Warszawa

Jakie badania wykonuje ginekolog i czy są one bolesne?

Jakie badania wykonuje ginekolog i czy są one bolesne?

Nad tym, jakie badania wykonuje ginekolog, zastanawiają się przede wszystkim kobiety, które zamierzają po raz pierwszy odwiedzić gabinet tego specjalisty. Zwykle obawiają się one wizyty ginekologicznej, niewiele o niej wiedząc. Odczuwają dyskomfort, a nawet wstyd. Niepotrzebnie. Warto pamiętać, że badanie ginekologiczne uważane jest za jedno z najważniejszych działań profilaktycznych w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym żeńskich narządów rodnych, głównie szyjki macicy. Podczas konsultacji pacjentkom gwarantuje się dyskrecję i najwyższy poziom komfortu. Każde badanie odbywa się w intymnych warunkach gabinetu ginekologicznego, a lekarz instruuje kobietę o przebiegu i celowości wykonywanych czynności.

 

Ginekolog zleca lub wykonuje w gabinecie lekarskim wiele badań, których charakter zależy głównie od ogólnego stanu zdrowia i potrzeb każdej kobiety. Do głównych z nich należy podstawowe badanie ginekologiczne, ultrasonografia narządów rodnych (USG), cytologia oraz posiew z pochwy. W niektórych przypadkach konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne krwi (głównie morfologię) oraz badania hormonalne u endokrynologa. Lekarz dba o bezbolesność wszystkich wykonywanych procedur medycznych. Dla personelu medycznego istotne jest bowiem bezpieczeństwo i komfort pacjentki. By lekarz tej specjalizacji wzbudził zaufanie kobiety, badanie ginekologiczne nie może się jej kojarzyć ze strachem przed bólem czy innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 

Pierwsza wizyta u ginekologa krok po kroku – czy jest się czego obawiać?

 

Pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa jest istotnym etapem jej rozwoju płciowego oraz elementem okresu dojrzewania. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym jest wiek dziewcząt pomiędzy 11. a 13. rokiem życia. Ginekolog przeprowadza wywiad medyczny oraz podstawowe badanie ginekologiczne, zwykle palpacyjne. Nie zawsze podczas pierwszej wizyty konieczne jest badanie młodej kobiety. To odpowiedni czas na zapoznanie się z lekarzem oraz procedurami medycznymi związanymi z jego specjalizacją. Specjalista zajmuje się bowiem również profilaktyką oraz udziela instruktażu. Młodej pacjentce przekazuje się zatem rzetelne informacje na temat higieny intymnej, miesiączkowania oraz ewentualnego rozpoczęcia współżycia i stosowanej antykoncepcji. Ginekolog odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Szczególnym wskazaniem do jak najszybszego zbadania młodej pacjentki jest istnienie niepokojących dolegliwości, uraz lub nieprawidłowości w procesie miesiączkowania. Pacjentki, które ukończyły 16. rok życia, mogą zgłosić się na badanie ginekologiczne same, bez konieczności udziału opiekuna lub rodzica. Mogą bowiem samodzielnie decydować o stanie własnego zdrowia. W czasie wizyty kobiety otrzymują prostą i zrozumiałą informację o stanie zdrowia intymnego. Małe dziewczynki na wizytę ginekologiczną mogą udać się ponadto do ginekologa dziecięcego. Wizyta nie wymaga skierowania.

 

Pierwsza wizyta u ginekologa nie powinna wzbudzać obaw i strachu pacjentek. To zwykle rutynowa kontrola, podczas której lekarz specjalista (jak w przypadku każdej innej specjalizacji) dobiera wykonywane i zlecane badania indywidualnie do potrzeb każdej kobiety. Wizyta rozpoczyna się od skrupulatnego wywiadu medycznego, w przebiegu którego ginekolog pozyskuje niezbędne informacje o pacjentce. Pyta m.in. o datę ostatniej miesiączki oraz cechy krwawienia miesiączkowego, aktywność seksualną pacjentki, przyjmowane leki, przebyte choroby oraz przeprowadzane zabiegi i operacje. Dopiero po zebraniu wszystkich informacji lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia stosownych badań.

 

Kiedy należy zgłosić się na badanie do ginekologa?

 

Kobiety, które czują się zdrowe, nie mają zwykle potrzeby udawania się do ginekologa. To błąd, gdyż niezwykle istotne z punktu widzenia medycznego jest odbywanie systematycznych kontroli własnego stanu zdrowia. Profilaktyka i prewencja ginekologiczna pozwalają zapobiec rozwojowi groźnych schorzeń, w tym również nowotworu szyjki macicy. Ta choroba, rak jajnika oraz rak endometrium rozwijają się podstępnie, bo niemal bezobjawowo. Ginekolog powinien zbadać kobietę przynajmniej raz w roku. To minimum, pozwalające zadbać o zdrowy stan narządów rodnych pacjentek oraz umożliwiające szybką reakcję diagnostyczną i terapeutyczną w przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów.

 

Jakie choroby leczy ginekolog? Na wizytę zawsze należy zgłosić się wówczas, gdy pacjentka zauważy u siebie alarmujące dolegliwości. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

 

  • upławy, świąd i pieczenie sromu;
  • zmiany w okolicy sromu i krocza;
  • bolesne i nieregularne miesiączki;
  • zmiana charakteru miesiączek;
  • bóle podbrzusza;
  • problemy przy współżyciu;
  • ryzykowne zachowania seksualne;
  • nietrzymanie moczu.

 

Jakie badania wykonuje ginekolog w celu diagnostyki i leczenia chorób żeńskich narządów płciowych?

 

Ginekolog to lekarz zajmujący się nie tylko wykrywaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego, ale również ich diagnostyką i zapobieganiem rozwojowi. Przeprowadza konieczne zabiegi ginekologiczne, prowadzi ciążę i poród, przygotowuje kobiety do porodu i połogu. Ginekologia to dziedzina medycyny o niezwykle szerokim spektrum. Ginekolog w Tychach w Centrum Medycznym Kierach wykonuje wszelkie badania w celu diagnostyki i leczenia schorzeń narządu rodnego kobiety i nie tylko. Centrum Medyczne Kierach oferuje badania profilaktyczne, prowadzenie ciąży, wsparcie w doborze metod antykoncepcyjnych, wazektomię czy lecenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Oferta obejmuje także wiele zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej.

Czym generalnie zajmuje się ginekolog? To przede wszystkim profilaktyka i leczenie. W tym celu ginekolog może wykonać szereg nieskomplikowanych, a skutecznych procedur medycznych. Według najnowszych zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) cytologię należy wykonywać przynajmniej raz na 3 lata. Wiele stanowisk medycznych mówi jednak o tym, by to nieinwazyjne badanie powtarzać nawet co rok podczas profilaktycznych wizyt ginekologicznych.

 

Regularne pobranie materiału do cytologii zwiększa bowiem poziom wykrywalności wczesnego stadium rozwoju raka szyjki macicy. USG ginekologiczne pozwala wykryć zaburzenia związane z funkcjonowaniem narządów rodnych, a nawet wstępnie ocenić przyczynę niepłodności. Służy sprawdzeniu budowy anatomicznej narządów oraz monitorowaniu przebiegu cyklu miesiączkowego i owulacji. USG narządu rodnego jest uznawane za złoty standard w profilaktyce raka jajnika i raka endometrium. Zaleca się je kobietom również raz na rok. Ginekolog przeprowadza instruktaż samobadania piersi i przypomina pacjentkom o konieczności wykonywania corocznego USG piersi.

 

Czy konsultacja ginekologiczna u specjalisty jest bolesna?

 

Ginekolog w swojej pracy podejmuje kwestie delikatne, wręcz intymne. Zajmuje się zdrowiem kobiet, w związku z czym jest lekarzem, od którego wymaga się szczególnie wysokiego poziomu empatii, wyczucia i dyskrecji. Badania diagnostyczne są praktycznie bezbolesne. Mogą wzbudzać u pacjentek pewien dyskomfort, ale jest on krótkotrwały. Podczas wizyty lekarz ginekolog wykonuje badania profilaktyczne i kontrolne bez konieczności znieczulania pacjentki.

 

Rozpoczynają się one zwykle od oględzin wyglądu zewnętrznego narządów rodnych kobiety. Zależnie od potrzeb i konieczności, lekarz wykonuje również badanie palpacyjne lub z użyciem wziernika. Ginekolog delikatnie wsuwa dwa palce do pochwy kobiety i bada położenie wewnętrznych narządów rodnych, drugą dłoń umieszczając na podbrzuszu pacjentki. Badanie z założeniem wziernika również odbywa się bezboleśnie. Obecnie stosuje się bowiem wzierniki plastikowe, których założenie jest minimalnie odczuwalne przez pacjentkę.

 

ginekolog Tychy

 

Czym jeszcze zajmuje się ginekolog? Położnictwo i ginekologia a prowadzenie ciąży – rutynowe i dodatkowe badania specjalistyczne

 

Ginekolog to specjalista szczególnie często odwiedzany przez kobiety planujące powiększenie rodziny oraz będące w ciąży. Przed zajściem w ciążę warto wykonać rutynowe badania kontrolne, uwzględniające cytologię oraz klasyczne badanie ginekologiczne. Lekarz dobiera ponadto dawki witamin i suplementów diety stosowanych jeszcze przed ciążą. To nie tylko kwas foliowy, ale również jod i witamina D. Często zleca również wykonanie dodatkowych badań istotnych w okresie przedciążowym, jak np. badanie funkcji tarczycy.

 

Wizyta u ginekologa powinna się odbyć także zawsze wówczas, gdy termin miesiączki u kobiety opóźnia się lub zobaczyła ona dwie kreski na wykonanym w domowych warunkach teście ciążowym. Zaleca się, by kobieta zgłosiła się do lekarza w terminie od 2 do 4 tygodni od daty spodziewanej miesiączki, która nie nastąpiła. To odpowiedni moment na pierwsze badanie USG, które nie tylko wykrywa ciąże, ale i służy kontroli prawidłowego jej rozwoju oraz określeniu jej umiejscowienia wewnątrzmacicznego i oszacowaniu wieku. Przed upływem 10. tygodnia ciąży zaleca się ponadto wykonanie badań biochemicznych z krwi i moczu pacjentki.

 

Wyjątek od tych reguł stanowią kobiety przewlekle chore, po poronieniach oraz przyjmujące leki z grup tzw. niepewnego bezpieczeństwa dla ciąży. One powinny zgłosić się na wizytę wcześniej – zwykle 1-2 tygodnie po dacie spodziewanej miesiączki. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa opiekują się kobietami podczas ciąży, wykonują badania prenatalne, przygotowują je do czekającego je porodu (siłami natury lub drogą cięcia cesarskiego).

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć