Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mój 21-miesięczny syn dalej gaworzy

Mam syna 21 miesięcy, który cały czas gaworzy. Reaguje na polecania "przynieś" lub "podaj". Czasem powie jedynie "tata", ale to wszystko. Potrafi robić brawo i papa. Mam starszą córkę 3.5 roku, ona mówiła szybko, bo zaczęła już ładnie przed rokiem się ze mną komunikować. Czy mam zacząć się już martwić? Mój lekarz twierdzi, że jest ok.
Wszystko mój syn robił późno. Siadać zaczął dopiero w wieku ok. 9 miesięcy, a chodzić ok. 15 miesięcy.
Chodziłam z nim na rehabilitacje, bo lekarz rodzinny stwierdził u niego słabe napięcie mięśni nóg, natomiast specjalista, u którego syn miał rehabilitacje stwierdził lenistwo syna.
Proszę o pomoc co mam robić.

Martyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Martyno,

Nie ma leniwych dzieci, są tylko leniwi dorośli! Jeśli dziecko miało zaburzenia napięcia mięśniowego, to już była zapowiedź problemów rozwojowych. Sama Pani dostrzega dysproporcje między rozwojem Córki i Syna, proszę więc podążać za swoją intuicją i rozpocząć terapię. Lekarz uspokaja, ale to przecież Pani Dziecko, które powinno optymalnie się rozwijać.
Synek powinien mieć systemową terapię (2 godziny dziennie przy stoliku).
Radzę:
1. wyeliminować całkowicie telewizję
2. zastosować program "Słucham i uczę się mówić" - www.arson.pl. Dziecko musi słuchać W SŁUCHAWKACH!
3. Stymulować spontaniczne wypowiedzi - "Kocham czytać" - www.we.pl 
4. Stymulować funkcje lewej półkuli mózgu.

Może Pani skorzystać z porady terapeuty pracującego metodą krakowską (www.szkolakrakowska.pl).
Ćwiczenia dokładnie opisałam w książkach: "Metoda krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" oraz "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych".


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)