Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czytanie trzylatki

Witam
Pani Profesor moja córka ma 3 lata i 5 miesięcy. Od 6 tygodni uczę ją czytać. Mała czyta bezbłędnie samogłoski w długich sekwencjach np.
AAEUUUÓYIIO (pojedyncze samogłoski znała już wcześniej). Poznała sylaby z P, M, B, L. Po trzykrotnym czytaniu książeczek "kocham czytać" córeczka odczytuje sylaby w książeczkach i pod obrazkami (z książki kocham szkołę).
Problem zaczyna się, gdy Laura ma wymieszane sylaby z P, M na kartonikach. Rozpoznaje tylko po samogłosce, a co za tym idzie ciągle myli sylaby MA z PA itd. Sylab z B i L jeszcze nie pokazywałam na kartonikach. To trawa już długo bo sylaby bez obrazka pokazywałam małej już po jakimś tygodniu od rozpoczęcia nauki czytania (równolegle ćwicząc sekwencje samogłosek i czytanie całościowe kilku słów). Laura ćwiczy szeregi i sekwencje, analizę i syntezę wzrokową na pomocach wyd WiR. Nie ma z tymi zadaniami problemów. Powinnam popracować z mała nad rozwojem jakiś funkcji czy cierpliwie ćwiczyć dalej rozpoznawanie pomieszanych sylab i czekać aż "załapie"?
Dodam, ze oczywiście córka poznaje tylko wielkie litery drukowane. Omijam z podręcznika "Kocham szkołę" inne zapisy.
Pozdrawiam

Pytanie przesłała Pani Monika
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Moniko,
proszę dać Córeczce czas, by w zabawie uczyła się rozpoznawać sylaby. Można zrobić karty do gry w Piotrusia. Są też gotowe Piotrusie (www.we.pl).
Może Pani także poćwiczyć odwracanie obrazków ("Kocham się uczyć  - odwracamy obrazki").
Córeczka uczy się szybko, przecież nie minęły jeszcze dwa miesiące.
Proszę cierpliwie czekać z pewnością w wieku 4 lat Córeczka będzie już czytać.
Można także wykorzystać pomoce z Wydawnictwa Wir np. "Krzyżówki sylabowe (www.wir-wydawnictwo.com).


Serdecznie pozdrawiam i gratuluję sukcesów
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: nauka czytania

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć