Warszawa

Bezpieczne miejsce dla dziecka w ogrodzie - jak urządzić przydomowy plac zabaw?

Bezpieczne miejsce dla dziecka w ogrodzie - jak urządzić przydomowy plac zabaw?

Z jednej strony wielu rodziców chciałoby, aby ich dzieci spędzały więcej czasu na dworze zamiast przy komputerze. Z drugiej zaś istnieje potrzeba, aby mieć je ciągle na oku – nie martwić się o ich bezpieczeństwo i po prostu być blisko. Obie te cechy spełnia przydomowy plac zabaw. Na co jednak zwrócić uwagę, urządzając takie bezpieczne miejsce dla dziecka w ogrodzie?

 

Odpowiednia lokalizacja placu zabaw

 

Bezpieczeństwo przydomowego placu zabaw zależy przede wszystkim od jego usytuowania. Powinno to być miejsce jak najdalej odsunięte od:

 

 • pojemników ze śmieciami lub kompostem,
 • oczka wodnego lub innego zbiornika z wodą,
 • instalacji gazowych lub elektrycznych,
 • ogrodzenia.

 

Jeżeli nie ma możliwości odsunięcia placu zabaw od płotu, warto zrezygnować z ogrodzenia z ostrymi elementami lub dużymi otworami, przez które maluchy mogłyby wyjść na zewnątrz. Dodatkowo można zasłonić płot żywopłotem lub krzewami, co z pewnością zniechęci dzieci do wspinania się po nim i uchroni przed zaklinowaniem się jakiejś części ciała. 

 

Bezpieczne miejsce do zabawy dla dziecka nie musi być w centrum ogrodu, jednak jego lokalizacja powinna umożliwiać rodzicom łatwą obserwację z większości pomieszczeń w domu. Dobrze również, jeśli przydomowy plac zabaw da się ustawić w miejscu częściowo zacienionym (przez drzewa lub części budynku). Jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrze sprawdzi się rozstawiony parawan lub parasol wraz ze stolikiem na wodę, sok i łakocie.

 

 

Właściwe podłoże pod plac zabaw

 

Kolejny krok w urządzaniu przydomowego placu zabaw to wybór właściwego podłoża. Musi ono zapewniać jak największą amortyzację skoków czy też upadków dziecka, bez narażania go na otarcia lub rany. Dodatkowo właściwa nawierzchnia powinna dobrze przepuszczać wodę, żeby umożliwiać zabawę również po deszczu.

Zazwyczaj wystarcza 30-40 cm wysypanego podłoża amortyzującego. Jednak pod elementami wyższymi niż 1 m (np. pod huśtawką) warstwa powinna być odpowiednio grubsza (ok. 50-60 cm). Jako podłoże pod przydomowy plac zabaw można użyć:

 

 • kory z drzew iglastych lub specjalnych obrzynek drewnianych;
 • piasku pochodzenia rzecznego lub morskiego o średnicy 0,2-2 mm. Trzeba jednak pamiętać, że koty mogą go potraktować jako zewnętrzną kuwetę. Z tego powodu należy go przykrywać (szczególnie w piaskownicy);
 • kamieni, ale nie żwiru kopalnego. Kamyki powinny być okrągłe o średnicy 2-8 mm;
 • syntetycznych, gumowych płyt w kształcie puzzli lub kostek, które składa się samemu. Są łatwe w czyszczeniu i mają właściwości antypoślizgowe.

 

Ziemia i zwykły piasek to najmniej praktyczne podłoże, ponieważ z czasem ubijają się, przez co nie amortyzują upadków i zatrzymują wodę na powierzchni. Za to zwykły trawnik świetnie sprawdzi się wokół przydomowego placu zabaw, bo obniża temperaturę powietrza o około 4°C i podwyższa wilgotność powietrza nawet o 13%, co jest nieocenione podczas suchego lata.

 

 

Z jakich materiałów wykonać przydomowy plac zabaw?

 

Przydomowe place zabaw powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Zaufane sklepy sprzedają produkty z odpowiednimi atestami i certyfikatami (np. certyfikat normy PN-EN 71-8 oraz symbol CE). Wysokiej klasy sprzęty i zabawki do przydomowych placów zabaw mają również gwarancję. Do wyboru są produkty wykonane z:

 

 • metalu ten materiał gwarantuje największą wytrzymałość i można go wielokrotnie malować, jednak przejmuje temperaturę otoczenia. Raz jest zimny w dotyku, a innym razem bardzo się nagrzewa. Poza tym źle wykonane elementy stwarzają ryzyko zadrapań oraz zaczepiania się części ubrań i włosów;
 • drewna najprzyjemniejsze w dotyku i zawsze ciepłe. Jednak należy je regularnie impregnować i szlifować w celu usunięcia drzazg;
 • plastiku – mimo że nie przejmuje temperatury oraz najłatwiej go czyścić, to jeżeli nie został solidnie przymocowany do podłoża i do innych elementów placu zabaw, stwarza ryzyko wywrócenia.

 

 

Jakie rośliny w pobliżu placu zabaw będą bezpieczne?

 

Urządzenie bezpiecznego placu zabaw dla dzieci wymaga od rodziców lubiących uprawę roślin mądrego zaplanowania. W miejscu, gdzie bawią się maluchy, unikaj gatunków toksycznych, z trującymi owocami, z cierniami i kolcami, a nawet miododajnych, które wabią osy i pszczoły.

 

Jeśli są ku temu warunki, rabaty roślinne warto oddzielić od strefy zabawy płotkiem lub żywopłotem. Należy również pamiętać, żeby wszystkie preparaty oraz urządzenia do pielęgnacji roślin i trawnika zostały schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 

Bezpiecznie urządzony przydomowy plac zabaw zapewni dzieciom zdrowy rozwój, a rodzicom – chwile relaksu i wytchnienia niezmącone niepokojem. Możesz kupić gotowy przydomowy zestaw albo skompletować go samemu, pamiętając o powyższych punktach. Jeśli to za mało – wspomóż swoją wyobraźnię i skorzystaj z pomocy serwisu Majsteria. Znajdziesz tam specjalistów wykonujących bezpieczne  place zabaw.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć