Warszawa

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych rzeczy czy też wspólne celebrowanie świąt, nie tylko narodowych. Patriotyzm – to pojęcie kojarzy nam się bardzo poważnie: z honorem,  szacunkiem i walką. Takie postrzeganie może nas blokować w mówieniu o patriotyzmie dzieciom. Często myślimy, że są na to jeszcze za małe, że nie pojmą prawidłowego znaczenia takiej postawy.  Nic bardziej mylnego! Nasze podpowiedzi, pomogą wam w sposób naturalny i ciekawy rozwijać w dziecku miłość i szacunek dla własnego kraju.

 

Zaczniemy od najprostszych i najbardziej intuicyjnych propozycji, które pojawią się po kliknięciu w obrazki.

 

Tekst i opracowanie: Magdalena Kurowska

 

1/7
1/7

Dawaj przykład - wywieś flagę, zabierz dziecko na wybory

 

Dzieci są chłonne jak gąbka, najlepiej uczą się poprzez obserwacje i naśladowanie. Wasza patriotyczna postawa, wyrażająca się poprzez uczestnictwo w wyborach czy też wywieszanie flagi, będzie dla nich najlepszym przykładem jak w praktyce wyrażać swój patriotyzm. Takim działaniom zawsze towarzyszyć powinna rozmowa, która wyjaśni wasze postępowanie i będzie zaczątkiem do realizowania kolejnych punktów z naszych podpowiedzi.

2/7
2/7

Poznawajcie wspólnie język ojczysty - wiersze, piosenki, legendy

 

Każdy z nas zna wiersz „Katechizm Polskiego dziecka” Władysława Bełzy, czyli: „Kto ty jesteś? Polak mały?...”. Już dwuletnie dziecko, jest w stanie zapamiętać ten tekst, zwłaszcza gdy  będziemy się nim „bawić” w formie pytań i odpowiedzi. Polecamy również: „Twój dom” Wandy Chotomskiej, „Polska”Ryszarda Przymusa czy „Barwy ojczyste”Czesława Janczarskigo. Piosenka „Płynie Wisła, płynie” czy „Przybyli ułani pod okienko” to naprawdę wdzięczne, skoczne i z łatwym tekstem przyśpiewki, które na pewno opanują przedszkolaki. A czytanie legend polskich, będzie niesamowitą przygodą i bardzo ciekawą lekcją historii.

3/7
3/7

Poznawajcie symbole narodowe - flaga, herb, hymn

 

Biało- czerwona flaga czy wizerunek Orła Białego, to doskonałe wyjście do zabaw twórczych. Bo przecież flagą mogą być nasze dłonie, pomalowane na biało i czerwono i odciśnięte na kartce. Opowiedz dziecku historię powstania pra, pra flagi – podpowiedź TU. Orzeł Biały może być wycinany i przyklejany na flagę. Może fruwać po kartkach książek z legendami albo po mapie Polski. A „Mazurka Dąbrowskiego” warto uczyć od małego, najlepiej podczas świąt lub rozgrywek reprezentacji Polski, ale o tym następny punkt.

4/7
4/7

Zabieraj dzieci na wydarzenia sportowe

 

Gdzie najlepiej poczuć wspólnotę z innymi ludźmi i własną Ojczyzną? Zdecydowanie podczas rozgrywek sportowych, kiedy gra reprezentacja narodowa. Atmosfera stadionu czy hali sportowej to niesamowite przeżycie, a odśpiewany wspólnie hymn, a'capella lub z orkiestrą, to doznanie, którego nie da się z niczym porównać. Przy okazji meczów, warto też zwrócić uwagę na eksponowane symbole narodowe w ubiorze czy też malowane na twarzy. A wspólne kibicowanie wyzwala masę pozytywnych emocji!

5/7
5/7

Uczestniczcie w świętach narodowych

 

Nie tylko w marszach czy wiecach na Święto Niepodległości, ale celebrujcie także inne święta państwowe  (Dzień flagi – 2 maja) czy religijne (Wszystkich Świetnych – 1 listopada czy Boże Narodzenie). Zaopatrzcie się koniecznie we flagi, chorągiewki, kwiaty – symbole, które będą manifestowały waszą przynależność do Ojczyzny.

6/7
6/7

Wizytujcie miejsca symboliczne - miejsca pamięci, pomniki, cmentarze, muzea

 

Wspólne spacery i długie rozmowy w ich trakcie mogą być ciekawą lekcją historii i patriotyzmu. Wizyta na Powązkach, spacer po Cytadeli czy choćby krótka refleksja przed Grobem Nieznanego Żołnierza czy też pomnikiem pamięci w waszym mieście, na pewno pozostanie na długo w świadomości dziecka i kto wie, czy nie będzie to jedno z pierwszych jego wspomnień, dotyczących poczucia tożsamości ze swoją Ojczyzną. Kolejną propozycją jest odwiedzanie muzeów, najlepiej z przewodnikiem, który umie zaciekawić dzieci. Wiedza przekazywana przez obca osobę wraz z możliwością eksplorowania ciekawych wnętrz czy eksponatów, zdecydowanie lepiej zapada w pamięci niż suche fakty.

7/7
7/7

Zwiedzajcie Polskę

 

Nie tylko poprzez wycieczki krajoznawcze, ale również dzięki wędrówkom „palcem po mapie”. Jeśli nie posiadacie atlasu lub mapy samochodowej, wiele ciekawych propozycji do wydrukowania znajdziecie w Internecie. Świetnym przykładem gry, która rozwija geograficznie jest gra w „Państwa, miasta”. Można ją zawęzić tylko do granic Polski i korzystać z podpowiedzi zerkając na mapę.

 

 

  • Podpowiadała Magdalena Kurowska

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć