Warszawa

Porady naszych Ekspertów

26-miesięczny chłopczyk nie chce mówić

Witam serdecznie,
Mój synek niedawno skończył 2 latka. Jest dzieckiem bardzo żywym, aktywnym wszystko przykuwa jego uwagę, potrafi powiązać fakty, przynieść daną rzecz. Brak mu cierpliwości w zabawach - tj. nie chce układać puzzli, bawić się samochodami, szybko się nudzi, jedyna rzecz, której poświęca najwięcej czasu to budowanie wież z klocków. Co mnie niepokoi to fakt, że synek nie chce mówić, staram się mówić do niego jak najwięcej, opowiadać, odpowiadać na każde jego wskazanie palcem. Oglądamy książeczki tematyczne, gdzie synek potrafi wskazać pieska, kotka itp. Staje się jednak bardzo nerwowy, gdy ma powtórzyć jakiekolwiek słowo lub nawet zdrobnienie. Rok temu syn chętniej powtarzał sylaby i uważniej słuchał. Teraz złości się już na wstępie.
Być może przyczyną jest również fakt, że synek nie urodził się w kraju, choć oboje jesteśmy Polakami i w domu mówimy po polsku, nie chodzi do żłobka i spędza ze mną większość czasu, na spacerach lub placach zabaw lubi przypatrywać się innym dzieciom - szczególnie tym mniejszym, większych czasem się boi.
Parę miesięcy temu odwiedziliśmy poradnię specjalistyczną, gdzie pedagog wykluczył autyzm, choć zauważył barierę językową. Synek nie rozumiał poleceń, a po przetłumaczeniu ich przeze mnie nie miał ochoty ich wykonać, ponieważ interesowały go okna, drzwi itp...
W przyszłym roku syn idzie do przedszkola i mam nadzieję, że szybko nawiąże kontakt z rówieśnikami, jeśli tylko problem na tym polega. Bardzo się martwię, bo widzę dużo młodsze dzieci używające już wielu, wielu słów.

Serdecznie dziękuję za poradę.

justyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Justyno,

zachowanie Synka nie jest normatywne, brak zainteresowania zabawkami i regres w rozwoju mowy wskazują na spektrum autyzmu. Pedagog nie ma kompetencji do stawiania diagnozy autyzmu lub jego wykluczania.
Radzę natychmiast ropzocząć terapię w domu, bo za rok
problemy się pogłębią, a nawet nasilą w przedszkolu, gdzie dziecko nie
będzie mogło się komunikować.
Radzę stymulację rozwoju języka etnicznego poprzez:
1. program słuchowy "Słucham i uczę się mówić " - www.arson.pl
2. budowanie motywacji do używania języka polskiego - "Kocham czytać"
www.we.pl.


Wszystkie ćwiczenia rozwojowe znajdzie Pani w: "Wczesna diagnoza i terapia
zaburzeń autystycznych" - www.konferencje-logopedyczne.pl.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć