Warszawa

Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławski Teatr Lalek konsekwentnie trzyma się wyznaczonej sześć lat temu linii repertuarowej.

 

W swoich przedsięwzięciach zwraca się przede wszystkim ku nowej polskiej dramaturgii; do pracy nad sztukami – najczęściej pisanymi na zamówienie – zaprasza artystów, którzy uznanie zdobyli dzięki spektaklom dla dorosłych, a twórczość przeznaczoną dla dzieci traktują jako wyzwanie i przygodę. Pozostaje także otwarty na inicjatywy członków swojego zespołu aktorskiego.

 

W repertuarze teatru dominują współczesne teksty poruszające tematy trudne, lecz bliskie głównemu odbiorcy – młodemu widzowi: osłabione relacje rodzinne, odmienność, osamotnienie jednostki, wykluczenie społeczne, śmierć, a także ważne problemy społeczne: bezdomność, migracje i kryzys uchodźczy, degradacja środowiska.

 

Działamy w duchu otwartości na eksperymenty i wymianę doświadczeń, burzymy mury oddzielające teatry lalkowe od dramatycznych. Chcemy, żeby WTL był miejscem, w którym już kilkulatki mogą zetknąć się z bogactwem form teatralnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – od klasycznych technik lalkowych po projekcje multimedialne, taniec współczesny czy teksty z nurtu postdramatycznego. Nie uciekamy przy tym od reinterpretacji klasyki. Poza własnymi produkcjami prezentujemy także najlepsze przedstawienia polskie i zagraniczne w ramach Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci (w latach 2013-2016 Przegląd był coroczny, w 2017 roku zmienił formułę na biennale).

 

Realizujemy nie tylko misję artystyczną, ale także społeczną i edukacyjną. Stale dążymy do poszerzenia grona odbiorców, wzmacniamy działalność poza siedzibą, przeciwdziałamy wykluczeniom z kultury. Poza działalnością repertuarową prowadzimy intensywny program włączający. Jego częścią są spektakle i warsztaty nurtu inicjacyjnego (dla niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia) oraz regularna praca z dziećmi i młodzieżą z ośrodków opiekuńczych, m.in. w ramach programu Lato w teatrze, warsztatów „Zrób sobie teatr” oraz projektu „ROBIMY. Młodzieżowa grupa teatralna”. W 2017 r. zrealizowaliśmy ponadto program Pracownia Działań Włączających TEATR OTWARTY!, obejmujący m.in. warsztaty dla dzieci z dysfunkcjami sensorycznymi, prowadzone przez doświadczonych pedagogów, tłumaczy migowych i specjalistów od audiodeskrypcji. Staramy się, by w każdym sezonie dwie premiery były udostępniane dzieciom z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Dane adresowe:
Pl. Teatralny 4
Wrocław
tel.: 71 335 49 11 71 335 49 12 71 335 49 49

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć