Warszawa

Child Alert- system  informowania a o zaginięciu dziecka

Child Alert- system informowania a o zaginięciu dziecka

Troską każdego rodzica jest jak najlepsze zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku. Dokładamy wszelkich starań, by uniknąć ryzykownych sytuacji i ochronić naszą pociechę przed wszelkim złem tego świata. Jednak nawet zachowując największą ostrożność, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć niektórych zagrożeń, takich jak zaginięcie czy porwanie dziecka. To, co jako rodzice możemy zrobić, to rozmawiać z dziećmi tak, by uczyć je odpowiednich postaw oraz rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji. Co jeszcze?

 

Zaginięcie dziecka to niezwykle dramatyczna sytuacja zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. W Polsce rocznie zgłaszanych jest blisko 8 tys. zaginięć dzieci. Na szczęście większość z nich udaje się odnaleźć. Mimo to, problemu nie należy bagatelizować. Niekontrowane oddalenie się od domu czy zgubienie w tłumie nieznanych ludzi, nie mówiąc już o porwaniu, jest dla dziecka silnym stresem, którego negatywne skutki na długo pozostawiają ślad w jego psychice. Aby uniknąć traumatycznych przeżyć, konieczne jest uświadamianie dziecka, jakie sytuacje stanowią dla niego potencjalne zagrożenie oraz jak powinno się w nich zachować. Rozmawiając z dzieckiem o zagrożeniach, należy pamiętać, aby nie rozbudzać w nim jedynie lęku, lecz uczyć ostrożności i rozwagi. Taka rozmowa nie tylko zwiększy bezpieczeństwo dziecka, ale sprawi, że również rodzic poczuje się spokojniejszy.

 

Jeśli szykujesz się do podjęcia tego tematu, pamiętaj o kilku ważnych zasadach: 

  • Wytłumacz dziecku, w jakich sytuacjach powinno zachować szczególną ostrożność. Jeśli zaczepia je ktoś nieznajomy, proponuje słodycze czy podwiezienie, Twoje dziecko nie powinno mieć wątpliwości jak właściwe postąpić. 
  • Dziecko powinno znać swoje imię, nazwisko oraz adres najwcześniej jak to możliwe. Taka wiedza ułatwia poszukiwania w momencie zaginiecie dziecka. Pamiętaj jednak, aby przestrzec je przed podawaniem tych danych obcym, przypadkowym osobom.
  • Uczul dziecko, aby w sytuacji zagubienia stało w miejscu i czekało na odnalezienie przez opiekuna lub zgłosiło się do osoby dorosłej, takiej, którą łatwo zidentyfikować (sprzedawca, ochroniarz, policjant, ratownik).
  • Wyjaśnij dziecku, że w sytuacji dla niego niebezpiecznej ma prawo do obrony. Niech nie obawia się głośno krzyczeć, płakać i wołać o pomoc.
  • Naucz dziecko obsługi telefonu i zadbaj, aby alarmowe numery telefonów były w domu zawsze w widocznym miejscu.

 

Nawet zachowanie wszelkich środków ostrożności nie gwarantuje, że uda się ustrzec dziecko przed niebezpieczeństwem. Co robić jeśli dojdzie już do zaginięcia lub porwania dziecka? Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji liczy się każda minuta, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z uprowadzeniem. Należy więc niezwłocznie powiadomić o zajściu policję.

 

W Polsce od 2013 działania poszukiwawcze policji są wspierane przez specjalnie wyodrębnioną komórkę – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Dzięki zastosowaniu przez CPOZ nowoczesnych technologii, szanse na szybkie odnalezienie zaginionych dzieci dodatkowo wzrastają.

 

Jedną z nich jest Child Alert, czyli system do natychmiastowego informowania społeczeństwa o zaginięciu dziecka. Metoda ta obecnie stosowana jest w kilkunastu krajach na całym świecie i cieszy się wysoką skutecznością, sięgająca w niektórych państwach nawet do 100%. Siłą systemu Child Alert jest jego szeroki zasięg działania – informacja o zaginionym dziecku jest rozsyłana za pośrednictwem wszystkich dostępnych mediów – telewizji, radia, internetu, tablic reklamowych, czy elektronicznych znaków drogowych.

 

Od niedawna powiadomienia Child Alert będą otrzymywali także użytkownicy sieci T-Mobile. Operator w styczniu rozpoczął współpracę z policją i teraz, w momencie uruchomienia systemu Child Alert, będzie wysyłał do swoich klientów MMS-y z informacją o poszukiwanym dziecku. Wiadomości otrzymają jednak tylko ci użytkownicy sieci T-Mobile, którzy wcześniej wyrazili zgodę na ich otrzymywanie. Aby włączyć się do akcji, wystarczy wysłać bezpłatnego SMS-a na numer 80040 o treści TAK. Osób pragnących wziąć udział w poszukiwaniach zaginionych dzieci stale przybywa – w ciągu miesiąca już blisko 4 tysiące użytkowników sieci T-Mobile wysłało SMS-a aktywującego otrzymywanie alertów.

 

To właśnie dzięki dużemu społecznemu zaangażowaniu i wrażliwości ludzkiej coraz więcej zaginionych dzieci ma szanse na szybki i szczęśliwy powrót do domu.

 

Jeśli szukasz więcej informacji na temat dbania o bezpieczeństwo dzieci, zajrzyj na stronę www.firma.t-mobile.pl/child-alert oraz  www.childalert.pl.

 

Znajdziesz tam zbiór praktycznych porad i wskazówek jak uniknąć ryzyka zaginięcia dziecka oraz jak postępować, w sytuacji gdy już do niego dojdzie. Materiały edukacyjne, które znajdziesz na stronie operatora powstały w ramach wspólnej kampanii T-Mobile oraz Komendy Głównej Policji pod hasłem „Widzę, słyszę, reaguję!”.
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć