Warszawa

Dlaczego zabawa z rodzicem jest ważna dla dziecka?

Dlaczego zabawa z rodzicem jest ważna dla dziecka?

Zabawa z rodzicem jest dla dziecka bardzo ważna od wczesnego dzieciństwa. Wzmacnia więź emocjonalną między dzieckiem i mamą lub tatą. Wspiera rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy. Poznaj najważniejsze zalety wynikające ze wspólnych aktywności malucha i rodzica. Nie masz pomysłów na zabawy z roczniakiem czy dwulatkiem? Podpowiadamy zabawki, które ułatwią budowanie mocnych podstaw Waszej relacji.

 

Zabawa rodzica z dzieckiem to fundament Waszej relacji i rozwoju społecznego

 

Zabawa z niemowlęciem, roczniakiem czy dwulatkiem to sposób na budowanie bliskiej relacji między rodzicem a dzieckiem, co daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i miłości. Dziecko uczy się wyrażać i rozpoznawać emocje poprzez interakcje z rodzicem, co jest kluczowe dla jego zdrowego rozwoju emocjonalnego. Zabawa z rodzicem uczy dziecko podstawowych umiejętności społecznych, takich jak dzielenie się, czekanie na swoją kolej czy współpraca.

 

Zabawa rodzica z dzieckiem stymuluje umiejętności motoryczne i sensoryczne

 

Baw się z niemowlakiem w zabawy wykorzystujące wszystkie kanały zmysłowe – dotyk, obraz, smak, zapach, słuch. Możesz z dzieckiem tańczyć, kołysać się do prostych piosenek. Dzieci uwielbiają wszystkie piosenki typu „pokazywanki”, zabawy paluszkowe czy proste zabawy ruchowe. Możecie też wykorzystać zabawki dla niemowląt, takie jak:

 

  • sorter kształtów, który rozwija umiejętności motoryczne dziecka – możecie szukać np. różowego koloru lub kwadratowego kształtu i wkładać go do kostki,
  • kontrastowe książeczki – oglądajcie je wspólnie, wydając proste dźwięki znajdujących się na obrazkach zwierzątek,
  • kolorowe kuleczki sensoryczne o różnych fakturach – szukajcie ich pod kocykiem,
  • układajcie wspólnie wieże z kolorowych kubeczków.

 

Zabawa rodzica z dwulatkiem stymuluje jego rozwój poznawczy i zachęca do eksploracji

 

Bawiąc się ze starszym dzieckiem (dwu-trzylatkiem) klockami, szereguj je według kształtu i koloru. Budując wieżę z klocków, pociągi czy mosty, wykorzystaj moment, gdy wieża się wywróci i powiedz "bach" czy "bęc" – zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na naukę mowy. Z dwulatkiem możesz już układać proste puzzle złożone z dwóch-trzech elementów. Nazywaj zwierzęta na ilustracjach i wydawaj ich dźwięki.

 

Kilka wskazówek, jak bawić się z najmłodszymi dziećmi

 

  • Kiedy bawisz się z maluchem, nie zasypuj go zabawkami – wystarczy jedna, dwie wartościowe zabawki dla roczniaka. Wtedy dziecko łatwiej się skoncentruje na wspólnej zabawie.
  • Postaraj się, by maluchy dotykały zabawki o różnych kształtach i fakturach.
  • Usiądź na podłodze z ulubionym misiem malucha. Pokazuj, gdzie ma oko, uszko czy nosek. Niech dziecko następnie samo pokazuje.
  • Śpiewaj dziecku piosenki, czytaj proste książeczki, np. z serii Pucia czy Kicia Kocia.
  • Bawcie się w „zabawy tematyczne". Maluchy bardzo lubią wszelkie domki czy statki, w których można zaciskać guziki czy otwierać okienka.
  • Możecie też przygotowywać zabawkową pizzę lub serwować lody z lodziarni, bawiąc się w proste odgrywanie ról.

 

Zabawy dziecka z rodzicem umożliwia modelowanie pozytywnych zachowań, usprawnia rozwój językowy, fizyczny i poznawczy. Możesz też codzienne czynności przekuwać w zabawę – maluch będzie chętniejszy do współpracy. 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć