Warszawa

Czym się różnią inhalatory od nebulizatorów i kiedy warto po nie sięgać?

Czym się różnią inhalatory od nebulizatorów i kiedy warto po nie sięgać?

Inhalatory i nebulizatory stają się coraz powszechniejszym sprzętem w polskich domach. Pomagają zarówno dzieciom, jak i dorosłym w dolegliwościach takich jak zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy astma. Jak działają inhalatory i nebulizatory? Dlaczego warto mieć je w domu?

 

U pacjentów z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy zapalenie oskrzeli, ważne są skuteczność i szybkość działania leków. Szczególnie w przypadku dzieci istotne jest, aby w miarę możliwości jak najszybciej ułatwić im swobodne oddychanie. W tym celu coraz częściej stosuje się inhalatory nebulizatory dla dzieci i dorosłych. Czym są te urządzenia?

 

Do czego służą inhalatory i nebulizatory?

 

Inhalatory i nebulizatory to urządzenia medyczne, które pozwalają na aplikację substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu leki mogą zadziałać znacznie szybciej niż te podawane doustnie w postaci tabletek czy syropów, a pacjent szybciej odczuwa ulgę.

 

Czy inhalator i nebulizator to jest to samo?

 

Choć nazwy „inhalator” i „nebulizator” stosowane są zamiennie, nie są to synonimy. Nebulizator to element wyposażenia inhalatora służący do nebulizacji, czyli zmiany płynnej postaci leku na aerozol, który jest bezpośrednio aplikowany do dróg oddechowych. Jednak nie każdy inhalator posiada funkcję nebulizacji.

 

Rodzaje inhalatorów

 

Istnieje kilka rodzajów inhalatorów. Poniżej krótka charakterystyka różnych modeli:

 

  • Inhalatory pneumatyczne – najpopularniejszy typ inhalatorów. Są zasilane elektrycznie. Składają się z nebulizatora, kompresora, drenu, maseczki i ustnika. Ich wadą jest to, że są dosyć głośne. Zaletą zaś, że nadają się do podawania różnych leków.
  • Inhalatory siateczkowe (membranowe) – szczególnie polecane dla dzieci ze względu na krótki czas trwania inhalacji. Niestety są także droższe od inhalatorów pneumatycznych.
  • Inhalatory ultradźwiękowe – zmieniają płynny lek w aerozol przy pomocy ultradźwięków. Są cichym, ale dość głośnym urządzeniem i nie wszystkie leki można podawać za ich pomocą. Inhalatorów dźwiękowych nie powinno się także stosować u dzieci poniżej pierwszego roku życia.
  • Inhalatory proszkowe – działają podobnie jak inhalatory ciśnieniowe, ale lek podawany za ich pomocą ma postać proszku.

 

Kiedy stosować inhalator?

 

Inhalatory można stosować przy dolegliwościach takich jak:

 

  • zapalenie oskrzeli;
  • astma;
  • mukowiscydoza;
  • podgłośniowe zapalenie krtani;
  • atak paniki.

 

Inhalacje można przeprowadzać także do nawilżania dróg oddechowych i oczyszczania nosa z zalegającej wydzieliny.

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania inhalatora?

 

Inhalacji nie należy wykonywać w następujących przypadkach:

 

  • niewydolności oddechowej;
  • ciężkiej niewydolności serca;
  • nowotworów układu oddechowego;
  • alergii na składniki inhalowanych leków.

 

Gdzie kupić inhalator z nebulizatorem?

 

Inhalatory i nebulizatory dostępne są w aptekach i sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Najtańsze modele można kupić już od 100 zł. Bardziej zaawansowane urządzenia kosztują nawet kilkaset złotych.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć