Warszawa

Czy warto robić testy zawodowe w 2024?

Czy warto robić testy zawodowe w 2024?

Co chcę robić w życiu? W jakim zawodzie będę czuć się najlepiej? To pytanie od lat zadaje sobie wiele osób, nie tylko młodych! Duża część młodych osób wybiera studia lub pierwszą pracę za namową rodziców. Niestety, jeśli pomysł jest nietrafiony, niewiele decyduje się na zmianę i przez lata pozostaje na ścieżce, na której nie czuje się komfortowo.

 

Jak sobie z tym poradzić i dokonywać dobrych wyborów? Trudno o złoty środek w tak delikatnej kwestii, ale jest kilka sposobów! Niezłym pomysłem na pierwszy krok może być test zawodowy, który pomoże ustalić nasze preferencje na podstawie cech osobowości! W tym artykule dowiesz się więcej o tym czym właściwie jest taki test, jak działa i czy w 2024 roku warto go przeprowadzać!

 

Czym są testy zawodowe?

 

Co to takiego, te testy zawodowe? W dużym skrócie to po prostu narzędzia, z pomocą których możemy spojrzeć z innej perspektywy na nasze naturalne cechy osobowości w kontekście kariery zawodowej. Jeśli regularnie zastanawiasz się i rozmyślasz, w jakim zawodzie możesz czuć się komfortowo — tu właśnie z pomocą przychodzą testy zawodowe. Ich wyniki to coś więcej niż książki, suche liczby czy wykresy.

 

Jak to wygląda w praktyce? Modele mogą się różnić między sobą, ale najczęściej to po prostu test z pytaniami zamkniętymi, którego wypełnienie zajmuje od 5 do 10 minut. Na podstawie naszych odpowiedzi, model wskazuje zawody, obszary rozwoju zawodowego, które potencjalnie najbardziej pasują do nas i naszej osobowości.

 

Jak działają testy zawodowe?

 

Większość dostępnych modeli, również te działające z ramienia organizacji rządowych działa w oparciu o badania amerykańskiego psychologa i socjologa – Johna Hollanda. W wyniku swoich prac Amerykanin wyróżnił 6 typów osobowości w kontekście aktywności zawodowej:

 

  • Realistyczny. Zawody rzemieślnicze, mechanik, optyk, kierowca.
  • Badacz. Socjolog, fizyk, programista, biolog.
  • Artystyczny. Aktor, pisarz, dekorator, fotograf, malarz, muzyk.
  • Społeczny. Lekarz, psycholog, masażysta, nauczyciel, policjant.
  • Przedsiębiorczy. Prawnik, doradca podatkowy, menedżer, handlowiec.
  • Konwencjonalny. Agent ubezpieczeniowy, księgowy, statystyk, inkasent.

 

Nie sposób szczegółowo opisać na łamach jednego artykułu każdej kategorii, konkretnych predyspozycji oraz pełnej listy potencjalnie dopasowanych zawodów. Pytania w poszczególnych obszarach pojawiają się jednak na tyle często, że zakładając szczere odpowiedzi, można zakładać dość dużą skuteczność.

 

Czy warto robić testy zawodowe?

 

Nasuwa się jedno zasadnicze pytanie. Czy warto przeprowadzić taki test? Czy moja ścieżka kariery ma być naprawdę wypadkową testu wypełnionego przez góra 10 minut w internecie? Oczywiście, że to nie działa w taki sposób. Wyniki testów to po prostu drogowskaz. Ostatecznie, każdy musi we własnym zakresie zdecydować co dla niego jest najlepsze.

 

Na tym polega cała sztuka, żeby szukać, próbować, sprawdzać, doświadczać różnych rzeczy i wtedy, na bazie doświadczeń decydować co jest dla mnie dobre. Testy zawodowe mogą się bardzo przydać, żeby zawęzić obszar poszukiwań. Z ich pomocą możemy podjąć decyzję o:

 

  • Wyborze kierunku studiów. Mało który absolwent szkół średnich ma pełne przekonanie co chce robić w przyszłości, a przy okazji czego chce się uczyć/
  • Wybór ścieżki kariery. Niezależnie czy jesteśmy na jej początku, czy chcemy dokonać zmiany w trakcie.
  • Rozwój osobisty. Testy mogą też być ogromną pomocą przy wskazaniu obszarów, w które warto inwestować czas i środki na rozwój nie tylko zawodowy!

 

Wnioski: czy warto poświęcać czas na testy zawodowe?

 

Musimy mieć świadomość, że nikt za nas nie ułoży naszego życia. W końcu, dlaczego miałby to robić? Wszyscy mamy tylko jedno i warto przeżyć je najlepiej jak się da i przede wszystkim w zgodzie z samym sobą. Czy test zawodowy sprawi, że nagle w magiczny sposób znajdziemy powołanie i będziemy się realizować do końca życia?

 

Oczywiście, że nie. Test może jednak pokazać na możliwe ścieżki, ograniczyć obszar poszukiwań, zainspirować do sprawdzenia kilku możliwości. To, co najważniejsze, czyli działanie, zawsze pozostaje po naszej stronie.

 

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć