W zależności od wyboru formy organizacyjno-prawnej, przedszkole może być prowadzone pod:
Wybór formy determinuje sposób prowadzenia księgowości. W jednoosobowej działalności gospodarczej będzie to księgowość uproszczona - książka przychodów i rozchodów, natomiast w spółce z o.o. i fundacji będzie to pełna księgowość.
Przedszkole w każdej z form organizacyjno-prawnych jest zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną wykonywane:
Jak natomiast wynika z art. 2 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, system oświaty obejmuje m.in. przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego.
Natomiast jest to odmienne w przypadku przepisów podatkowych, gdzie najkorzystniejsze przepisy zwalniające z podatku dotyczą fundacji, których celem statutowym jest działalność wpisującą się w dyspozycję art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. których celem statutowym jest np. działalność oświatowa.
Prowadzenie uproszczonej księgowości przedszkola jest stosunkowo łatwe. W książce przychodów i rozchodów prezentuje się koszty i przychody jakie poniosła placówka.
Jeśli właściciel odbędzie kurs prowadzenia księgowości na KPIR może podjąć się samodzielnego jej rozliczania, natomiast poleca się jednak zlecenie tego zadania profesjonalnemu biuru rachunkowemu, które śledzi również zmieniające się przepisy w tym zakresie.
Prowadzenie ksiąg odbywa się na profesjonalnym programie księgowym płatnym lub darmowym.
Do obowiązków księgowych związanych z ta formą należą:
Właściciel przedszkola jest zobowiązany przygotowywać dla księgowości dokumentację księgową w postaci:
Koszt tej księgowości jest tańszy niż prowadzenie księgowości na pełnych księgach. Różnica dochodzi nawet do dwukrotności stawki.
Prowadzenie pełnej księgowości przedszkola to skomplikowany proces księgowy, który najlepiej oddać w ręce wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Tym różni się od księgowości uproszczonej, że każdy dokument księgowy jest weryfikowany z wyciągiem bankowym, aby wydać pełną transparentność wszystkich zdarzeń gospodarczych dotyczących podmiotu. Ma to na celu przedstawienie rzetelnego wyniku finansowego podmiotu.
Do obowiązków księgowych związanych z tą formą prowadzenia działalności należą m.in.:
Prowadzenie pełnej księgowości jest więc procesem skomplikowanym, wymagającym specjalistycznej wiedzy oraz znajomości stale zmieniających się przepisów.
Za każdy rok prowadzonej działalności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością/fundacja jest zobowiązana sporządzić sprawozdanie finansowe, na które składa się:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz fundacja, która prowadzi działalność gospodarczą, musi złożyć sprawozdanie finansowe do KRS. Takie sprawozdanie przygotowane przez księgowość podpisuje zarówno księgowy i prezes przedszkola, i składa je do KRS. Tak złożone sprawozdanie jest dostępne do wglądu na stronie pod adresem domenowym ekrs.ms.gov.pl, po wpisaniu odpowiedniego numeru KRS.
Właściciel przedszkola zobowiązany jest przygotowywać dla księgowości dokumentację księgową w postaci:
Biuro księgowe, po zaksięgowaniu faktur i rozliczeniu wyciągu bankowego, może wyłapać ewentualne nieścisłości. Jeśli dokumentacja będzie przygotowana w sposób niekompletny lub przelewy będą błędnie wykonywane, mogą powstać pytania od księgowego w sprawie braków faktur, czy wyjaśnień do transakcji na wyciągu bankowym.
Bieżąca współpraca z biurem księgowym w tym zakresie na pewno wymaga pewnego uporządkowania i czasu ze strony administracji przedszkola lub właściciela. Natomiast w zamian daje bardzo rzetelny obraz sytuacji finansowej podmiotu gdyż prezentuje wszystkie przychody i koszty.
W celu podjęcia decyzji o wyborze formy działalności przedszkola oraz rodzaju księgowości warto skontaktować się ze specjalistą - doradcą księgowym lub podatkowym, aby rzetelnie przedstawił szanse i zagrożenia każdej z form i pomógł w wyborze optymalnego rozwiązania.
Podczas spotkania ze specjalistą poruszone zostaną między innymi następujące kwestie:
Krajowa Kancelaria Rachunkowa, jako profesjonalne biuro księgowe, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podmiotów edukacyjnych. Jej oferta jest skierowana między innymi także do przedszkoli. Na oficjalnej stronie biura można znaleźć m.in. takie usługi, jak:
W celu uzyskania szczegółowych informacji można:
Materiał sponsorowany