Nawet 30% światowej populacji może odczuwać niektóre objawy choroby lokomocyjnej. Kinetoza, choć najczęściej dotyka dzieci, potrafi utrudniać podróże także w dorosłym wieku. Jakie są jej objawy i jakie sposoby na chorobę lokomocyjną pozwolą wyciszyć symptomy? Wyjaśniamy!
Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna, to przypadłość, w której trakcie – podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem – ludzki mózg odbiera informacje o zmieniającym się szybko krajobrazie i nie może ich pogodzić z pozycją siedzącą. Następuje wtedy w naszej głowie tzw. konflikt informacyjny.
Choroba lokomocyjna dotyczy zazwyczaj dzieci w wieku 4-12 lat, a jej nasilenie następuje po 10 roku życia. Zazwyczaj dzieci wyrastają z kinetozy, jednak czasami objawy choroby lokomocyjnej nie wyciszają się, przez co cierpią na nią także niektórzy dorośli.
Rozpoznanie objawów kinetozy nie jest trudnym zadaniem. Objawy tej choroby są bardzo typowe. To m.in.:
Objawy choroby lokomocyjnej są takie same u dzieci, jak i dorosłych. Natomiast nieco inaczej wygląda reakcja na chorobę. Podczas gdy dorośli najczęściej wiedzą, czym jest spowodowany ból głowy i nudności, dzieci, zwłaszcza małe, mogą nie wiedzieć, co się z nimi dzieje. Gdy więc czują się źle, reagują marudzeniem i płaczem. W takich chwilach rodzice powinni pomóc maluchom i znaleźć sposoby na chorobę lokomocyjną w trakcie podróży.
W przypadku choroby lokomocyjnej istnieje szereg metod, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Przygotowaliśmy najlepsze porady zdrowotne:
Wypoczynek przed podróżą jest kluczowy, ponieważ zmęczony organizm może być bardziej podatny na chorobę lokomocyjną. Jeśli Ty lub dziecko z kinetozą będziecie wypoczęci, lepiej sobie poradzicie z dolegliwościami w trakcie jazdy.
Nie podróżuj na pusty żołądek, bo może to spotęgować nudności i zawroty głowy. Nie objadaj się też. Wystarczy lekki, pożywny posiłek, który nie spowoduje uczucia ciężkości.
Odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga w wyciszaniu objawów choroby lokomocyjnej. Pamiętaj jednak, aby nie pić zbyt dużo wody przed samą podróżą.
W ten sposób umożliwisz regenerację organizmu i zmniejszysz ryzyko nasilenia objawów choroby lokomocyjnej. Jeśli jedziesz samochodem, zatrzymaj się na postoju lub nawet zrób krótki spacer, który pomoże w rozluźnieniu mięśni i poprawieniu krążenia.
Skupianie wzroku na książce czy małym ekranie może zwiększać ryzyko wystąpienia nudności i innych objawów choroby lokomocyjnej. Zamiast tego wpatruj się w jeden punkt na horyzoncie przed sobą. Możesz też zamknąć oczy i posłuchać audiobooka lub muzyki.
Więcej wskazówek, które pomogą Ci w zmniejszaniu objawów choroby lokomocyjnej, a także porady dotyczące innych chorób znajdziesz na portalu Zdrowa Ona.
Źródła:
Choroba lokomocyjna u dzieci. Online: https://farmacja.pl/choroba-lokomocyjna-u-dzieci/. Dostęp: 5.06.2024.
Kimszal E., Van Damme-Ostapowicz K., Kinetoza – problem podróżników? Online: http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2016/3/426_3_61_2016.pdf. Dostęp: 5.06.2024.
Zakrzewska A. Dlaczego czytanie podczas podróży może wywołać chorobę lokomocyjną? Online: https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/lista/163222,dlaczego-czytanie-podczas-podrozy-moze-wywolac-chorobe-lokomocyjna. Dostęp: 5.06.2024.
Zakrzewska A., Jak można zapobiegać chorobie lokomocyjnej? Online: https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/lista/163222,dlaczego-czytanie-podczas-podrozy-moze-wywolac-chorobe-lokomocyjna. Dostęp: 5.06.2024.
Materiał sponsorowany