Warszawa

Jak skutecznie szukać pracy po urlopie macierzyńskim?

Jak skutecznie szukać pracy po urlopie macierzyńskim?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może wydawać się trudnym zadaniem do zrealizowania. Wiele kobiet jest przytłoczonych nowym wyzwaniem, któremu trzeba sprostać, aby bez problemu móc dalej rozwijać swoją karierę. O co warto zadbać przed wysłaniem pierwszego CV? Co jeszcze musisz wiedzieć? Dowiedzmy się więcej.

 

Podstawowe przygotowania do powrotu – o co zadbać?

 

Nowy etap w życiu zapoczątkowany narodzinami dziecka to jedno z najważniejszych i największych wyzwań, jakiemu muszą sprostać młode mamy. Niestety wiele kobiet musi liczyć się z utratą swojej dotychczasowej posady. Nie jest to czas, który chętnie przeznaczamy na myślenie o kolejnej pracy, gdy naszymi obowiązkami zawładnęła opieka nad pociechą. Jednak gdy okres urlopu macierzyńskiego dobiega końca i zależy nam na powrocie na ścieżkę kariery, musimy jasno określić swoje cele.

 

W takim wypadku pomocne okażą się pytania, które warto sobie zadać. Czego nauczyłam się podczas przerwy od pracy? Ile czasu jestem w stanie poświęcić na swój rozwój zawodowy? Czy coś się we mnie zmieniło w trakcie trwania urlopu i jaki może mieć to wpływ na przyszłe stanowisko? Jakie są moje priorytety? To jedynie przykłady pytań, które warto sobie postawić. Na podstawie przemyślanych odpowiedzi łatwiej będzie nam ocenić swoją sytuację, dzięki czemu lepiej dopasujemy właściwe oferty do własnych oczekiwań i kwalifikacji.

 

Opierając się na takich informacjach i wcześniejszym doświadczeniu, możemy podjąć się kolejnego kroku w przygotowaniach, czyli aktualizacji CV i listu motywacyjnego. Warto podkreślić nowe umiejętności, które nabyłyśmy w związku z wychowywaniem dziecka. Rekruter z pewnością doceni dobrą organizację czasu, odporność na stres, a także wielozadaniowość. Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim są również bardzo zmotywowane do kontynuowania swojego rozwoju zawodowego, dlatego należy zaznaczyć swoją gotowość do podjęcia się nowych obowiązków. Licząc na stabilne warunki zatrudnienia, musimy także wykazać się szczerością oraz lojalnością względem pracodawcy. Z tego powodu ważne jest otwarte określenie swoich oczekiwań i wyznaczenie granic, które umożliwią pogodzenie życia zawodowego z opieką nad dzieckiem.

 

Pierwsze kroki w pracy tymczasowej

 

Poza takim procesem przygotowania należy również uważnie prześledzić sytuację na rynku pracy – zarówno tym lokalnym, jeśli zależy nam na zatrudnieniu w miejscu zamieszkania, jak i w szerszej perspektywie, gdy chcemy spróbować np. trybu zdalnego. Takie zróżnicowane oferty znajdziemy na witrynie GoWork.pl, gdzie zapoznamy się z wieloma możliwościami, które czekają na nas m.in. we Wrocławiu. W ten sposób dowiemy się, jakie zawody należą do grupy deficytowej, a jakie do nadwyżkowej. Na wrocławskim rynku pracy najbardziej brakuje specjalistów takich jak nauczyciele, kosmetyczki, magazynierzy, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni czy pracownicy pralni – to właśnie na takich stanowiskach najszybciej znajdziemy zatrudnienie.

 

Jeśli jednak nasze wykształcenie czy umiejętności nie mieszczą się w wymaganiach pracodawcy, nie możemy się poddawać. Być może najlepszym rozwiązaniem okaże się na początku podjęcie pracy tymczasowej. W ten sposób nie tylko poszerzymy swoje kwalifikacje, ale przede wszystkim płynniej przejdziemy przez okres, w którym będziemy jeszcze uczyć się godzić obowiązki zawodowe z domowymi. W trakcie poszukiwań odpowiedniego stanowiska, możemy korzystać ze sprawdzonych portali pracy lub zapytać swoich znajomych i rodzinę o polecenie jakiegoś miejsca.

 

Otwórz się na nowe możliwości

 

Nasza gotowość do powrotu na ścieżkę zawodową zostanie ostatecznie oceniona podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli chcemy wypaść jak najlepiej, powinnyśmy poświęcić czas również przygotowaniom do takiego spotkania. Warto przećwiczyć rozmowę z bliską osobą, aby przypomnieć sobie, jak wygląda jej przebieg. Poza tym ważne będzie punktualność i dobra prezentacja swoich zalet. Dodatkowo musimy pamiętać, aby być otwartymi na zmiany. Może się okazać, że brakuje nam nieco do uzyskania posady z uwagi na długą przerwę w rozwoju zawodowym. Należy więc dać sobie czas na naukę nowych rzeczy podczas np. kursów internetowych. Poza tym można zdecydować się na całkowite przebranżowienie, co choć zajmie więcej czasu, przyniesie prawdopodobnie lepsze efekty i więcej możliwości.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć