Warszawa

Jak radzić sobie z agresją psa wobec dziecka?

Jak radzić sobie z agresją psa wobec dziecka?

Gdy pies gryzie dziecko, powinniśmy reagować jak najszybciej. Nieważne, czy zwierzę robi to w zabawie, czy jest to przejaw agresji - zawsze powinniśmy podjąć interwencję, ze względu na dobro malucha. Jak rozpoznać agresję psa wobec dziecka? W jaki sposób radzić sobie z tym problemem?

 

Pies agresywny w stosunku do dziecka - co robić?

 

Najczęściej do różnego rodzaju pogryzień i niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy rodzice i właściciele nie sprawują odpowiedniej kontroli. W kontaktach dziecka z psem należy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy zwierzę wraz z maluchem prowadzą interakcje bez naszej kontroli.

 

Pies agresywny do dziecka, zanim dopuści się ataku bardzo często wysyła mnóstwo ledwie zauważalnych sygnałów: ziewa, oblizuje się, odwraca głowę, mruży oczy czy sztywnieje. Niestety, większość osób nie reaguje, dopóki nie jest już za późno, np. gdy pies warczy na niemowlaka. Wówczas karanie warczącego psa może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego - pies, który warczał, by odsunąć od siebie dziecko, zrezygnuje z tej strategii i od razu przejdzie do ataku.

 

Zawsze, gdy podejrzewamy, że nasz pies może zaatakować dziecko, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Nie warto podejmować się pracy z zachowaniami agresywnymi na własną rękę, ponieważ łatwo możemy popełnić fatalny w skutkach błąd. Co istotne, gdy widzimy, że wspólne interakcje dziecka z psem nie są bezpieczne, powinniśmy odizolować ich od siebie, dopóki nie opracujemy strategii postępowania.

 

Pies warczy na dziecko - czy to na pewno agresja?

 

Warto zaznaczyć, że nie każde warczenie czy gryzienie jest przejawem agresji. Bardzo często szczeniak gryzie dzieci, bo w ten sposób poznaje świat i jest to dla niego forma zabawy. Psy pasterskie (np. border collie) mogą mieć tendencję do podgryzania dzieci w łydki, ze względu na wrodzone popędy.

 

Również warczenie nie zawsze musi oznaczać agresję - wiele psów warczy podczas zabawy i jest to dla nich normalny rodzaj komunikacji. Dlatego, jeśli nie potrafimy dobrze odczytać intencji psa, warto skonsultować się z behawiorystą, który nauczy nas, jak czytać mowę ciała i jak reagować w konkretnych sytuacjach.

Dobrym pomysłem może być również spotkanie ze specjalistą jeszcze przed zakupem psa. Pomoże on nam wybrać odpowiednią rasę oraz podpowie, w jaki sposób nadzorować kontakty szczeniaka z dzieckiem. Warto bowiem pamiętać, że nawet najłagodniejsze psy dla dzieci będą wymagały kontroli z naszej strony.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć