Warszawa

Andrzejki - wrożby, ktore możecie zrobić z dziećmi

Andrzejki - wrożby, ktore możecie zrobić z dziećmi

Znacie jakiegoś Andrzeja albo Jędrka? Zapewne tak, ale nie trzeba znać nikogo o tym imieniu, żeby obchodzić Andrzejki! Skąd się wzięło to święto i jak je obecnie obchodzimy? Jakie wróżby warto robić z dziećmi?

 

W nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię imienin Andrzeja,odbywały się wróżby. Każda panna, która marzyła o szybki zamążpójściu odprawiała wróżenie. Początkowo właśnie andrzejkowe wróżby miały tylko i wyłącznie charakter matrymonialny. Kawalerowie mieli swój odpowiednik Andrzejek, tzw. Katarzynki przypadające na 24 listopada.

 

Obecnie święto to przybrało charakter zbiorowych wróżeń niezależnie od płci. Już w przedszkolach, tego dnia, dzieciaki bawią się w różnorakie zabawy, które nawiązują do obrzędów andrzejkowych. Ze swojego dzieciństwa pamiętamy zapewne układanie kapci od ściany pokoju do progu czy tradycyjne lanie wosku przez dziurkę od klucza.

 

Do dawnych wróżeń, które przeważnie odbywały się indywidualnie, należało rzucanie psom kulek z ciasta - każda kulka to inny potencjalny wybranek serca i obserwowano, który kąsek zje pies jako pierwszy. Do wróżb podchodzono bardzo poważnie: stosowano całodniowy post i modlitwę do świętego Andrzeja, po to, by we śnie mógł ukazać się przyszły ukochany.

 

W ostatnim czasie pojawiły się również nowe formy wróżb, które możemy zaadoptować do naszych domów. Oto kilka naszych propozycji na domowe wróżenie z dziećmi.

 

1. Wycinamy papierowe serca i piszemy na nich imiona naszych sympatii. Potem szpilką albo wykałaczką przekłuwamy kartki i sprawdzamy jak będzie miał na imię nasz przyszły mąż lub żona.

 

2. Przygotuj przedmioty mające znaczenie symboliczne np. różaniec, obrączka/pierścionek. Daj dziecku możliwość wylosowania jednego przedmiotu i wytłumacz znaczenie - różaniec - stan zakonny, obrączka - zamążpójście. Możesz wymyślić inne przedmioty np. odpowiadające życiu jako singiel albo różnym zawodom.

 

3. Zabawa znana na Kujawach czy w Małopolsce. Grupa dzieci kręci się w kole trzymając za ręce. Do środka wchodzi jedna osoba z zakrytymi oczami, kogo pierwszego uszczypnie, ta osoba pierwsza zostanie mężem lub żoną.

 

4. Tradycyjne wylewanie wosku przez dziurkę od klucza. Interpretacja uzyskanego kształtu poprzez rzucanie cienia. Można też puszczać wosk bezpośrednio na talerz wody prosto z kapiącej świeczki.

 

5. Ustawianie butów od ściany do progu mieszkania/pokoju. Po jednym bucie, na przemian - który pierwszy wyjdzie za próg, tą osobę pierwszą czeka rychły ślub.

 

6. Obrać jabłko z łupiny, tak, żeby była ona jak najdłuższa. Dziecko rzuca łupiną za siebie i po wylądowaniu interpretuje jej kształt np. literka - to pierwsza litera imienia przyszłej sympatii. Zamiast łupiny możecie użyć sznurówki lub sznurka.

 

7. Losowanie karteczek z imionami sympatii z pudełka. Pierwsze losowanie - odpowiedź na pytanie np. Kto cię lubi? Kolejne - kto cię kocha? Zamiast karteczek możecie też losować kolorowe kartki i interpretować każdy kolor np. czerwony - spotkasz wielką miłość, żółty - ktoś zazdrości ci ulubionej zabawki, zielony - czeka Cię wspaniała podróż itp.

 

8. Zabawa w butelkę: kręcimy butelką ułożona pośrodku różnych przedmiotów np. mapa - czeka cię ciekawy wyjazd, moneta - wygrasz konkurs, kwiatek - dostaniesz bukiet kwiatów. Liczba przedmiotów i ich interpretacja dowolna!

 

Każdą zabawę można dowolnie interpretować i modyfikować, tak aby dostosować do wieku waszych dzieci i ich możliwości. Życzymy udanych Andrzejek!

 

 

opracowała Magdalena Kurowska

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć