Kraków

TOP 7 nietypowe muzea w Krakowie i okolicach

TOP 7 nietypowe muzea w Krakowie i okolicach

Muzea to nie tylko obrazy, rzeźby i potłuczone garnki z X wieku. Muzea to nie kurz i pajęczyny. Muzea to przygoda! Dla całej rodziny. Oto siedem nietuzinkowych muzeów, w których nuda wam nie grozi!

 

Zobacz również:

 

>> 6 pomysłów na jednodniowe wycieczki w okolice Krakowa

>> TOP 10 place zabaw Krakowa

>> Na rower! Z dzieckiem oczywiście (PORADNIK)

>> Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

>> Na spacer i do lasu - przygotuj się!

 

1/7
1/7

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie

 

Laureat Słonecznika 2016 w kategorii sztuki wizualne!

 

To nie jest zwykłe muzeum. To muzeum żywe, czyli takie w którym obserwuje się proces wytwarzania. Innymi słowy: ogląda się nie tylko efekt końcowy, ale i drogę prowadzącą ku niemu. Tyle że w krakowskim Muzeum Witrażu nie ma mowy o żadnej inscenizacji, a zwiedzający wchodzą w sam środek działającej (nieprzerwanie) od ponad stu lat manufaktury. U Żeleńskiego nie ma miejsca na konfabulację. Wszystko jest tu naprawdę i na wyciągnięcie ręki i w dodatku niemal bez zmian od 1902 roku.

 

Muzeum zwiedza się pod opieką przewodnika, a narracja wycieczki dostosowywana jest do wieku oprowadzanych. To zapewne jedyna taka okazja, aby bezpośrednio zza pleców artystów i rzemieślników, obserwować kolejne etapy powstawania witraży. Od progu czujemy się jak w starodawnej manufakturze, której pracownicy muszą wykazać się iście benedyktyńską cierpliwością i precyzją. Nie ma miejsca na błędy, a praca nad jednym witrażem może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od skali projektu.


Muzeum jest czynne od wtorku do soboty od 12:00 do 18:00. Dodatkowo w soboty o 11:30 warsztaty dla dzieci. Obowiązują zapisy! Strona www


Zwiedzanie muzeum witrażu odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.


al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków

Przeczytaj naszą relację z wizyty

2/7
2/7

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

 

Kto nie marzył, aby zostać strażakiem?


Małopolskie Muzeum Pożarnictwa jest to najstarsze tego typu muzeum w Polsce z unikalną, kolekcją strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbiorem medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii, a także związane tematycznie z działalnością straży pożarnej, zbiory filuministyczne i filatelistyczne oraz liczne dokumenty i publikacje. Muzeum zgromadziło już ponad tysiąc osiemset eksponatów.

 

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 - 15:00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się: 12-283-23-23 lub 12-283-17-50

 

ul. Korycińskiego 10, 32-566 Alwernia

strona www

3/7
3/7

Muzeum Fonografii w Niepołomicach

 

Muzeum jest częścią Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa i jest jedynym tego typu muzeum w Polsce! W siedmiu salach ekspozycyjnych prezentujemy historię wspaniałej dziedziny jaką jest fonografia. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia poznajemy zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku, ich historię i rozwój, mamy także szansę poczuć klimat minionych epok. W naszym Muzeum prezentujemy około 150 eksponatów, z których najstarsze mają nawet 130 lat.

 

Integralną częścią ekspozycji jest sala odsłuchowa, w której zgromadzonych jest ok. 2 000 płyt winylowych. Każdy ze zwiedzających może przesłuchać wybraną płytę na jednym z siedmiu specjalnie przygotowanych stanowisk odsłuchowych.

 

Muzeum Fonografii czynne codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.


ul. Zamkowa 4, 32-005 Niepołomice

strona www

4/7
4/7

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

 

Funkcjonujący w strukturze PKP Cargo skansen historii kolejnictwa w Chabówce to spadkobierca spuścizny założonej pod koniec XIX wieku parowozowni. W okresie jej największego rozkwitu stacjonowało tu 80 parowozów obsługujących pociągi towarowe i pasażerskie do Krakowa, Nowego Sącza i Zakopanego.

 

Kolekcja zgromadzonego w skansenie taboru kolejowego jest najliczniejsza w Polsce i najchętniej odwiedzana. Obejrzeć tu można lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne, jak również wagony, pługi śnieżne czy żurawie kolejowe. Od 2004 r. Skansen organizuje ogólnodostępne przejazdy pociągów z parowozami.

 

Począwszy od 2005 r. rokrocznie w sierpniu odbywa się Parowozjada – parada czynnych zabytkowych lokomotyw parowych.

 

Do 30 września Skansen jest czynny cały tydzień od 8:00 do 18:00.


Chabówka tel. 32-722-38-75

strona www

5/7
5/7

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

 

Skoro wywołaliśmy do tablicy hasło skansen, to na chwilę zatrzymajmy się przy takim klasycznym – prezentującym kulturę ludową, w omawianym przypadku Krakowiaków Zachodnich.

 

Wizyta w tego typu przybytku może być fascynującym doświadczeniem dla osób w każdym wieku. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie położony jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie. Oczywiście można go zwiedzać. W skansenie można oglądać blisko 30 obiektów (głównie drewnianych). Do wielu spośród nich można wejść i obejrzeć oryginalne wyposażenie.

 

Wycieczka do Parku Etnograficznego w Wygiełzowie to świetny pomysł na rodzinny dzień. Na terenie skanseny działa karczma, a niemal co weekend organizowane są warsztaty i koncerty.

 

Godziny otwarcia: 

  • w sezonie letnim (1 marzec - 31 październik) od 8.00 do 18.00.
  • w sezonie zimowym (1 listopad - 28/29 luty) od 8.00 do 15.00.

 

Wygiełzów, ul. Podzamcze 1, 32 - 551 Babice

strona www

6/7
6/7

Lamus Teatralny w Krakowie

 

Wizyta w tym niezwykłym miejscu, to jak zajrzeć zza teatralne kulisy. Kto o tym nie marzy?

 

Dzięki Teatrowi im. Słowackiego można uczynić zadość swym marzeniom, choć nie w sensie dosłownym. Lamus Teatralny to najmłodsze dziecko na krakowskiej mapie muzealnej, otworzył swe podwoje zaledwie w czerwcu 2016.

 

Prócz wspaniałej kolekcji kostiumów i zdigitalizowanych zbiorów teatralnych można też przekonać się jak – potocznie rzecz ujmując – robi się teatr. Ekspozycja jest interaktywna dzięki czemu zwiedzający mogą wejść na scenę, do garderób aktorów, czy posłużyć się białą bronią, pozostającą w zbiorach teatru.

 

Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00

 

ul. Radziwiłłowska 3, Kraków

strona www

7/7
7/7

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

 

W zabytkowych halach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej od 1998 roku działa Muzeum Inżynierii Miejskiej. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki. Co oznacza to praktyce?

 

Przy Wawrzyńca 15 czekają na zwiedzających aż 5 stałych ekspozycji.

 

Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja starych aut (w tym prototypów, które nigdy nie trafiły do masowej produkcji), a także części samochodowych, czy nawet dawnych dystrybutorów paliwa! Do tego wystawy prezentujące rozwój drukarstwa w Krakowie, a także wybranych obszarów inżynierii miejskiej od średniowiecza po dzień dzisiejszy i 11 zabytkowych tramwajów (wszystkie są sprawne technicznie i w letnie niedziele kursują po ulicach Krakowa jako linia 0).

 

Specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających powstała wystawa edukacyjna „Wokół koła”. To 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. 

 

ul. św. Wawrzyńca 15

Godziny otwarcia i ceny biletów

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć