najmłodszych z wybitnymi krakowskimi aktorami i wspólne czytanie literatury dla dzieci. Podczas kilku edycji „Bajkoczytania” gościliśmy m.in. Jerzego Trelę, Magdalenę Walach, Krzysztofa Globisza, Jana Peszka i Tomasza Schimscheinera.

 

Spotkania ze znanymi aktorami przysparzają nie tylko dużo frajdy najmłodszym, ale także ich rodzicom. Staramy się przy tym, aby zachęcać dzieci i rodziców do sięgania po dobrą  literaturę dziecięcą. Współpracujemy z najlepszymi wydawnictwami  ("Dwie Siostry", "Zakamarki", "GW Foksal", "Znak", "Wydawnictwo Literackie"), dzięki którym możemy organizować dodatkowe atrakcje dla dzieci – konkursy z nagrodami, loterie, etc. Prezentujemy nowości, wyróżniające się mądrą treścią i przesłaniem, ale i piękną szatą graficzną, sięgamy też po klasykę

7/20
7/20

Inna Bajka - Opowieści Wędrownego Grajka
Organizator: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

 

Spotkania z baśnią opowiadaną słowem, gestem i muzyką. To zachęta do sięgania po najpiękniejsze książki literatury dziecięcej, a także uwrażliwianie na żywe słowo i muzykę. Dzieci i rodzice mają okazję sami pograć na instrumentach, tworząc w ten sposób jedyne w swoim rodzaju tło do wysłuchanej historii.

8/20
8/20

Sto lekcji o Kolekcji
Organizator: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

 

Od kwietnia do grudnia 2016 roku w ramach projektu Sto lekcji o Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zorganizuje sto bezpłatnych lekcji muzealnych i warsztatów poświęconych dziełom sztuki współczesnej z Kolekcji MOCAK-u.


Projekt przewiduje organizację cyklu stu bezpłatnych zajęć edukacyjnych poświęconych sztuce współczesnej. Kierowany jest do zróżnicowanej grupy odbiorców od dzieci w wieku przedszkolnym przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych, po niepełnosprawnych, seniorów oraz osoby o utrudnionym dostępie do kultury. Najważniejszymi celami projektu są zachęcenie szkół i innych placówek edukacyjnych do włączania sztuki najnowszej do swojego programu, upowszechnianie wiedzy na temat zjawisk ważnych dla sztuki oraz zapoznanie uczestników z postaciami artystów, których dzieła można zobaczyć w Kolekcji MOCAK-u.

9/20
9/20

Latający dywan - opowieści przedmiotów
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Cykl spotkań dla dzieci (4-7 lat) odbywających się w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odegra improwizacja i interakcja z widzem.


Podstawową formą artystyczną jest tu przygotowana na kanwie baśni opowieść, której bezpośrednią inspiracją są wybrane przykłady rzemiosła artystycznego, tkanin, biżuterii lub broni ze zbiorów Muzeum.
                                            
Tradycyjna forma  przekazu pełni również inną funkcję, konsoliduje dzieci wokół konkretnej historii, wyostrza zmysły i pobudza wyobraźnię.  Równocześnie baśniowa opowieść oswaja świat  i pozwala zrozumieć rzeczywistość odwołując się do metafor i analogii – niezwykle istotnych w okresie gdy abstrakcyjne myślenie bywa jeszcze… abstrakcja, a metafora jest pierwszym krokiem ku symbolicznemu myśleniu o rzeczywistości.

10/20
10/20

Festiwal Literatury dla Dzieci 2016
Organizator: Fundacja Burza Mózgów, Fundacja Czas Dzieci

 

Festiwal Literatury dla Dzieci to największa tego typu impreza w Europie. W Krakowie odbył siię w po raz trzeci w czerwcu tego roku. Tegorocznym motywem przewodnim były podróże. W programie znalzło się ponad 40 spotkań literackicj, warsztatów, koncertów i wystaw.

11/20
11/20

Godziny dla rodziny
Organizator: Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

 

Warsztaty dla rodzin w różnych filiach nowohuckiej biblioteki. Każde warsztaty mają inny temat przewodni i angażują wszystkich członków rodziny.

12/20
12/20

Tajemniczy kufer

Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech już od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie – świadku minionych wieków i pozwala maluchom na stawianie pierwszych kroków w świecie przeszłości. Zachęca ich tym samym do interaktywnego poznawania historii i kultury Krakowa.


Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 12.00. Grupa docelowa: dzieci w wieku 4–6 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl lub 12 426 50 60.

13/20
13/20

Klub Latających Podróżników
Organizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

 

Cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, podczas których spotykamy się z różnymi kulturami i krainami geograficznymi sięgając po lokalne opowieści i legendy oraz do muzealnej kolekcji. Pokazujemy dzieciom różnorodność świata, różne tradycje, języki, obyczaje. Korzystamy z możliwości, które tkwią w mapach, plastyce, teatrze i dziecięcej ciekowości.

14/20
14/20

Mały Książę – spektakl
Organizator: Krakowski Teatr Scena STU

 

Wizerunek złotowłosego chłopca w błękitno-czerwonym płaszczyku rozpoznawany jest na całym świecie. Poetycka baśń Antoine’a de Saint Exupery’ego o Małym Księciu, który ze swej maleńkiej, zagubionej gdzieś w Kosmosie planety trafił na Ziemię, stała się jedną z najbardziej popularnych książek XX wieku. To propozycja zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jako bajka dla dzieci „Mały Książę” porusza siłą fantazji, wizją podroży po nieznanych planetach. W swej kosmicznej wędrówce bohater spotyka dziwne istoty – dorosłych. Spojrzenie małego dziecka demaskuje absurdy i pozory ich świata, bezsens życia i działania ludzi, którzy z pola widzenia stracili to, co najważniejsze -  drugiego człowieka. Dla dorosłych będzie to przede wszystkim opowieść o pilocie, który zmuszony do awaryjnego lądowania w sercu Sahary, w chwili najwyższego niebezpieczeństwa i samotności odbywa „podróż w głąb siebie”,  przywołuje  wspomnienia, emocje,  które pozwolą mu przetrwać…

15/20
15/20

Nie płacz Koziołku - spektakl
Organizator: Teatr Groteska

 

>> Laureat Słonecznika 2016 <<

 

Wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Bohaterem przedstawienia jest mały i nieposłuszny Koziołek. Uparciuch nie słucha przestróg Mamy o zbliżającej się burzy i niebezpiecznie oddala się od domu podczas szalejącej ulewy. Szybko popada w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla Wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt. Przedstawienie Grzegorza Kwiecińskiego jest bajką-zabawą kierowaną do widzów najmłodszych. Ubrani w kolorowe kostiumy zwierzątek aktorzy animują przyjazne lalki - pluszaki. Ze sceny padają zabawne dialogi i wpadające w ucho piosenki. Wszystko to składa się na pełną ciepła i humoru atmosferę przedstawienia. Przygody Koziołka wydobywają na plan pierwszy najważniejsze wartości: miłość rodziców i przyjaźń otoczenia. Bajka uczy, że warto słuchać dorosłych. Zachęca także do niesienia pomocy innym.

16/20
16/20

Czytamy i Oglądamy w Agrafce
Organizator: Kino Agrafka

 

Program kina Agrafka skierowany do najmłodszych widzów. Cykl spotkań polegający na głośnym odczytaniu przez animatora fragmentu interesującej książki. Druga część spotkania to projekcja filmu, będącego adaptacją lektury lub film na motywach zbliżonych do tematyki książki. Po projekcji zapraszamy dzieci do "przenośnej pracowni plastycznej", gdzie za pomocą barw i kształtów będą mogły wyrazić zapamiętane z książki i filmu doznania. Do udziału w projekcie zaproszono profesjonalistów, mających doświadczenie w kontaktach z widownią dziecięcą.


W programie najciekawsze, najwartościowsze książki.


Filmy, głównie rysunkowe, zarówno te nieco starsze, ale nie starzejące się, jak i ciekawe nowości.

17/20
17/20

Poranki z Pandą
Organizator: Instytut Konfucjusza w Krakowie

 

Laureat Słonecznika 2013! Poranki z Pandą są comiesięcznymi spotkaniami z kulturą chińską, przeznaczonymi dla dzieci w wieku przedszkolnym.

18/20
18/20

Podróże pościelotem
Organizator: Fundacja Biznes Mama i Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki"

 

Cóż lepszego jest dla ciała niż ruch. A czym najlepiej podróżować, jak nie pościelotem.

To warsztaty, które pielęgnują w dzieciach to, co najcenniejsze, a na co wymagania współczesnego świata często nie zostawiają miejsca: fantazję i naturalną potrzebę ruchu.


Bajkowy pościelot pozwoli uczestnikom wzbić się w przestworza i podróżować nad magicznymi krainami. W każdej podróży będzie on wyglądał inaczej i wymagał od pasażera prawidłowego oddechu i odpowiednich ruchów, które pozwolą mu na równy i bezpieczny lot. Dzieci będą się rozciągać jak koty, napinać mięśnie, dźwigając egzotyczne owoce i rozluźniać się, wtulając w miękką podłogę pościelotu.

 

W zależności od wybranego warsztatu, pościelot wyląduje w krainie dźwięków, kolorów, bądź teatru.

19/20
19/20

Sztuka Bajek
Organizator: Kino ARS

 

Sztuka Bajek to weekendowy cykl filmów i bajek dla dzieci. Na seanse przeznaczone dla najmłodszych odbiorców Kino ARS zaprasza w każdą sobotę i niedzielę w godzinach południowych. Repertuar zmienia się raz w miesiącu

20/20
20/20

OFMAT 2016 - Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru

Organizator: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

 

Ideą krakowskiego festiwalu jest prezentacja najciekawszych dokonań młodego teatru w Polsce, dlatego do udziału w nim zapraszane są teatry amatorskie, ciekawe ze względu na rozwiązania formalne, poruszane problemy oraz poszukujące własnego, autonomicznego, języka teatralnego, których członkowie ukończyli 17. rok życia. – W dotychczasowej historii teatru zawsze miejsce szczególne zajmowały teatry alternatywne działające poza instytucjami, powoływane z autentycznej potrzeby tworzenia, zespolenia we wspólnym działaniu, poszukiwania autentycznych emocji, prawdy – przekonuje organizator. Celem festiwalu jest również kształtowanie wrażliwości oraz rozwój kompetencji kulturowych młodych ludzi, zwłaszcza że mamy dziś do czynienia z kryzysem autentycznego uczestnictwa w kulturze.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć