„Ło rety!” to tytuł nowego spektaklu przygotowywanego przez łódzką Fundację – ależ Gustawie!
To kolejna propozycja Fundacji skierowana do młodychwidzów wykorzystująca sztukę lalkarską. Tym razem tematem jest polski folklor.
– Chcemy pokazać dzieciom, ale też ich opiekunom, że kultura ludowa jest żywa i niezwykle ciekawa– stwierdziła Anna Zadęcka, aktorka, ale też scenografka i współreżyser przedstawienia „Ło rety”.
Autorski spektakl czerpie inspiracje z legend i baśni, rękodzieła oraz muzyki ludowej.
– Przeprowadziłyśmy własne badania etnograficzne, by znaleźć ciekawe historie, apotem dać im oprawę zgodną z regionem, z którego pochodzą – wyjaśnia Marynia Janus.
Powstały skrzynie, które są bazą wielofunkcyjnej scenografii. Wykorzystane też są różnorodne lalki teatralne – od prostych słomianych lalek, po imponującego, pierzastego Kłobuka, stworzonego na wzór dawnych zabawek, ale zgodnego z jego wyobrażeniem w kulturze Warmii.
- Ten spektakl to spełnienie naszych marzeń, bo sztuka ludowa to nasz konik już od dawna –powiedziała również Zadęcka. – Z jednej strony to kwestia estetyki: urody rękodzieła, tańców,muzyki, ale z drugiej uniwersalnych wartości, które są zapisane w naszym dziedzictwie.
Lalkarki w drugiej połowie listopada spakują swoje skrzynie z lalkami i ruszą w Polskę. Zaplanowanychjest 5 pokazów w niewielkich miejscowościach – aby zagrać tam, gdzie zwykle teatr nie dociera. Szczegółowy harmonogram przedstawiamy poniżej a także znajdziecie go Państwo na stronie internetowej Fundacji – ależ Gustawie (www.alezgustawie.pl) i portalu FB (https://www.facebook.com/alezGustawie)
Przedstawienie „Ło rety” powstało w ramach programu OffPolska realizowanegoze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Scenariusz: Anna Guzik, Marynia Janus
Reżyseria: Marynia Janus, Anna Zadęcka
Muzyka: Rafał Rozmus
Scenografia: Anna Zadęcka
18.11.2021, godz. 17
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach
22.11.2021, godz. 11
Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
24.11, godz.
Ośrodek Kultury, Miłki
26.11.2021, godz. 10
Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie
27.11.2021, godz. 13
Suski Ośrodek Kultury