Warszawa

Bilet na pociąg dla dziecka - jakie ulgi przysługują w zależności od wieku?

Bilet na pociąg dla dziecka - jakie ulgi przysługują w zależności od wieku?

Jeśli planujesz podróż pociągiem z dzieckiem, możesz liczyć na zniżki. Dowiedz się, jakie ulgi mu przysługują i o ile mniej zapłacisz za bilet. Poznaj zasady, które funkcjonują w wielu polskich liniach i przekonaj się, że warto z nich skorzystać.

 

Darmowe przejazdy dla niemowląt i dzieci do 4. roku życia

 

Niemowlęta i dzieci do 4. roku życia nie płacą za podróże pociągami. Obowiązuje je 100% zniżka, którą oferują różne linie w Polsce. Dzięki temu rodzice mogą zabrać swojego malucha za darmo, bez żadnych kosztów przejazdu – niezależnie od tego, jak długa jest trasa czy oraz miejsca docelowego.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że rodzic musi mieć swój bilet. Ten najczęściej należy kupić w normalnej cenie za dany przejazd, chyba że opiekun dziecka może skorzystać ze zniżki. Mogą to być rabaty, które obejmują studentów, doktorantów czy seniorów, jeśli maluch podróżuje z osobą powyżej 60. roku życia.

 

Czy dziecko musi mieć bilet?

 

Bilet na pociąg musi mieć każdy, kto chce się poruszać daną linią. Dlatego również dziecko musi mieć kupiony swój. Taki bilet ma zniżkę 100%, ale uprawnia do przejazdu, np. określa miejsce siedzące dla malucha. Oznacza to, że chociaż dziecko ma darmowy przejazd, to rodzic lub opiekun zobowiązany jest posiadać dla niego bilet. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas kontroli oraz przy zajmowaniu miejsc w pociągu.

 

Zniżka dla dzieci i młodzieży

 

Bilety na pociąg można kupić taniej również dla dzieci powyżej 4. roku życia. Dla nich przeznaczona jest tzw. zniżka uczniowska. Gdy dziecko zacznie chodzić do szkoły, musi jeździć z ważną polską legitymacją. Dzięki niej można udowodnić wiek malucha, co będzie sprawdzane podczas kontroli biletów.

 

Wysokość zniżki jest zależna od wielu czynników. Najczęściej jednak dziecko w wieku szkolnym zapłaci o 37% mniej niż rodzic lub opiekun w taryfie normalnej. Takie rozwiązanie pozwala taniej podróżować po całej Polsce.

 

Ważny jest fakt, że zniżka dla dzieci i młodzieży obowiązuje do 24. roku życia, jeśli te osoby kontynuują naukę w szkołach ponadpodstawowych. Studenci powinni wybierać bilety przeznaczone właśnie dla nich i korzystać z oddzielnych zniżek, które wynoszą 51%. Podczas sprawdzania dokumentu potrzebna będzie ważna legitymacja polska lub ISIC wraz z kartą stałego pobytu w Polsce.

 

Zawsze trzeba mieć przy sobie ważne dokumenty, które trzeba okazać podczas kontroli. Jeśli nie będzie na nich informacji, która potwierdziłaby legalność i ważność, zniżka nie zostanie uznana. Oznacza to, że w takiej sytuacji konduktor poprosi o zakup całego biletu – nawet dla dziecka. Dlatego warto pilnować, by zawsze w podróż zabrać legitymację, która została w danym roku potwierdzona przez władze szkoły, np. specjalną pieczątką.

 

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie

 

Bilety na pociąg są dostępne ze zniżką również dla osób z niepełnosprawnościami. W tym przypadku pod uwagę brane są dzieci i młodzież do 24. roku życia i studenci do 26. roku życia. Zniżką objęty jest również rodzic lub opiekun. Dzięki temu obie osoby mogą zakupić bilet taniej.

 

Przy kontroli biletów trzeba pamiętać o tym, że podróżni muszą wylegitymować się odpowiednimi dokumentami. W takim przypadku nie będzie to dowód osobisty czy legitymacja szkolna, a orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność (powiatowe/ZUS) lub legitymacja osoby niepełnosprawnej stwierdzająca stopień niepełnosprawności.

 

Gdzie kupić bilet ze zniżką?

 

Bilet ze zniżką można kupić albo na dworcu, albo przez internet. Podczas zakupu nie trzeba pokazywać swoich dokumentów, jednak bilet jest imienny i będzie to sprawdzane podczas kontroli. Oznacza to, że należy podać dokładne dane podróżującego, aby nie było problemów z ważnością biletu.

 

Należy pamiętać, że każdy, kto podróżuje pociągiem, musi mieć bilet. Dzięki temu konduktor jest w stanie sprawdzić, czy podróżny zapłacił za przejazd i czy ma swoje miejsce. To ważne szczególnie w kwestii małych dzieci. Osoby poruszające się na wózku mogą wcześniej zgłosić swoją podróż. Dzięki temu obsługa pociągu przygotuje wjazd, który umożliwi im swobodne dostanie się do pojazdu.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć