Warszawa

Porady naszych Ekspertów

3-letnia córeczka nie mówi

Moja córeczka ma 3 lata i 3 miesiące urodziła się w ciężkiej zamartwicy urodzeniowej, więc od urodzenia była pod opieka specjalistów. Początkowo rozwój mowy przebiegał prawidłowo: córcia w wieku 12 miesięcy mówiła około 5 słów i do dwóch lat pojawiało się kilka nowych słów, jednak po 2 roku doszło do regresji. Obecnie córcia mówi około 10 słów, plus kilka wyrazów dźwiękonaśladowczych, jednak nie łączy ich i nie buduje zdań. Mimo że ogólny rozwój szedł powoli do przodu, wtedy córka miała wykonany rezonans, który wyszedł nieprawidłowy - zaburzenia mielinizacji OUN, od tego czasu Julcia miała jeszcze więcej rehabilitacji, terapii i zajęć logopedycznych, jednak rozwój mowy nadal nie postępuje. Dodatkowo w domu pracujemy na materiałach "Słucham i uczę się mówić" - "Sylaby i czasowniki" liczba pojedyncza oraz "Rzeczowniki". Bardzo się niepokoję, ponieważ często nie rozumiem czego chce moja córeczka, zaś ona rozumie mnie bardzo dobrze. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić, do jakiego specjalisty się udać aby pomoc córeczce.

Joanna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Joanno,

Jeżeli Córeczka mówi 10 wyrazów, to oznacza, że są spełnione biologiczne warunki do uczenia się mowy, a skoro wystąpił regres to trzeba jeszcze gdzie indziej szukać przyczyn braku mowy. Radzę skorzystać z diagnozy i porady terapeuty pracującego metodą krakowską (www.szkolakrakowska.pl). Być może będzie konieczność zastosowania Manualnego Torowania Głosek, by pomóc Dziewczynce w uzyskaniu prawidłowych artykulacji, ale może wystarczą gesty artykulacyjne, które powinien Pani pokazać logopeda (Gesty wizualizacyjne - techniki ułatwiające artykulację głosek - www.konferencje-logopedyczne.pl).

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska 

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, regres, rozwój

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć