Warszawa

Kilka wskazówek, jak wychować czytelnika

Kilka wskazówek, jak wychować czytelnika

Książka może zostać wiernym towarzyszem życia, ale nawyki czytelnicze trzeba ukształtować już w dzieciństwie. Czytanie dziecku to nie tylko sztuka dla sztuki, ale ma także ogromne znaczenie w procesie jego rozwoju. Kształtuje myślenie, wyobraźnię, stymuluje mowę oraz wspiera pamięć. Jak zatem pokazać dziecku, że czytanie jest fajne?

 

Sam/a wciągnij się w lekturę

 

Przykład idzie z góry. Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Dlatego jeżeli Ty nie czytasz, a w Twoim domu nie ma żadnych książek, trudniej będzie Ci przekonać pociechę do lektury. Jako dziecko chętnie czytałeś, ale teraz nie masz na to czasu?

 

Przypomnij sobie, co to znaczy czuć powiew przygody czy razem z bohaterami przeżywać ich emocje. Weź książkę w dłonie i poczytaj. W ten sposób przygotujesz się mentalnie do wspólnego czytania z maluchem.

 

Czytaj w ciąży

 

Aby wciągnąć dziecko w czytanie zacznij już podczas jego życia płodowego. Czytać na głos może zarówno mama, jak i tata. W ten sposób przyzwyczaisz malucha nim przyjdzie na świat do swojego głosu i pogłębisz więź z nim.

 

W ostatnich tygodniach ciąży, pociecha może nawet reagować poprzez większe pobudzenie lub uspokojenie słysząc Wasz głos. Przekonajcie się sami.

 

Przyzwyczajaj niemowlę do czytania

 

Możesz czytać także maleńkiemu dziecku. W pierwszym roku życia Twojej pociechy możesz mu czytać dowolną literaturę. Skup się raczej na ciekawej modulacji głosu i włożeniu emocji w czytane treści. Mimo że niemowlę nie rozumie wszystkiego, co mu czytasz, to jednak jest to dla niego ważne doświadczenie.

 

Obserwuj malucha podczas czytania. Dziecko może bowiem wydawać różne dźwięki, próbując się w ten sposób z Tobą komunikować. Czytanie maluszkom działa na nie uspokajająco, stymuluje mózg oraz wspiera rozwój mowy. A co najważniejsze daje możliwość wzmacniania więzi pomiędzy Wami.

 

Dbaj o formę książek w wieku poniemowlęcym

 

Ciekawy kształt książeczek oraz nietypowa faktura może zachęcić Twojego malucha do obcowania z książeczkami. Kto powiedział, że książka musi być papierowa i napisana drobnym drukiem. Pierwsza książeczka Twojego malucha może być np. dmuchana.

 

 

W wieku 1-3 lat dziecko intensywnie eksploruje świat, ale jednocześnie trudno mu skupić się na jednej rzeczy dłużej. Dlatego warto, by jego książeczki były kolorowe, zrobione z mocnego materiału i krótkie. Kilka stron książki dla takiego dziecka to stanowczo wystarczająca ilość.

 

Wypracuj zwyczaj codziennego czytania maluchowi

 

Razem z dzieckiem zarezerwujcie sobie czas w ciągu dnia na czytanie. Możesz mu czytać przed snem i w ten sposób wspomagać jego zasypianie, ale równie dobrze możesz sięgać po książki także w trakcie dnia, podczas codziennej zabawy.

 

Ważne, by czytanie kojarzyło się dziecku z odpoczynkiem i z czymś bardzo miłym i przyjemnym. Jeżeli maluch nie chce w danym momencie poczytać z Tobą książeczki, nie zmuszaj go. W przyszłości może bowiem zniechęcić się do czytania.

 

Pamiętaj, że dużo ważniejsza od długości czytania, jest systematyczność. Na początek wystarczy kilka minut lektury dziennie.

 

Pozwól dziecku decydować, co i w jakim tempie będziecie czytać

 

Chcesz spokojnie poczytać maluchowi, ale ten wbrew Twojej woli przewraca kartki? Pozwól mu na to. To naturalne zachowanie, które dodatkowo wspiera rozwój motoryczny Twojego dziecka.

 

Gdy maluch nie jest zainteresowany treścią książki, możecie wspólnie pooglądać obrazki  i opowiadać co znajduje się na poszczególnych stronach książeczki.

 

Pytajmy dziecko, co widzi na obrazku. Dopytujmy np. „jak robi krówka” lub inne zwierzątko w książeczce. To także forma "czytania".

 

Rozmawiaj o swoich dziecięcych fascynacjach

 

Czasy i bohaterowie się zmieniają, ale sama idea książki jest taka sama. Czytamy po to, by dowiedzieć się czegoś o świecie i o nas samych, a także przeżyć wspaniałe chwile intelektualnego i emocjonalnego pobudzenia. Dlatego dziel się ze swoim dzieckiem swoimi doświadczeniami związanymi z książką.

 

Kto wie, być może zaszczepisz w swojej pociesze miłość do Ani Shirley, Kubusia Puchatka, Tomka Sawyera czy innych dziecięcych bohaterów. Taka rozmowa pozwoli Ci również poznać gust Twojego dziecka oraz rozwinie w nim umiejętność mówienia o tym, co jest dla niego ważne, np. powołując się na doświadczenia bohaterów.

 

Zarezerwuj miejsce na książki w domu

 

Pokaż dziecku, że książki to ważny element życia. Dlatego zrób im miejsce w Twoim domu. Wspaniale, gdyby Twoje dziecko miało również w swoim pokoju przynajmniej jedną półkę, na której mogłoby umieścić ulubione pozycje.

 

 

Kto wie, być może w przyszłości, gdy wykształci własny gust literacki, znajdą się na niej jego ulubione książki.

 

ZOBACZ TEŻ:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć