Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wielojęzyczność

Witam serdecznie,
Czytam właśnie wasze forum i tez mam problem z wielojęzycznością córki 2,5-letniej. Jesteśmy mieszaną rodziną: ja z Polski, mąż z Armenii, mieszkamy w Holandii, w domu mówimy po rosyjsku.
Córka zaczęła mówić po armeńsku, teraz mówi już kilka słów po polsku (każdy mówi w swoim języku), niestety mąż pracuje i nie przebywa z nią duzo czasu, są dziadkowie z Armenii i pewnie dlatego zaczęła mówic po armeńsku. Córka rozumie jak mowię do niej po polsku, mąż po armeńsku, nawet jak rozmawiamy po rosyjsku też rozumie, po holendersku rozumie kilka słów. Od kilku tygodni zaczęła się niechęć, zaczęła mówić swoim językiem (dziecięcym) i bardzo się irytuje, że nie rozumiemy. Wysłano nas do logopedy i tu pani doszła do wniosku po kilku wizytach, że nasza córka nie rozumie co mówimy tylko powtarza słowa, a dodam, że córka nie odzywa się na tych wizytach ani słowem do niej.
Po prostu już nie wiemy co robić.

Joanna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Joanno,

Musicie Państwo na razie ograniczyć się do dwóch języków (polskiego i armeńskiego) ponieważ są to etniczne języki rodziców. Dziecko nie powinno chodzić do przedszkola w Holandii dopóki nie opanuje języka rodziców. O tych problemach może Pani poczytać w moich artykułach na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl oraz w blogu dr Elżbiety Ławczys – www.dwujezycznosc.blogspot.co.at.
Radzę zastosować program słuchowy "Słucham i uczę się mówić", najpierw "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze", a potem - "Sylaby i rzeczowniki" oraz "Sylaby i czasowniki l. pojedyncza", 30-40 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wielojęzyczność, rozwój mowy, mowa

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)