Śpiewamy je naszym dzieciom, nam śpiewali je rodzice, a naszym rodzicom – ich rodzice. Od pokoleń ta kojąca, rytmiczna muzyka pieści uszy i serca zasypiających maluchów. O jakie piosenki chodzi? Oczywiście, o kołysanki! W czym tkwi ich magia? Dlaczego są jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie dziecku spokojnego snu? I dlaczego tak ważne jest, by je praktykować?
Bo dzięki nim śpiewasz nie tylko „dobranoc”, ale przede wszystkim „kocham cię”
Śpiewaniu kołysanek towarzyszy wiele gestów czułości. Rodzic pochyla się na swoim dzieckiem lub kładzie obok niego, przytula, głaszcze albo trzyma za rękę. Tym sposobem przekazuje maluchowi najważniejszy komunikat: „Jesteś bezpieczny, jestem obok ciebie, kocham cię”. Dzięki temu rodzic wzmacnia więź łączącą go z dzieckiem i daje mu stabilny fundament do poznawania świata i podejmowania nowych wyzwań. Mimo że z początku dziecko nie potrafi zinterpretować słów kołysanki, to świetnie „interpretuje” przekazywane podczas śpiewania emocje – cichy, spokojny i czuły głos rodzica daje mu poczucie miłości, bliskości i bezpieczeństwa.
Kołysanka dla relaksu
Każdy dzień to wielkie wyzwanie dla małego człowieka. Tyle jest rzeczy do odkrycia, spróbowania, poznania, posmakowania i zobaczenia! Nam, dorosłym, często wydaje się, że maluchy niewiele robią – tylko jedzą, bawią się i śpią. Nic bardziej mylnego! Mózg dziecka przyjmuje codziennie ogromną ilość informacji – nowych słów, emocji, zachowań, bodźców, obrazów… To naprawdę wyczerpujące dla rozwijającego się organizmu. Dlatego wieczorem konieczne jest wyciszenie i relaks – a do tego świetnie nadają się kołysanki. Pomagają one dziecku rozluźnić się, ukoić nerwy i przygotowują je do efektywnego snu. Na pewno zauważyliście, że maluchy często przestają płakać, gdy zaczynacie czule śpiewać.
Czego uczą kołysanki?
Jak wspomniano powyżej, śpiewanie na dobranoc i połączone z nim gesty czułości wzmacniają więź między rodzicem a dzieckiem oraz zapewniają maluchowi – niezbędne do prawidłowego rozwoju – poczucie bezpieczeństwa. To ich najważniejsza funkcja. Ale oprócz tego kołysanki rozwijają zdolności poznawcze dziecka: koncentrację, uwagę, pamięć, a nawet mowę. Z biegiem czasu dzieci zaczynają rozumieć słowa, powtarzać je i zapamiętywać. Starszy brzdąc będzie próbował śpiewać razem z rodzicem, i, kto wie, może kiedyś stworzy swoją własną kołysankę?
Kołysanki (oraz spokój podczas ich śpiewania) naprawdę mają moc. Dlatego, drodzy rodzice, śpiewajcie swoim pociechom każdego wieczora!