Warszawa

Teleporady lekarskie

Teleporady lekarskie

Teleporady, czyli telefoniczne konsultacje lekarskie, to jedna z niewielu dobrych rzeczy, które przyniosła nam pandemia. Dzięki temu prostemu, a jednocześnie bardzo użytecznemu rozwiązaniu technologicznemu, udało nam się wyeliminować konieczność fizycznego kontaktu pomiędzy lekarzem a pacjentem, co przyspieszyło i ułatwiło procedury świadczenia usług medycznych, a także znacząco skróciło kolejki do przychodni lekarskich.

 

Jak przebiega teleporada lekarska? 

 

Teleporady lekarskie wyglądają niemal tak samo jak tradycyjne wizyty u lekarza, tyle tylko, że odbywają się zdalnie. W trakcie rozmowy telefonicznej lekarz nie ma, co prawda, możliwości obejrzenia pacjenta ani przeprowadzenia u niego badania palpacyjnego, ale może zebrać szczegółowy wywiad, pytając o objawy choroby, częstotliwość ich występowania oraz stopień nasilenia i czas trwania. W zdecydowanej większości przypadków, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego, taki wywiad wystarczy, by dokonać rozpoznania problemu i wypisać receptę. Jest on wystarczający również wtedy, gdy pacjent nie potrzebuje diagnozy, a jedynie recepty przedłużającej terapię, ponieważ cierpi na przewlekłą chorobę wymagającą stałego przyjmowania leków. Teleporady są bardzo zbliżone do tradycyjnych wizyt w gabinetach lekarskich także pod względem formalności – aby się na taką zdalną konsultację umówić, trzeba zadzwonić do przychodni i się w niej zarejestrować rezerwując dogodny termin.

 

Kto może skorzystać z teleporady? 

 

Teleporady lekarskie są dostępne dla wszystkich mieszkańców naszej kraju, bez względu na to, czy posiadają oni ubezpieczenie zdrowotne, czy też nie. Osoby ubezpieczone mogą korzystać z nich a w ramach standardowej opieki medycznej zapewnianej przez NFZ. Pozostałe osoby natomiast mają do dyspozycji platformy takie jak Homedoctor.pl, które zapewniają swobodny dostęp do świadczeń zdrowotnych oferowanych przez lekarzy różnych specjalizacji prowadzących prywatną, a więc odpłatną praktykę. W obu przypadkach teleporada wygląda podobnie, z tą różnicą, że internetowe platformy medyczne nie wymagają  od swoich użytkowników telefonicznego umawiania konsultacji – aby zapisać się na zdalną wizytę u lekarza, wystarczy wybrać odpowiednią opcję na stronie.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć