Warszawa

Nie chce mi się spać - czyli dlaczego dzieci nie odpoczywają wtedy gdy rodzice

Nie chce mi się spać - czyli dlaczego dzieci nie odpoczywają wtedy gdy rodzice

Problemy z zasypianiem? Twoje dziecko z jakiegoś powodu każdego wieczoru znajduje sto powodów na to, aby nie położyć się do łóżka?

 

To problem, z którym boryka się wielu rodziców. Czasem wynika z tego, że w  dziecku skumulowało się za wiele emocji i energii, a czasem zwyczajnie czegoś się przestraszyło. W takim wypadku mogą mu też towarzyszyć koszmary senne. Jak sobie z nimi radzić? Chcielibyśmy przedstawić Wam kilka rozwiązań i oczywiście troszeczkę literatury, która jak zawsze okazuje się być lekiem na wszystkie dolegliwości.

 

Dlaczego?

 

To pytanie, które powinniśmy zadać sobie na samym początku. Kluczem do rozwiązania problemu jest znalezienie jego źródła. Porozmawiajmy z dzieckiem o tym, co nie pozwala mu zasnąć lub dlaczego nie chce odpocząć w swojej sypialni. Czasem nie jest łatwo naszej pociesze o tym mówić. Dlatego zadawajmy pytania, obserwujmy. Czasem odpowiedź może być doprawdy prosta. Mimo, że my padamy ze zmęczenia – nasze dziecko wciąż może mieć dużo energii. Innym rozwiązaniem może być potrzeba bliskości – przytulenia. Młody człowiek czuje się osamotniony w swoim pokoju, przez co narasta w nim napięcie. Kolejny problem to strach – przed ciemnością, przed koszmarami i wieloma innymi potwornościami, które zdaniem naszych milusińskich mogą czaić się w cieniu ich sypialni.

 

Niespożyta energia

 

Najlepszym sposobem dostrzeżenia, iż problemem w spokojnym zasypianiu tkwi w braku zmęczenia jest obserwacja. Jak spędza ono czas? Czy podczas zabawy ma szansę się zmęczyć zarówno fizycznie jak i nieco rozgrzać także umysłowo? Być może Wasza pociecha za długo śpi? Policzcie ile godzin przesypia. Jeżeli w zależności od wieku zbyt wiele, wtedy rozwiązaniem jest wcześniejsza pobudka. Możecie też zorganizować np. wspólne ćwiczenia. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu zarówno spędzicie razem czas, jak i każde z Was rewelacyjnie spożytkuje swoją energię i wprowadzi do codzienności nieco zdrowia i ruchu.

 

Kilka wskazówek znajdziecie też w książeczce dla najmłodszych:

 

  • Uczucia Gucia. Gucio szaleje

AUTOR: Aurélie Chien, Chow Chine

 

 

Potrzeba drugiej osoby

 

Niedawno zmieniliście dziecku sypialnię? Przestało spać w Waszej i zorganizowaliście mu własny pokoik? Przez pierwsze tygodnie może czuć się samotne. Zawsze zasypiało z myślą, że rodzice są tuż obok – teraz zmaga się z poczuciem braku bliskości. W takim wypadku na tę potrzebę należy odpowiadać w ciągu dnia. Odrabiajmy wspólnie lekcje i kiedy mamy chwilkę towarzyszmy podczas zabawy. Postarajmy się znaleźć parę dodatkowych minut, aby np. poczytać razem książkę, jednocześnie tuląc do siebie naszą pociechę. A co czytać? Odpowiedź może być tylko jedna:

 

  • Proszę mnie przytulić

AUTOR: Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

 

 

"Mamo, coś mi się śniło"

 

Czyli jedna z najczęstszych przyczyn niechęci do snu u najmłodszych. Czasem może wynikać z braku zrozumienia pewnych rzeczy, onieśmielenia ciemnością, nadinterpretacją obrazów z telewizji lub innego medium. Do tego wszystkiego dochodzi cała masa emocji, która towarzyszy dziecku podczas dnia i przepis na koszmar gotowy. Jak zapobiec takim marom lub jak sobie radzić gdy już się pojawią? Na początek – wyładujmy emocje dziecka. W nocy kiedy jest przestraszone przytulmy i uspokójmy, natomiast przed zaśnięciem starajmy się znaleźć parę minut, by porozmawiać o tym co działo się w ciągu dnia i jak zostało przez dziecko odebrane. Jeżeli koszmary się powtarzają dobrym rozwiązaniem jest próba narysowania tego co się śniło i np. dorysowania dalszego ciągu w zupełnie zmienionej formie niż pojawia się w zmorze sennej. W ten sposób pozbawicie potwora straszności.

 

Jako, że tego rodzaju sny zwykle biorą się z ogromu emocji polecamy książkę:

 

  • Co robią uczucia?

AUTOR: Tina Oziewicz, Aleksandra Zając (ilustr.)

 

 

Książki do zasypiania

 

Niezastąpiona w ułatwianiu zasypiania jest też wieczorna czytanka w interpretacji mamy lub taty. Powstało wiele tytułów specjalnie do tego celu, poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 

  • Kot Gustaw nie może spać

AUTOR: Małgorzata Detner (ilustr.)

 

 

  • Owco śpij

AUTOR: Kerry Lyn Sparrow

 

 

  • Zasypiamy bez mamy

AUTOR: Clara Mas Bassas

 

 

  • Śpij króliczku

AUTOR: Jorg Muhle

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć