Warszawa

Zrozumienie i zarządzanie atopowym zapaleniem skóry u dziecka: kluczowe wskazówki i strategie kompleksowej pielęgnacji

Zrozumienie i zarządzanie atopowym zapaleniem skóry u dziecka: kluczowe wskazówki i strategie kompleksowej pielęgnacji

Atopowe zapalenie to jedna z najczęściej diagnozowanych dermatoz u niemowląt i małych dzieci. Jego przykre objawy sprawiają, że dziecko jest rozdrażnione i odczuwa dyskomfort, który nasila się pod wpływem różnych czynników. Dzięki zrozumieniu tego, na czym polega AZS oraz wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka, da się złagodzić uciążliwe objawy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u malucha.

 

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

 

Atopowe zapalenie skóry to problem dotyczący coraz większej ilości osób, w tym głównie dzieci. W krajach wysoko rozwiniętych atopia występuje u 10-20% dzieci. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, na przykład tych od Biodermy, objawy AZS mogą zostać w znacznym stopniu ograniczone lub nawet całkowicie ustąpić. Bardzo ważne jest także zrozumienie tego, czym jest atopowe zapalenie skóry u dziecka i dlaczego dochodzi do wystąpienia tej choroby.

 

Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób autoimmunologicznych, a to oznacza, że w jej przebiegu organizm atakuje sam siebie. Atopia to rezultat błędnej reakcji układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów, którą jest zaatakowanie komórek organizmu, a dokładnie komórek skóry. Antygenami wywołującymi błędną odpowiedź immunologiczną są na przykład białka mleka krowiego i gluten, ale w grę wchodzą nie tylko składniki pokarmowe. Trzeba także wziąć pod uwagę alergeny z powietrza (np. pyłki traw i drzew oraz odchody roztoczy) i otoczenia, czyli substancje znajdujące się w produktach do prania, kosmetykach i w materiałach, z którymi skóra dziecka ma styczność. AZS u dzieci może też być dziedziczenie, ponadto pojawieniu się tej choroby sprzyja uprzemysłowienia środowiska, ponadto występuje ona przy niedoborach w budowie naskórka.

 

 

Jak przejawia się AZS u dziecka?

 

Jeżeli na policzkach bądź ramionach dziecka skóra stała się bardzo sucha, nadwrażliwa, zaczerwieniona, a do tego często łuszczy się, a dziecko odczuwa świąd, to nie lekceważ tych objawów, bo prawdopodobnie są one oznaką atopowego zapalenia skóry. U niemowląt charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są zmiany usytuowane na czole, policzkach oraz głowie. W tych miejscach pojawia się rumień z pęcherzykami, na skórze widoczne są również nadżerki. U starszych dzieci zmiany są widoczne po wewnętrznej stronie łokci, pod kolanami, niekiedy również na dłoniach i stopach. 

 

Pielęgnacja dziecięcej skóry z AZS

 

Aby pielęgnacja skóry dziecka z atopią dawała dobre rezultaty, trzeba wiedzieć, że objawy choroby mogą być okresowo niemal niezauważalne, dochodzi także do ich zaostrzeń. Dlatego należy stosować preparaty odpowiednie do stopnia nasilenia objawów. W czasie, w którym występują zaostrzenia objawów AZS, do higieny skóry dziecka warto używać specjalistycznego produktu Intensive Gel Moussant z linii Atoderm marki Bioderma. W okresach remisji sprawdzi się produkt z tej samej linii – Atoderm Huile de douche.

 

 

Bioderma Atoderm to cała gama wysokiej jakości produktów dla dziecięcej skóry z AZS, które niwelują różne objawy atopii. Do codziennej pielęgnacji skóry małego atopika polecany jest zapewniający intensywne nawilżenie i odbudowę płaszcza hydrolipidowego emolient Atoderm Intensive Baume. Pamiętaj o tym, że w letnie dni najlepiej sprawdzają się lekkie konsystencje, takie jak Atoderm Intensive gel-creme. Linia Atoderm to gama produktów wysokiej jakości dedykowana dla skóry suchej, bardzo suchej oraz z AZS dla całej rodziny.

 

Kompleksowa pielęgnacja skóry suchej i atopowej może przynieść znakomite efekty. Stosowanie specjalistycznych preparatów od Biodermy to ważny element walki z atopią zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć