Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2-letnia córka bardzo mało mówi

Witam serdecznie,
Mam problem z moja 2,3-letnia córka. Moja córka bardzo mało mówi mama, tata, daj, nie nazywa zwierząt tylko wydaje dźwięki takie jak np. dane zwierzę, umie liczyć do 7 i gdy chce coś słodkiego bądź ulubiony owoc to poprosi, ale mówi tylko po jednym słówku np. jabłko, ciacho. Lecz gdy ja ją proszę aby powtórzyła jakiś wyraz, nie robi tego albo wypowie coś po swojemu, co w ogóle nie brzmi jak wypowiedziane przeze mnie słowo. Bardzo dużo mówi po swojemu. Rozumie wszystko co do niej mówię, potrafi wykonać polecenia, o które ją poproszę, jest bardzo radosnym i pogodnym dzieckiem. Bardzo dużo czasu spędzamy na czytaniu książeczek i jest bardzo zainteresowana. Chętnie bawi się z dziećmi. Lecz mało mówi. Mieszkamy w Anglii i ma kontakt z polskimi, jak i angielskimi dziećmi. Chodzimy na dużo zajęć typu rytmika, zajęcia ruchowe itp. Rozmawiałam również z angielskim logopedą i kazał mi dać jej jeszcze czas. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Natalia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Natalio,

Angielski logopeda nie ma racji, rozwój języka etnicznego warunkuje nie tylko kształtowanie myślenia, ale także budowanie tożsamości i gotowość do uczenia się języka drugiego.
Zapraszam do poczytania artykułu (zakładka: "do pobrania") na stronie
www.konferencje-logopedyczne.pl.
Jeśli chce Pani wspierać rozwój mowy dziecka polecam:
- program słuchowy "Samogłoski i wykrzyknienia", "Wyrażenia
dźwiękonaśladowcze" i 4 części "Sylaby i rzeczowniki" - www.arson.pl.
Płytek dziecko musi słuchać w słuchawkach.
- stymulację naśladowania mowy "Kocham czytać" - www.we.pl
- stymulację lewej półkuli mózgu (odpowiedzialnej za przetwarzanie
języka) - "Układanki lewopółkulowe" - www.konferencje-logopedyczne.pl,
które przygotowują do linearnego, sekwencyjnego przetwarzania
informacji.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć