Warszawa

Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną u dzieci i dorosłych?

Kobieta przygotowuje swoją córkę na podróż i pomaga jej uporać się z objawami choroby lokomocyjnej

 

Nawet 30% światowej populacji może odczuwać niektóre objawy choroby lokomocyjnej. Kinetoza, choć najczęściej dotyka dzieci, potrafi utrudniać podróże także w dorosłym wieku. Jakie są jej objawy i jakie sposoby na chorobę lokomocyjną pozwolą wyciszyć symptomy? Wyjaśniamy!

 

Choroba lokomocyjna u dzieci i choroba lokomocyjna u dorosłych – co warto o niej wiedzieć?

 

Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna, to przypadłość, w której trakcie – podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem – ludzki mózg odbiera informacje o zmieniającym się szybko krajobrazie i nie może ich pogodzić z pozycją siedzącą. Następuje wtedy w naszej głowie tzw. konflikt informacyjny.

 

Choroba lokomocyjna dotyczy zazwyczaj dzieci w wieku 4-12 lat, a jej nasilenie następuje po 10 roku życia. Zazwyczaj dzieci wyrastają z kinetozy, jednak czasami objawy choroby lokomocyjnej nie wyciszają się, przez co cierpią na nią także niektórzy dorośli.

 

Objawy choroby lokomocyjnej – jak ją rozpoznać?

 

Rozpoznanie objawów kinetozy nie jest trudnym zadaniem. Objawy tej choroby są bardzo typowe. To m.in.:

 

  • brak apetytu,
  • pogorszenie nastroju,
  • znużenie oraz senność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • pocenie się rąk i twarzy,
  • bladość w okolicy nosa i ust,
  • nadwrażliwość na zapachy,
  • nudności i wymioty.

 

Objawy choroby lokomocyjnej są takie same u dzieci, jak i dorosłych. Natomiast nieco inaczej wygląda reakcja na chorobę. Podczas gdy dorośli najczęściej wiedzą, czym jest spowodowany ból głowy i nudności, dzieci, zwłaszcza małe, mogą nie wiedzieć, co się z nimi dzieje. Gdy więc czują się źle, reagują marudzeniem i płaczem. W takich chwilach rodzice powinni pomóc maluchom i znaleźć sposoby na chorobę lokomocyjną w trakcie podróży.

 

Co na chorobę lokomocyjną?

 

W przypadku choroby lokomocyjnej istnieje szereg metod, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Przygotowaliśmy najlepsze porady zdrowotne:

 

  • Zadbaj o wypoczynek przed podróżą.

Wypoczynek przed podróżą jest kluczowy, ponieważ zmęczony organizm może być bardziej podatny na chorobę lokomocyjną. Jeśli Ty lub dziecko z kinetozą będziecie wypoczęci, lepiej sobie poradzicie z dolegliwościami w trakcie jazdy.

  • Zjedz lekki posiłek.

Nie podróżuj na pusty żołądek, bo może to spotęgować nudności i zawroty głowy. Nie objadaj się też. Wystarczy lekki, pożywny posiłek, który nie spowoduje uczucia ciężkości.

  • Przygotuj wodę na podróż.

Odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga w wyciszaniu objawów choroby lokomocyjnej. Pamiętaj jednak, aby nie pić zbyt dużo wody przed samą podróżą.

  • Zaplanuj przerwy w podróży.

W ten sposób umożliwisz regenerację organizmu i zmniejszysz ryzyko nasilenia objawów choroby lokomocyjnej. Jeśli jedziesz samochodem, zatrzymaj się na postoju lub nawet zrób krótki spacer, który pomoże w rozluźnieniu mięśni i poprawieniu krążenia.

  • Unikaj czytania i korzystania z telefonów.

Skupianie wzroku na książce czy małym ekranie może zwiększać ryzyko wystąpienia nudności i innych objawów choroby lokomocyjnej. Zamiast tego wpatruj się w jeden punkt na horyzoncie przed sobą. Możesz też zamknąć oczy i posłuchać audiobooka lub muzyki.

 

Więcej wskazówek, które pomogą Ci w zmniejszaniu objawów choroby lokomocyjnej, a także porady dotyczące innych chorób znajdziesz na portalu Zdrowa Ona.

 

Źródła:

Choroba lokomocyjna u dzieci. Online: https://farmacja.pl/choroba-lokomocyjna-u-dzieci/. Dostęp: 5.06.2024.

Kimszal E., Van Damme-Ostapowicz K., Kinetoza – problem podróżników? Online: http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2016/3/426_3_61_2016.pdf. Dostęp: 5.06.2024.

Zakrzewska A. Dlaczego czytanie podczas podróży może wywołać chorobę lokomocyjną? Online: https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/lista/163222,dlaczego-czytanie-podczas-podrozy-moze-wywolac-chorobe-lokomocyjna. Dostęp: 5.06.2024.

Zakrzewska A., Jak można zapobiegać chorobie lokomocyjnej? Online: https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/lista/163222,dlaczego-czytanie-podczas-podrozy-moze-wywolac-chorobe-lokomocyjna. Dostęp: 5.06.2024.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć