Warszawa

Kiedy zdecydować się na korekcję uszu u dzieci?

Kiedy zdecydować się na korekcję uszu u dzieci?

Korekcja uszu, znana również jako otoplastyka, jest zabiegiem chirurgicznym, mającym na celu poprawę kształtu, wielkości i wyglądu uszu. Jest to postępowanie, które może być rozpatrywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku dzieci decyzja o przeprowadzeniu korekty uszu wymaga uwzględnienia wielu czynników. Poniżej wyjaśnimy, kiedy warto zdecydować się na korekcję uszu u dzieci oraz jakie są potencjalne korzyści i ryzyko związane z tym zabiegiem.

 

Odstające uszy u dzieci – mały defekt, wielki problem

 

Termin odstających uszu odnosi się do sytuacji, w której odstają one od głowy bardziej, niż przeciętnie. Zwykle mówi się o nich wówczas, gdy znacznie odznaczają się one na tle innych cech twarzy, natomiast jest to subiektywna ocena i zależy od percepcji danej osoby, jak również od norm kulturowych i społecznych. Z medycznego punktu widzenia, sam defekt odstających uszu nie stanowi problemu, jeśli w żaden sposób nie jest zaburzona funkcjonalność tego narządu, natomiast jeśli małżowina uszna znajduje się w odległości co najmniej 2cm od czaszki lub kąt ułożenia ucha względem głowy przekracza 30 stopni, a osoba je posiadająca czuje znaczny dyskomfort, jest to podstawą do wykonania korekcji.

 

Znaczenie korekty uszu u dzieci

 

Odstające uszy w wielu przypadkach są uciążliwe szczególnie u dzieci i młodzieży, które mogą doświadczać znęcania się lub nieprzyjemnych komentarzy ze strony swoich rówieśników. Korekcja uszu u dzieci często zalecana jest więc w przypadku występowania wrodzonych wad uszu, takich jak wystająca małżowina uszna lub zbyt duże uszy. Zabieg ten może pomóc w poprawie wyglądu zewnętrznego, a nawet na zachowanie dzieci, co wpływa na ich ogólny rozwój i samopoczucie.

 

Korekcja uszu u dziecka – kiedy ją przeprowadzić?

 

Decyzja o wykonaniu korekcji uszu u dziecka powinna być dobrze przemyślana przez rodziców, poparta rzeczywistą sytuacją oraz skonsultowana ze specjalistą. Niekiedy bowiem odstające uszy mogą być jedynie problemem wyimaginowanym przez rodziców, który nie pokrywa się z rzeczywistością. Natomiast należy pamiętać, że mimo iż jest to zabieg bezpieczny, jak każdy inny niesie ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego należy zastosować się do kilku przesłanek, które potwierdzą jego słuszność.

 

Korekcja uszu a wiek

 

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o korekcji uszu u dzieci, jest wiek. Operacji nie należy przeprowadzać w trakcie trwania okresu wzrostu chrzęstnego, a więc zwykle do około 10 roku życia. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której dziecko odczuwa duży dyskomfort, co wpływa na jego kontakty i życie społeczne, bądź też defekt jest na tyle duży i widoczny, iż wcześniejsze przeprowadzenie zabiegu – najlepiej po ukończeniu 5. roku życia, gdy ucho osiąga 90% swoje ostatecznej wielkości – przyniesie więcej korzyści niż szkód.

 

Świadomość dziecka

 

Dziecko, u którego przeprowadzany będzie zabieg, powinno posiadać pewną dojrzałość emocjonalną oraz mieć świadomość tego, dlaczego procedura ta będzie wykonywana i jakie są jej korzyści oraz niedogodności z tym związane. Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem, dokładnie wytłumaczyć mu proces i odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zada w tym temacie. Jeśli dziecko będzie właściwie nastawienie wobec korekty uszu, jest to sygnał, że jest gotowe na taki zabieg.

 

Zobacz polecany artykuł: https://www.drszczyt.pl/blog/odstajace-uszy-u-dzieci-kiedy-zdecydowac-sie-na-korekcje-uszu

 

Korzyści i ewentualne ryzyko

 

Plastyka płatków usznych to zabieg, który jak każdy inny związany jest zarówno z zaletami, jak i pewnymi wadami, choć tych drugich jest tu znacznie mniej. Spośród korzyści należy wymienić przede wszystkim poprawę wyglądu – otoplastyka umożliwia uzyskanie odpowiedniego kształtu, wielkości i proporcji uszu, eliminując tym samym odstające uszy, ich asymetrię lub inne wady. Dzięki temu dziecko może odczuwać większe zadowolenie ze swojego wyglądu, co przekłada się na dobre samopoczucie i pewność siebie. Dzieci z wadami uszu często doświadczają bowiem niechcianych uwag i komentarzy ze strony rówieśników. Korekcja uszu może pomóc zaś w unikaniu takich przykrych sytuacji. Wczesna interwencja pozwala także na lepsze kształtowanie i modelowanie chrząstki usznej, która wciąż jest elastyczna, dlatego zarówno efekty zabiegu, jak i proces rekonwalescencji może być łagodniejszy, niż w przypadku korekty uszu u osób dorosłych.

 

Biorąc pod uwagę tą mniej przyjemna stronę medalu, należy mieć świadomość, że jest to operacja, która tak jak każda inna niesie pewne ryzyko. Oczywiście jest ono niewielkie, gdyż korekcja uszu jest zabiegiem bezpiecznym. Ponadto trzeba pamiętać, iż przeprowadzenie operacji wymaga pewnej rehabilitacji oraz kontroli pooperacyjnej.

 

Decyzja o wykonaniu korekty uszu u dzieci jest poważna i wymaga rozważenia kilku aspektów. W tej kwestii warto skonsultować się z chirurgiem plastycznym, który pomoże podjąć właściwe kroki, pozwalające w sposób skuteczny, bezpieczny i komfortowy dla dziecka, zażegnać nieprzyjemny problem.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć