Warszawa

Jak zwalczać objawy przeziębienia u dzieci?

Jak zwalczać objawy przeziębienia u dzieci?

W okresie jesiennym o przeziębienie nie trudno. Szczególnie, że choroba przenoszona jest drogą kropelkową, stąd tak łatwo ulec zakażeniu. W szkołach, przedszkolach, a nawet sklepach, wszędzie tam, gdzie pojawiają się duże skupiska ludzi, można zarazić się. Jakie są objawy przeziębienia, czy zawsze należy udać się do lekarza oraz jak walczyć z chorobą u dzieci?

 

 

Przeziębienie u dziecka - co to za choroba?

 

Terminem przeziębienie określa się zespół objawów obejmujących gardło, zatoki oraz błony śluzowej nosa, których podstawą jest infekcja wirusowa. Dzieci chorują częściej niż dorośli. Wynika to z faktu, że układ immunologiczny najmłodszych stale się rozwija, zatem łatwiej zapadają na różnego rodzaju infekcje. Dodatkowo, przebywając w grupie w przedszkolu lub szkole są bardziej narażone na transmisję wirusa.

 

Mimo że przeziębienie jest bardzo powszechną chorobą, to jej objawów nie można bagatelizować. Choroba może rozwinąć się w coś zdecydowanie bardziej poważnego.

 

Przeziębienie u dzieci - jak je rozpoznać? Charakterystyczne objawy

 

W przebiegu przeziębienia u dzieci pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy. Przede wszystkim maluch czuje się po prostu źle, jest osłabiony, może być senny, często marudzi, jest płaczliwy. Pojawia się katar, a wraz z nim zatkany nos, przez co dziecku trudno się oddycha. Do tego bolące gardło, czasem kaszel, w niektórych przypadkach również nieco podwyższona temperatura.

 

Ile czasu trwa przeziębienie u dzieci?

 

Symptomy przeziębienia utrzymują się u najmłodszych najczęściej przez kilka dni. Ich intensywność oraz czas, w jakim się utrzymują są kwestią dość indywidualną, zależą m.in. od tego, jak układ immunologiczny malucha radzi sobie z zagrożeniem. Dodatkowo, u młodszych symptomy choroby mogą utrzymywać się dłużej niż u tych nieco starszych.

 

Jak leczyć przeziębienie u dziecka i czy zawsze trzeba udać się do lekarza?

 

Jeśli objawy nie są mocno nasilone najlepszym co można zrobić dla dziecka jest stworzenie warunków do odpoczynku. Pozostanie przez kilka dni w domu wspomoże organizm, który w tym czasie w sposób szczególny potrzebuje regeneracji. Początkowo z wizytą u pediatry można zaczekać, jednocześnie bardzo uważnie obserwując malucha. Chorobę wirusową, jaka jest przeziębienie leczy się głównie zachowawczo, tzn. stosuje się leki przeciwbólowe i na gorączkę dla niemowląt i dzieci. Sprawdzanie się również preparaty dedykowane na przeziębienie, których zadaniem jest m.in. niwelować nieprzyjemne objawy, jak ból głowy, udrożnić zatkany nos. Rodzice poszukujący informacji na temat odpowiednich leków skorzystać mogą z bazy leków, gdzie w kategorii leki dla dzieci i młodzieży mogą sprawdzić zastosowanie, skład czy niepożądane objawy, jakie wystąpić mogą przy stosowaniu konkretnych preparatów. Należy pamiętać, że w przypadku utrzymujących się objawów, braku poprawy itp. konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem. Bagatelizowane przeziębienie może doprowadzić do rozwoju poważniejszych infekcji, w tym anginy, zapalenia oskrzeli lub płuc, które zawsze wymagają specjalistycznej pomocy lekarza.

 

U dzieci, u których występuje ból gardła, chrypka, uczucie drapania w gardle warto sięgnąć po dodatkowe leki na gardło. Pomogą one ograniczyć przykre dolegliwości. Można włączyć też domowe sposoby, świetnie sprawdzi się napar z rumianku, którym płucze się jamę ustną. Ważne jest też właściwe nawodnienie organizmu. Szczególnie u najmłodszych, u których o odwodnienie nie jest trudno. Najlepiej sprawdzi się niegazowana woda lub delikatne herbatki. Słodkie, gazowane napoje mogą dodatkowo podrażniać gardło nasilając symptomy i ból.

 

Aby szybciej pokonać objawy i wrócić do zdrowia warto sięgnąć po preparaty zawierające np. dużo witaminy C, która bardzo dobrze wpływa na odporność i pomaga szybciej wrócić do zdrowia.

 

Przedłużającej się choroby nie można jednak bagatelizować, a gdy symptomy utrzymują się lub nasilają, wizyty nie można odkładać.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć