Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Córka 6 lat ma problemy z głoskowaniem

Pani Profesor,
Mamy taki oto problem. Córka ma równo 6 lat, aktualnie chodzi do grupy 5-latków, od września czeka ja zerówka. Nie potrafi przegłoskować prostych wyrazów. Pani wychowawczyni uważa to za ogromny problem i skierowała nas do poradni. Córka nie ma trudności z wyróżnieniem głoski w nagłosie, wyszukaniem obrazków zaczynających się na daną literę, słyszy też dość często głoskę w wygłosie. Bez trudu dzieli na sylaby i łączy sylaby w słowo. Czy powinnam się martwić? Większość dzieci (tak twierdzi moja córka) potrafi już głosować. Córka się wycofuje i widać, że jest to dla niej trudne. Co robić?
Pozdrawiam i szczerze będę wdzięczna za odpowiedź.

Marta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Marto,

Głoskowanie jest średniowieczną metodą nauki czytania, dzieciom nie jest potrzebne. Proszę powiedzieć córce, że dawniej prało się na tarze, a teraz są pralki automatyczne, dawniej się głoskowało, a teraz nie. Aby poprawić dziecku obraz własnej osoby proszę Córeczkę uczyć czytać według podręcznika do klasy pierwszej dla sześciolatków "Kocham szkołę". Tam są tylko sylaby i dziecko uwierzy,
że jest mądre.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: głoskowanie, nauka czytania, czytanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Z całym szacunkiem - pani profesor jest twórcą własnej metody,którą tu promuje,łącznie z podręcznikiem, to tzw. szkoła krakowska. Czy Pani nauczyła pisać dzieci metodą sylabową? Mówię o pisaniu, nie o czytaniu czy rozwoju mowy.

dodany: 2016-10-16 16:37:43, przez: Beata


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć