Warszawa

Atopowe zapalenie skóry w czasie lata: jak zapobiegać i leczyć zaostrzenia

Atopowe zapalenie skóry w czasie lata: jak zapobiegać i leczyć zaostrzenia

Lato to czas wakacji, radości i odpoczynku, lecz dla osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) okres letni może przynieść dodatkowe wyzwania. Wzmożona ekspozycja na słońce, pot, liczne alergeny, zmiana dotychczasowego środowiska (np. poprzez wyjazd na urlop), mogą prowadzić do zaostrzenia objawów AZS. W poniższym artykule omówimy, jak skutecznie zapobiegać zaostrzeniom chorobowym w okresie letnim.

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

 

To choroba przewlekła, nawracająca, objawiająca się nadwrażliwością skóry, którą wywołują czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Charakteryzuje się przede wszystkim suchą skórą ze skłonnościami do uporczywego świądu. Objawy obejmują:

 

 • suchość i zaczerwienienie skóry,
 • swędzenie,
 • występowanie pęcherzy lub strupów,
 • stany zapalne i obrzęki. 

 

Powyższe objawy występują w wyniku mutacji genetycznych, a potęgują je takie czynniki, jak: alergeny (np. kurz, sierść zwierząt), niektóre pokarmy, składniki środków do prania i kosmetyków, wilgotność powietrza, zmiany temperatur, stres. 

 

Czynniki potęgujące objawy AZS w okresie letnim

 

W czasie lata kilka dodatkowych czynników może wpłynąć na zaostrzenie objawów  atopowego zapalenia skóry. Są to:

 

 1. Wysoka temperatura i wilgotność: upały i wilgotność mogą powodować nadmierną potliwość, co może prowadzić do podrażnień i zaostrzenia objawów AZS.
 2. Słońce: wystawienie na słońce może wywołać reakcje skórne u osób z AZS, a także podrażnić już istniejące zmiany skórne.
 3. Alergeny: pyłki, pleśnie, roztocza i inne alergeny obecne w powietrzu mogą wywołać reakcje alergiczne, które zaostrzają objawy AZS.
 4. Chlor w basenie: kontakt ze środkiem dezynfekcyjnym, takim jak chlor w basenie, może podrażniać skórę i nasilać objawy AZS.

 

Jak zapobiegać zaostrzeniu objawów AZS w lecie? 

 

Oto kilka praktycznych kroków, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko zaostrzeń AZS w okresie letnim:

 

 1. Nawilżanie: regularne stosowanie emolientów pomaga utrzymać skórę dobrze nawilżoną i zapobiec przesuszaniu. Tutaj dobrze sprawdzi się seria dermokosmetyków Avene
 2. Kosmetyki, które stosujemy na co dzień: nie można o nich zapomnieć. Należy unikać stosowania kosmetyków, mydła, których skład nie nie jest nam znany.   
 3. Unikanie nadmiernego pocenia się: unikanie wysiłku fizycznego, noszenie luźnych ubrań z naturalnych materiałów i omijanie zbyt gorących miejsc może pomóc w zmniejszeniu nadmiernego pocenia się.
 4. Ochrona przed słońcem: należy używać kremów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku ochrony SPF, nosić nakrycie głowy i lekkie, przewiewne ubrania, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
 5. Higiena po basenie: po kąpieli w basenie, natychmiast należy spłukać ciało czystą wodą, aby usunąć resztki chloru i innych substancji drażniących. Warto też wybrać baseny z wodą ozonowaną, a nie tą zawierającą chlor. 
 6. Ochrona przed alergenami: należy unikać miejsc, gdzie stężenie alergenów może być wyższe. Warto monitorować prognozy pyłków i utrzymywać wnętrza, w których przebywamy, możliwe wolne od alergenów. 
 7. Jedzenie: osoba chora na AZS nie powinna eksperymentować z jedzeniem. Lepiej spożywać posiłki ze składników, które są nam znane. 

 

Jak radzić sobie z zaostrzeniami AZS w lecie?

 

Jeśli pomimo środków zapobiegawczych pojawią się zaostrzenia, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby złagodzić objawy:

 

 1. Regularne stosowanie emolientów.
 2. Konsultacja z lekarzem, który może zaproponować odpowiednie leczenie. 
 3. Kąpiele w chłodnej wodzie mogą przynieść ulgę w przypadku swędzenia oraz występowania podrażnień.
 4. Unikanie czynników drażniących: należy unikać dalszego narażenia na czynniki, które mogą pogarszać objawy, takie jak alergeny czy długotrwałe wystawienie na słońce.

 

Atopowe zapalenie skóry może być wyzwaniem, zwłaszcza w okresie letnim, ale z odpowiednią opieką i środkami zapobiegawczymi można skutecznie radzić sobie z objawami i minimalizować zaostrzenia. Regularna pielęgnacja skóry, ochrona przed słońcem i unikanie potencjalnych czynników wyzwalających pozwoli osobom chorym cieszyć się latem bez dyskomfortu. W razie potrzeby zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie środki zapobiegawcze.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć