Ze względu na wciąż rozwijający się układ odpornościowy dzieci pozostają bardziej podatne na różne infekcje i choroby. Mowa tutaj również o problemach zdrowotnych dotyczących zapalenia ucha środkowego. Wynika ono często z budowy trąbki słuchowej, która w przypadku dzieci różni się kształtem (jest szeroka i prosta), a także długością (jest znacznie krótsza niż u osoby dorosłej). Co jeszcze może powodować zapalenie trąbki słuchowej? Czym się objawia i w jaki sposób można je wyleczyć?
Jedną z pierwszych, podstawowych przyczyn zapalenia trąbki słuchowej jest jej budowa anatomiczna, a więc znacznie krótsza oraz szersza i prosta trąbka. Taki kształt i długość może zdecydowanie zwiększać prawdopodobieństwo i częstotliwość występowania stanu zapalnego u dziecka z uwagi na łatwość przedostawania się do niej drobnoustrojów.
Kolejną przyczyną jest również brak odpowiedniej wentylacji ucha. Przeważnie ten problem pojawia się u dzieci, u których nie ma optymalnej cyrkulacji powietrza w uchu. Powodem utrudnionego wietrzenia jest znajdująca się jeszcze w uchu tkanka śluzowata oraz błona śluzowa. Im dłużej trwają problemy z wentylacją ucha, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapalenia trąbki słuchowej. W sytuacji zwiększającej się wilgotności ucha dochodzi do wzmożonej produkcji śluzu, który z kolei zaczyna powoli oblepiać jamę bębenkową. W efekcie dochodzi do obrzęku w uchu środkowym, a konsekwencją nieleczenia tego stanu może być niedosłuch.
Obrzęk i zapalenie trąbki słuchowej może być także spowodowane nieżytem nosa czy innymi chorobami górnych dróg oddechowych.
Niekiedy do dolegliwości zdrowotnych dochodzi w wyniku defektu anatomicznego, który uniemożliwia otwarcie trąbki i stosowną wentylację ucha. Jest to jeden z problemów typowych dla wieku dziecięcego. Zdarza się też, że za nieprawidłowe działanie trąbki odpowiada migdałek gardłowy czy skrzywiona przegroda nosowa, co uniemożliwia prawidłową wentylację.
Istnieje szereg powodów, dlaczego u dzieci dochodzi do zapalenia trąbki słuchowej. W momencie występowania dokuczliwych objawów należy skonsultować stan zdrowotny dziecka u specjalisty. Można np. umówić się na wizytę u laryngologa dziecięcego w Warszawie.
Wśród objawów świadczących o zapaleniu trąbki słuchowej i jej nieprawidłowym działaniu wymienia się uczucie ucisku i wypełnienia ucha. Niekiedy również u dzieci rozpoznaje się ubytek słuchowy, przez który odbieranie dźwięków z otoczenia jest u nich utrudnione. Czasami pojawia się też uczucie przelewania się płynów w uchu. Należy podkreślić, że dzieci, które mają wymieniony problem laryngologiczny, nie skarżą się na dolegliwości bólowe z jego powodu. Z tego względu warto uważnie obserwować dziecko, jeśli np. chwyta się za ucho lub wspomina o innych dolegliwościach w obrębie narządu słuchu.
Leczenie wynikające z zapalenia trąbki słuchowej w pierwszej kolejności wiąże się z zastosowaniem antybiotyków przepisanych przez lekarza. Mogą to być również preparaty o działaniu przeciwzapalnym, antyhistaminowym i zmniejszające obrzęki.
W zależności od konkretnego przypadku laryngolog może też zarekomendować stosowanie leków miejscowo, np. w formie aerozolu donosowego. W ten sposób zawarte w nich substancje czynne przedostają się do ujścia gardłowego, przez które oddziałują na trąbkę słuchową w uchu dziecka. Mówi się również coraz częściej o inhalacjach, które mogą oddziaływać jednocześnie na zapalenie trąbki słuchowej i infekcje górnych dróg oddechowych (oba problemy mogą być ze sobą powiązane).
W ramach leczenia wymienia się ponadto formy terapeutyczne, do których zalicza się ćwiczenia logopedyczne korygujące nieprawidłowe nawyki w oddychaniu przez usta, a także poprawiające ruchliwość języka. Niekiedy natomiast należy zastanowić się nad usunięciem przyczyny zapalenia, czyli chociażby naciskającego na trąbkę migdałka gardłowego lub naprawienie skrzywionej przegrody nosowej.
Leczenie jest zatem bardzo zróżnicowane, co wynika z licznych przyczyn powodujących zapalenie trąbki słuchowej u dzieci. Każde wymaga wnikliwej analizy, rozpoznania i zaplanowanego krok po kroku leczenia specjalistycznego.
Materiał sponsorowany