Warszawa

Otwarcie SIEMACHY w Bonarce

Otwarcie SIEMACHY w Bonarce

17 maja 2011 roku odbyła się uroczysta gala otwarcia pierwszej na świecie placówki dla młodzieży zlokalizowanej wewnątrz galerii handlowej. Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego, który mieści się w Bonarka City Center, w Krakowie, to innowacyjna odpowiedź na współczesne przeobrażenia przestrzeni miejskiej, a także wyjście naprzeciw społecznym oczekiwaniom młodego pokolenia.


Inicjatorem tego wyjątkowego projektu jest Stowarzyszenie SIEMACHA, a realizacja przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki wieloletniej współpracy z inwestorem centrum – firmą TriGranit Development Corporation oraz jej Prezesem, Panem Sándorem Demjánem, węgierskim przedsiębiorcą i filantropem.


W uroczystości otwarcia placówki uczestniczyli: Prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa; ks. Andrzej Augustyński, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia SIEMACHA; Sándor Demján, Prezes TriGranit Development Corporation i „Filantrop Krakowa”, a także Prof. Jacek Engel, Przewodniczący Rady Nadzorczej Roland Investments.

 

 

Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego (MORS) w Bonarka City Center:
Realizacja placówki opiekuńczo-wychowawczej dla młodzieży w Bonarka City Center to efekt wieloletniej współpracy Stowarzyszenia SIEMACHA i firmy TriGranit Development Corporation – inwestora i współwłaściciela galerii Bonarka City Center. Odpowiednia przestrzeń dla Młodzieżowego Ośrodka Rozwoju Społecznego została wkalkulowana w działalność galerii już na etapie projektowania budynku centrum handlowego. MORS to ponad 700 m2 powierzchni, w tym 500 m2 pow. wewnętrznej i taras o pow. 223 m2 , które zostało zaprojektowane, wybudowane i wykończone w całości z budżetu inwestora, Firmy TriGranit Development Corporation (koszt ponad 1 mln EURO), która będzie również także pokrywać miesięczne koszty eksploatacji lokalu. Ponadto, od wielu lat udziałowcy projektu Bonarka City Center z własnego kapitału finansują i sponsorują szereg działań Stowarzyszenia SIEMACHA, a prezes TriGranit Development, Sándor Demján, za wieloletnie działania społeczne został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Krakowa tytułem „Filantrop Krakowa 2008”.


Placówka jest doskonale skomunikowana z galerią: jedno wejście znajduje się na pierwszym piętrze, naprzeciwko strefy gastronomicznej, drugie natomiast – z klatką schodową i windą – znajduje się od strony ul. Kamieńskiego. Takie rozwiązanie pozwala na działanie ośrodka nawet po zamknięciu centrum handlowego. Wygląd placówki MORS w Bonarce, przeszklone powierzchnie, w tym dach, dostarczające do wewnątrz maksymalnie dużo naturalnego światła dziennego, bezpośrednio nawiązuje do architektury samej Bonarki.

 

 

Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego – opis placówki:
Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego w Bonarce to placówka o wysokim standardzie wykończenia, powierzchni całkowitej ponad 700 m. kw., na którą składa się ponad 500 m. kw. powierzchni wewnętrznej i 223 m. kw. tarasu. Na dwóch poziomach zaprojektowano oraz wykończono:

 • aulę – będącą miejscem centralnym placówki
 • salę edukacyjną i dwie sale wielofunkcyjne
 • salę muzyczną oraz multimedialną – z odpowiednią akustyką i wygłuszeniem
 • trzy pracownie ogólne
 • salę konferencyjną
 • przestrzeń kuchenną, hall, łazienki (także dla niepełnosprawnych), pomieszczenia specjalne oraz magazynki
 • taras wychodzący na dach Bonarki, z którego rozpościera się widok na całe krakowskie Podgórze.

 

Nowoczesne wyposażanie placówki zostało sfinansowane przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego (MARR), która przekazała na ten cel kwotę wysokości 150 000 złotych. Zakres współpracy obejmuje wyposażenie pracowni ośrodka w Bonarka City Center, a także realizację programów edukacyjnych mających na celu skuteczne przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy.


Fundatorem sprzętu komputerowego jest firma Capgemini Polska Sp. z o. o., która dodatkowo przekazała na rzecz placówki darowiznę wysokości 10 000 złotych.


Placówka w Bonarka City Center działa od 1 kwietnia 2011 roku. Partnerem projektu jest również Miasto Kraków (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14.00 do 21.00. Oferta placówki skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w wieku od 13 do 21 lat. Obecnie trwa nabór nowych wychowanków. Docelowo placówka ma objąć stałą opieką 150 młodych osób.


„Otwieramy w Krakowie nową placówkę – tym razem w Bonarce. To nowość i eksperyment na skalę naszego kraju, ponieważ jeszcze nigdzie właściciele centrum handlowego nie zdecydowali się na stałą współpracę na rzecz młodzieży. To potrzebna inicjatywa. Dawne dzieci ulicy, stały się obecnie dziećmi galerii handlowych. Skoro już chcą tutaj spędzać wolny czas, my postaramy się, żeby go nie marnowały. Znalazły w Bonarce: możliwość rozwoju zainteresowań, realizacji swoich pasji, a nade wszystko środowisko, dzięki któremu będą społecznie dojrzewać” – Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.


„Ośrodek w Bonarce to innowacyjna inwestycja, która ma stanowić modelowy przykład nowoczesnych rozwiązań edukacyjno-wychowawczych i praktyki, będącej wzorem dla innych miejsc w Polsce i na świecie” – ks. Andrzej Augustyński.

 

 

Stowarzyszenie SIEMACHA:
Jest organizacją pożytku publicznego łączącą tradycję z nowoczesnością. Rozwija działalność w oparciu o model przedsiębiorczości społecznej. Stowarzyszenie prowadzi sieć 24 specjalistycznych placówek, z których korzysta ponad 2 000 dzieci dziennie. Są wśród nich dzienne i całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki poradnictwa i terapii, centra sportowe. Działa między innymi w Krakowie, Tarnowie, Kielcach i Wrocławiu. Przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w Rzeszowie, Bielsku Białej, Nowym Sączu, Tychach, Poznaniu i Wieliczce. Stowarzyszenie SIEMACHA od blisko trzech lat jest operatorem Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie.

 • działamy nieprzerwanie od 18 lat
 • prowadzimy 24 specjalistyczne placówki dla dzieci i młodzieży
 • rozwijamy działalność na terenie 5 województw
 • każdego dnia 2 000 dzieci uzyskuje naszą pomoc
 • 25 000 dzieci miesięcznie korzysta z naszej oferty sportowej
 • pracuje dla nas ponad 300 starannie wykształconych osób

 

Więcej informacji: www.siemacha.org.pl oraz www.facebook.com/siemacha

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć