Warszawa

Zadławienie niemowlaka - pierwsza pomoc

Zadławienie niemowlaka - pierwsza pomoc

Jeśli jesteś rodzicem lub nawet sporadycznie zdarza Ci się mieć pod opieką niemowlę, bezwzględnie musisz poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy w przypadku zadławienia się dziecka. Tego rodzaju sytuacja zdarza się nagle i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego szybka reakcja to podstawa. Dowiedz się, czym jest zadławienie, co najczęściej je powoduje oraz jak powinna przebiegać resuscytacja niemowlaka.

 

Co to jest zadławienie u niemowląt?

 

Zadławienie jest zdarzeniem, w którym do dróg oddechowych dziecka dostaje się ciało obce. Dziecko nie może oddychać. Blokada tchawicy i niedrożność oddechowa może powodować utratę przytomności, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Maluchy stanowią grupę niezwykle narażoną na zadławienie.

 

Niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy są coraz bardziej mobilne, a przy tym ogromnie ciekawskie. Poznają świat wszystkimi zmysłami. Cokolwiek mogą wziąć do ręki, próbują od razu posmakować. Do takich wypadków najczęściej dochodzi w domu, pod opieką rodziców. Czasem jest to lekkomyślność dorosłych, czasem nieuwaga, a czasem po prostu zbieg okoliczności. Zgodnie ze statystykami, w samej Bydgoszczy co roku dochodzi do około 40 zadławień tak malutkich dzieci.

 

Czym najczęściej dławią się dzieci?

 

Najpopularniejszymi przedmiotami, które trafiają do dróg oddechowych niemowląt, są: monety, biżuteria, kocia lub psia karma, a także drobne zabawki typu klocki, kółka od resoraków, czy inne małe elementy, które da się zdemontować. Zdarzają się także zadławienia kawałkiem pokarmu stałego.

 

Po pierwsze - zapobiegaj!

 

Pamiętaj o przezorności. Prewencja jest najlepszym sposobem na uniknięcie przykrego zdarzenia. Nie zostawiaj nigdy w zasięgu malucha żadnych małych przedmiotów, które zmieściłyby mu się w buzi. Zawsze dokładnie sprawdź przestrzeń, którą dziecko będzie eksplorować.

 

Upewnij się, że nikomu nic przypadkiem nie upadło na ziemię, nie wypadło z kieszeni na kanapę itp. Jeśli masz starsze dziecko, uczul je, by zawsze sprzątało po sobie zabawki, klocki układało tylko w swoim pokoju za zamkniętymi drzwiami i nie częstowało niemowlęcia swoim jedzeniem, bez uzgodnienia tego z kimś dorosłym. Zadbaj o to, by osoby, które zostają z Twoim dzieckiem babcia, wujek, sąsiadka, również miały świadomość możliwości zadławienia i potrafiły udzielić pierwszej pomocy.

 

Jak rozpoznać dławiące się niemowlę?

 

Dzieci duszą się po cichu. Nie krzyczą, nie płaczą, nie wydają dźwięków, nie wzywają pomocy, po prostu milkną i walczą o oddech. Buzia robi się czerwona lub sina, oczy wychodzą na wierzch, z ust zaczyna cieknąć ślina, czasem z tchawicy dochodzi świst. Jeżeli jesteś świadkiem takiej sytuacji, musisz natychmiast zareagować. Każda sekunda jest na wagę złota.

 

Pierwsza pomoc w zadławieniu krok po kroku

 

Pamiętaj, że dzieckiem nie wolno potrząsać, ani też po omacku szukać palcami przedmiotu, który utkwił w drogach oddechowych, bo łatwo można go wepchnąć głębiej, skąd usunięcie będzie trudniejsze. Pozwól więc działać grawitacji.

  • Ułóż dziecko brzuszkiem na swoim przedramieniu głową w dół tak, by kciukiem i palcem wskazującym uchwycić jego dolną szczękę.

  • Wykonaj do 5 uderzeń między łopatki, kontrolując, czy ciało obce wypadło.

  • Przełóż dziecko na drugie przedramię w pozycji na plecach i sprawdź, czy przedmiot, którym się zadławiło, jest widoczny i możesz go usunąć.

  • Przy braku rezultatu uciśnij 5 razy klatkę piersiową 2 palcami. Zwiększy to poziom ciśnienia, które pomoże wyrzucić z organizmu to, co utknęło.

  • 5 uderzeń i 5 uciśnięć powtarzaj do skutku.

 

Zobacz na filmie, jak poradzić sobie z zadławionym niemowlakiem

 

 

 

Resuscytacja niemowlaka

 

W sytuacji, gdy dziecko straci przytomność, musisz podjąć czynności resuscytacyjne. Jeżeli masz koło siebie inną osobę, wydaj jej polecenie wezwania karetki. W przypadku, gdy jesteście w miejscu publicznym i dookoła zebrał się tłum gapiów, nie licz na to, że ktoś sam z siebie zadzwoni. Nie rzucaj też prośby w przestrzeń. Bardzo ważne jest, by wskazać konkretną osobę i zwrócić się bezpośrednio do niej.

 

Gdy pomoc jest wzywana:

  • Ułóż dziecko na twardym podłożu.

  • Odchyl jego główkę do tyłu, celem udrożnienia dróg oddechowych.

  • Wdmuchnij 5 razy powietrze, obejmując swoimi ustami usta i nos dziecka. Dobrze, jeśli uda się przepchnąć ciało obce do oskrzeli. Lekarze w szpitalu poradzą sobie z usunięciem go.

  • Przy braku reakcji, gdy sytuacja się nie zmienia, dziecko wciąż jest nieprzytomne, wiotkie, należy rozpocząć masaż serca. Wykonaj 15 uciśnięć dwoma palcami (środkowym i wskazującym) na środku klatki piersiowej, na głębokość 1/3 poprzecznego wymiaru tej klatki.

  • Wykonuj naprzemiennie 2 wdechy i 15 uciśnięć aż do odzyskania przytomności lub do momentu przyjazdu karetki. Jeżeli opadasz z sił i masz taką możliwość, poproś kogoś, by Cię zmienił.

 

Choć zadławienie u niemowlaka jest sytuacją bardzo stresującą, pamiętaj, że ogromnie ważny jest Twój spokój. Postaraj się działać, bez ulegania emocjom. Maluch jest już wystarczająco przerażony i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Skup się na wykonaniu zadania, swoich kolejnych ruchach, bo tylko tak możesz go uratować. Skorzystaj z profesjonalnego szkolenia z pierwszej pomocy dostępnego na stronie https://www.kursysos.pl/kurs-pierwszej-pomocy-online/ i naucz się jak ratować życie dzieci i dorosłych. 

 

Autor: Adrian Zadorecki

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć