Warszawa

Popularne przysłowia i powiedzenia po angielsku: znaczenie i użycie

Popularne przysłowia i powiedzenia po angielsku: znaczenie i użycie

Przysłowia i powiedzenia to esencja kultury narodowej, a także języków na całym świecie. Tego typu wypowiedzi zawierają w sobie mądrości, jakie przekazuje się w zwięzłej i krótkiej formie. Również w przypadku języka angielskiego mamy do czynienia z licznymi powiedzeniami i przysłowiami, które warto znać. Poniższy artykuł przybliża znaczenie oraz użycie najpopularniejszych wyrażeń. Dowiedz się, jak ubogacić swój zasób słów!

 

Znaczenie przysłów i powiedzeń

 

Przysłowia i powiedzenia stanowią jeden z najbardziej istotnych elementów każdego języka. Ich znaczenie opiera się zwykle na przekazywaniu uniwersalnych wartości, jak również możliwości wyrażania złożonych myśli w nieskomplikowany sposób. Powiedzenia te wykorzystywane są w wielu różnych okolicznościach, do których należą między innymi:

 

  • Udzielanie rad
  • Przekazywanie mądrości
  • Zabawne komentarze

 

Jeżeli uczysz się języka angielskiego, prędzej czy później będziesz mieć również styczność z przysłowiami i powiedzeniami. W ich poznaniu i zrozumieniu pomóc Ci mogą profesjonalne korepetycje angielki online. Podczas zajęć indywidualnych z korepetytorem będziesz w stanie poznać najpopularniejsze wyrażenia, a także przykłady ich zastosowania w życiu codziennym.

 

Najpopularniejsze przysłowia i powiedzenia w języku angielskim

 

Język angielski jest niezwykle bogaty, jeżeli chodzi o różnego rodzaju powiedzonka. Często zależą one miejsca pochodzenia, a także kontekstów kulturowych. Ponieważ nie można czytać ich dosłownie, znaczenie przysłów brytyjskich może być niezrozumiałe dla Amerykanów i odwrotnie. Ucząc się angielskiego w Polsce, warto mieć styczność z różnymi wypowiedziami.

 

Na początek najlepiej sięgnąć po takie przysłowia, które są najczęściej używane i powszechnie rozumiane w wielu krajach. Oto kilka propozycji dla uczących się angielskiego wraz z ich polskimi odpowiednikami:

 

  • Actions speak louder than words (Czyny, nie słowa). Przysłowie podkreśla, że to, co robimy, jest znacznie ważniejsze od słownych deklaracji.
  • A penny saved is a penny earned (Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka / Grosz do grosza, a będzie kokosza). Powiedzenie to sugeruje, że małymi krokami można osiągnąć coś wielkiego.
  • Don't judge a book by its cover (Nie ocenia się książki po okładce). Przysłowie, które ostrzega przed pochopnym ocenianiem na podstawie wyglądu.
  • The early bird catches the worm (Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje). Popularne powiedzenie zachęcające do działania, które podkreśla jednocześnie korzyści wynikające z wcześniejszego rozpoczęcia pracy.
  • When in Rome, do as the Romans do (Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one), To przysłowie stanowi radę odnośnie dostosowywania się do lokalnych zwyczajów i tradycji.

 

Przykłady zastosowania przysłów w zdaniach

 

Przysłowia angielskie mają to do siebie, że można je wygodnie inkorporować w dłuższych wypowiedziach. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działają powiedzenia, warto użyć wspomnianych wcześniej przykładów w zdaniach. Sprawdź, jak teoria odnajduje swoje zastosowanie w praktyce:

 

  • I know he promised to help, but remember, actions speak louder than words. Let's wait and see what he does.
  • I've been saving money for my trip. After all, a penny saved is a penny earned.
  • She may not look very friendly, but don't judge a book by its cover. She's actually very kind.
  • Let's start work early tomorrow. The early bird catches the worm.
  • We should respect local customs while traveling. When in Rome, do as the Romans do.

 

Wskazówki dotyczące zapamiętywania i stosowania

 

Angielskie idiomy działają na tej samej zasadzie, co polskie wyrazy frazeologiczne. Przysłów nie należy czytać dosłownie, ponieważ mają one swoje ukryte znaczenie. Dlatego też właściwe opanowanie powiedzeń wymaga pełnej imersji językowej, a także uczenia się poprzez konteksty kulturowe.

 

W tym celu warto oglądać anglojęzyczne filmy, czytać książki i wiadomości, słuchać podcastów językowych czy ulubionych piosenek. Gdy już jakieś wyrażenia idiomatyczne Ci się spodobają, to spróbuj wprowadzić je do codziennych rozmów. Ćwicz, powtarzaj i stosuj przysłowia w swoich rozmowach z innymi.

 

Podsumowanie

 

Jeżeli uczysz się języka angielskiego, warto przy okazji zgłębić bogactwo językowe w zakresie przysłów i powiedzeń. W ciekawy sposób ubogacają one Twoje słownictwo, dzięki czemu będziesz w stanie porozumiewać się w jeszcze celniejszy sposób. Sięgnij po podstawowe wyrażenia na początek i stopniowo wprowadzaj je do swojego zasobu leksykalnego.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć