Warszawa

Czy szczoteczki elektryczne są dla każdego? Fakty i mity nt. elektrycznej szczoteczki do zębów

Chcesz sięgnąć po szczoteczkę elektryczną, ale nie wiesz, czy możesz? Czy niepokoją Cię popularne mity na temat szczoteczek elektrycznych? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś/aś twierdząco, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Życzymy udanej lektury!

 

 

Szczoteczki elektryczne działają nie tylko skuteczniej od szczoteczek tradycyjnych, ale dodatkowo są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej jamy ustnej, ponieważ podczas ich pracy rzadziej dochodzi do uszkodzenia szkliwa zębowego czy podrażnienia dziąseł. Producenci szczoteczek elektrycznych produkują modele przeznaczone nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Muszą być one jednak dostosowane pod względem wielkości główki czyszczącej oraz miękkości włosia do niewielkiej oraz wrażliwej jamy ustnej dziecka.

 

Szczoteczka elektryczna – dla kogo?

 

Szczoteczki elektryczne polecane są zwłaszcza użytkownikom aparatów ortodontycznych, a także posiadaczom mostów, protez, implantów i koron. Będą też świetnym wyborem dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów lub mają tendencję do krwawienia dziąseł. Warto dodać, że niemal w każdym zestawie ze szczoteczką elektryczną znajdują się końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, które możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

 

Fakty na temat szczoteczki elektrycznej

 

Na temat szczoteczek elektrycznych krąży wiele opinii, które często bywają ze sobą sprzeczne. Zastanawiasz się, co w takim razie jest prawdą? Śpieszymy z wyjaśnieniem!

 

Szczoteczka elektryczna to urządzenie zasilane bateryjnie lub akumulatorowo, wyposażone w silniczek elektryczny. Składa się z wymiennej końcówki, na końcu której mieści się główka czyszcząca, a także z rękojeści oraz stacji akumulatorowej. Tego typu urządzenia najczęściej wyposażone są w kilka przydatnych funkcji, np. czujnik kontroli nacisku, wskaźnik poziomu baterii, moduł Bluetooth, kilka trybów pracy, czasomierze, wyświetlacz itd. W zależności od zastosowanej technologii szczoteczki elektryczne wytwarzają ruchy rotacyjne (obrotowe), pulsacyjne lub wymiatające. Różnią się od siebie także prędkością pracy oraz kształtem główki. Myjąc zęby szczoteczką elektryczną, nie musisz przykładać się do tego jak do najważniejszego zadania, ponieważ urządzenie wykona większość pracy za Ciebie. Dużo więcej przydatnych informacji o szczoteczkach znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-elektrycznych. Opisanych jest tam wiele popularnych modeli, dzięki czemu można łatwo porównać ich właściwości.

Możemy wymienić następują rodzaje szczoteczek elektrycznych:

 

 • szczoteczki rotacyjne (obrotowe) – urządzenia z okrągłą główką, produkujące kilka tysięcy ruchów rotacyjno-oscylacyjnych (w lewo i w prawo) na minutę pracy
 • szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne – zbudowane są tak samo jak szczoteczki rotacyjne, lecz wzbogacono je dodatkowo o ruchy pulsacyjne, które dociskają włosie do powierzchni zębów; wykonują do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę pracy
 • szczoteczki soniczne (dźwiękowe) – wyróżniają się podłużną główką, wykonują nawet do 96 000 ruchów na minutę oraz opierają swoją pracę na technologii fal dźwiękowych
 • szczoteczki ultradźwiękowe – łączą cechy szczoteczki sonicznej i manualnej; wykorzystują fale ultradźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości (nawet 1000 razy większej niż w szczoteczkach sonicznych)
 • szczoteczki magnetyczne – najnowszy model szczoteczek elektrycznych wykorzystujący mikrowibracje, które łączą się z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi,
  a następnie skutecznie i delikatnie czyszczą zęby oraz linie dziąseł.

 

Mity na temat szczoteczki elektrycznej

 

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze mity na temat szczoteczki elektrycznej, które postaramy się obalić.

 

 • Szczoteczka elektryczna to zbędny wydatek

Szczoteczki elektryczne, w zależności od liczby trybów pracy czy zawartości zestawu, mogą kosztować już od 100 do nawet 500 złotych. Już po kilku tygodniach jej użytkowania zauważysz, że stan Twoich zębów oraz dziąseł uległ znaczącej poprawie. Szczoteczka elektryczna jest bowiem o wiele skuteczniejsza niż szczoteczka manualna. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na zdrowiu jamy ustnej!

 • Szczoteczka elektryczna niszczy szkliwo zębów

To nieprawda! Szczoteczka elektryczna została stworzona po to, aby oczyszczać zęby skutecznie i zarazem bezpiecznie. Jej delikatne włókna zapewniają precyzyjne usuwanie nieczystości, a w przypadku wrażliwych zębów lub dziąseł można wybrać jeszcze bardziej miękką końcówkę.

 • Szczoteczka elektryczna nie dla osób z aparatem ortodontycznym

Użytkownicy aparatów ortodontycznych nie tylko mogą, ale wręcz powinni korzystać ze szczoteczek elektrycznych! Producenci tego typu urządzeń oferują także specjalne końcówki ortodontyczne, które skutecznie oczyszczają trudno dostępne miejsce w postaci elementów wokół zamków.

 • Dzieci nie mogą stosować szczoteczki elektrycznej

Nic bardziej mylnego! To jeden z najpowszechniejszych mitów na temat szczoteczek elektrycznych. Okazuje się, że dzieci z powodzeniem mogą sięgać po takie przyrządy. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że szczoteczki elektryczne dla dzieci powinny wyróżniać się określonymi cechami, np. mniejszą główką czyszczącą, miękkimi włóknami, mniej intensywną pracą, atrakcyjnym designem itd.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć