Rozsądek podpowiada, żeby poznać już na początku nowy, 2018 rok i zaplanować przyszłe dni wolne. Jakie święta przypadają na niedzielę? Za jakie święta należą nam się wolne dni? Czy majówka będzie długa? Poznaj odpowiedzi na te pytania i mądrze zagospodaruj swój czas.
XXI wiek wymusza na nas coraz lepszą organizację czasu. A czasu potrzebujemy, żeby pielęgnować rodzinne więzi, być na bieżąco z życiem naszych bliskich, ale też po to, żeby pobyć samemu, odpoczywając choćby przez rozwijanie swoich zainteresowań i pasji.
Niektóre weekendy automatycznie robią się dłuższe, inne możemy sami wydłużyć, biorąc tylko jeden dzień z naszego urlopu.
W styczniu Święto Trzech Króli przypada na sobotę. Zgodnie z prawem, za świąteczne soboty przysługuje nam dzień wolny; świąt nie odpracowujemy. Jeśli pracodawca zdecyduje się wyznaczyć dzień wolny za 6 stycznia na piątek, dostaniemy długi weekend. Być może przyda nam się dodatkowy dzień na regenerację po końcoworocznych szaleństwach?
W lutym i marcu nie ma okazji do wzięcia urlopu. Za to przełom kwietnia i maja zapowiada się obiecująco. Święto 1 maja wypada we wtorek, z kolei 3 maja na czwartek.
Pomysł więc mamy taki: wystarczy, że weźmiesz wolne 30 kwietnia, 2 i 4 maja, a zyskasz 9 dni wolnego! Wiosenny wypoczynek brzmi bardzo zachęcająco, przyznaj.
W maju mieści się święto Zesłania Ducha Świętego. Z racji tego, że trafiło się 20. w niedzielę, zgodnie z ustawą nie przysługuje pracownikom dodatkowy dzień wolny (tak jak w przypadku Święta Trzech Króli obchodzonego w sobotę). Dalej mamy ruchome święto Bożego Ciała. W tym roku wolny będzie czwartek 31 maja. Jeżeli uda Ci się wziąć urlop w piątek, będziesz mieć czterodniowy weekend na początek nowego miesiąca.
W lecie także możemy wykorzystać okazję do odbycia sensownego relaksu. Dzień znany pod nazwą święta Matki Bożej Zielnej, jak zawsze przeżywany jest 15 sierpnia – czyli według kalendarza 2018 r. wolna będzie środa. W tej sytuacji mamy dwie opcje przedłużenia wolnego do wyboru. Może szef da Ci wolne 13 i 14 sierpnia, dzięki czemu zyskasz 5 dni czasu poza pracą? Jeśli nie, możesz starać się o urlop 16 i 17 sierpnia. Jak połączysz te dwa warianty będziesz mieć 9 dni przerwy.
Dalej mijamy wrzesień i październik, dochodząc do listopada. Święto zmarłych będziemy obchodzić w czwartek. Wniosek w takim razie nasuwa się sam. Weź wolne 2 listopada, a do pracy przyjdziesz dopiero w poniedziałek 5. dnia miesiąca.
Grudzień wprost obfituje w czas spędzany nie na obowiązkach pracowniczych. Przyjrzyjmy się szczegółom. Wigilia jest w poniedziałek, warto byłoby więc wziąć w tym dniu wolne, przedłużając tym samym nie tylko weekend, ale przede wszystkim czas z rodziną (będącą w tym okresie w komplecie, na jednym miejscu). Pomyśl także o wolnym od pracy 27, 28, 31 grudnia. Licząc od 22 grudnia do 1 stycznia, to da ci to11 dni wolnego! A w kolejnym, nowym Nowym Roku (2019) weź jeszcze urlop 2, 3 i 4 stycznia ciesząc 16 dniami oby pożytecznego wypoczynku! Twoje dzieci, mąż, czy żona będą Ci wdzięczni, mogąc mieć Cię blisko przez całą dobę.
Wykorzystaj te pyszne, powyższe możliwości i niech będzie Cię więcej w rodzinnym gronie, coraz cieplejszym z Twoją w nim obecnością.
Tego Ci życzymy na ten kolejny Rok 2018.