Droga Pani Kasiu,
przede wszystkim wierzę w intuicję Matki, jeśli Pani się niepokoi rozwojem Córeczki, to znaczy, że nie przebiega on w sposób oczekiwany, normatywny. Z opisu zachowań ten niepokój wydaje się uzasadniony i należy podjąć działania stymulujące rozwój. Takie ćwiczenia proponuję też dla dzieci prawidłowo nabywających język, etapy zabawy i kontaktów społecznych.
Zgodnie z oczekiwanymi etapami rozwoju Córeczka powinna wskaywać palcem. Ponieważ tego nie robi trzeba paluszkiem dziecka pokazywać; przedmioty, osoby, obrazki i nazywać te obiekty. Ta umiejętność buduje wspólne uwagi, które jest warunkiem uczenia się języka i poznawania świata.
Najważniejsze zalecenia do pracy terapeutycznej: Słuchanie wypowiedzi językowych Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze, 10 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje. Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (www.wir-wydawnictwo.com).
Warto także wprowadzić ćwiczenia słuchowe - śpiewanie dwóch wersów zwrotki piosenki do zabawki i poruszanie rytmiczne zabawką (zawsze w taki sam sposób) np. Zuzia lala nieduża, a na dodatek cała ze szmatek i Wio koniku, a jak się postarasz na kolację dojedziemy akurat i Uciekaj myszko do dziury, bo cię tu złapie kot bury. Po kilkunastu powtórzeniach śpiewamy dwa wersy piosenki i oczekujemy, że dziecko weźmie do ręki właściwą zabawkę poruszając nią.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Komentarze
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Córka dziś zaczęła pokazywać na razie samą rączką to o co pytam i to co jej się podoba. Mam nadzieje że ruszy też paluszek niebawem. Będziemy dalej ćwiczyć za Pani radą :)
dodany: 2015-01-20 16:59:21, przez: Kasia