Warszawa

Jaką lampkę wybrać? Lampki nocne do sypialni

Jaką lampkę wybrać? Lampki nocne do sypialni

Coraz częściej wystrój wnętrz podąża w stronę całkowitego minimalizmu, który w wielu przypadkach oznacza rezygnację z wielu części wystroju. Takim elementem może być na przykład lampka nocna, która, choć bardzo funkcjonalna, zastępowana jest często przez kinkiety lub inteligentne żarówki. Jeśli jednak lubimy taką tradycyjną formę lampy stołowej, to na rynku wciąż mamy bardzo szeroki wybór również nowoczesnych ledowych modeli, które będą się dobrze komponowały z minimalistycznym wnętrzem sypialni. Czy jednak tak naprawdę potrzebujemy lampki nocnej? Cóż, są sytuacje, kiedy będzie ona niezbędna. Jeśli więc już się na nią zdecydujemy, to warto zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. 

 

Lampka nocna do czytania 

 

Do czego służy lampka nocna? Okazuje się, że jej zastosowanie jest mocno uzależnione od naszych własnych potrzeb. Ten rodzaj lampy stołowej to w końcu delikatne, subtelne światło, które nie powinno razić po zapaleniu nawet w środku nocy. Dzięki temu możemy udać się do łazienki lub kuchni bez chodzenia po omacku i nie budząc przy tym śpiącej obok nas osoby. To także świetny pomysł na niedługie wieczorne czytanie przed snem, które możemy bez wychodzenia z łóżka zakończyć i pójść spać. Czy lampka nocna jest w takim razie niezbędna? Niekoniecznie, ponieważ możemy mieć na przykład  kinkiet z włącznikiem obok łóżka, który z powodzeniem przejmie funkcję lampki nocnej. 

 

Lampa nocna ścienna

 

Chociaż zazwyczaj myśląc o lampce nocnej, oczami wyobraźni widzimy klasyczną stojącą wersję, zdobiącą szafkę przy wezgłowiu łózka, to warto wiedzieć, że istnieje także kilka innych wersji lampek, o nieco innym sposobie mocowania. Ścienna lampka nocna będzie szczególnie dobrym wyborem dla tych, którzy uwielbiają zatopić się w nocnej lekturze. Delikatne światło małej żarówki pozwoli oświetlić kartki książki, jednocześnie nie rażąc zanadto osoby, która może spać obok. Lampka mocowana na ścianie wyposażona w dłuższe, giętkie ramię, daje możliwość ustawienia pozycji źródła świata idealnie do własnych potrzeb. Wycelowanie żarówki w stronę sufitu pozwoli otrzymać efekt światła odbitego, które dobrze sprawdza się, gdy nie lubimy oglądać filmów w zupełnej ciemności. 

   

Lampka nocna dla dziecka

 

Kto jako małe dziecko nigdy nie zobaczył potwora w ciemnym zakamarku pokoju, niech pierwszy rzuci kamień. Lampka nocna powinna obowiązkowo znaleźć się w pokoju każdego dziecka. W pierwszej kolejności rozświetli mroczne, ciemne wnętrze pomieszczenia i pozwoli na błogi sen nawet najbardziej bojącym się ciemności pociechom. Dzięki wybraniu modelu stworzonego z myślą o dziecku będziemy pozytywnie oddziaływali na jego wyobraźnię już od pierwszych miesięcy życia. Do tego zapewnimy sobie możliwość doglądania naszej pociechy bez zapalania górnego światła w pokoju. Lampka nocna dla dzieci ułatwi całodobową opiekę nad dzieckiem szczególnie we wczesnym okresie życia lub podczas choroby. Światło z lampki nocnej powinno być przede wszystkim delikatne, by nie rozbudzić malucha podczas przewijania lub karmienia. We wczesnym okresie życia warto wybrać model, który pozwoli zachować delikatne światło przez całą noc.

 

Jaka żarówka do lampki nocnej?

 

Lampka nocna z założenia powinna dawać delikatne światło, które nie będzie raziło, by nie rozbudzić nas i innych domowników. Pierwszą kwestią jest więc odpowiednie rozproszenie oświetlenia, by było miękkie i nie tworzyło ostrych cieni. Chyba każdy wie, jak nieprzyjemne jest patrzenie się na gołą żarówkę. Kolejną jest moc żarówki, która będzie zamontowana w lampie. Ta kwestia zależy od docelowego zastosowania. Jeśli nasza lampka będzie służyła tylko i wyłącznie do okazjonalnego czytania i delikatnego rozświetlenia wnętrza, wtedy wystarczy żarówka o mocy 1W, czyli około 100 lumenów. Jeśli jednak będziemy czytać więcej i częściej, to wybierzmy żarówkę o mocy 4W lub po prostu o wartości około 400 lumenów. Pamiętajmy jednak, by zwrócić uwagę na temperaturę światła. Żarówka do lampki nocnej musi mieć bowiem ciepłą barwę, która nie rozbudzi nas przed snem.

 

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć