Artykuł Sponsorowany
Chociaż operacje plastyczne piersi nie należą do zabiegów tanich, wiele kobiet z nich korzysta. Szczególnie dotyczy to matek, których piersi na skutek ciąży i karmienia utraciły swoją objętość, kształt i jędrność, a na skórze pojawiły się rozstępy.
Chociaż wybór dobrego specjalisty i wysokiej jakości kliniki dają gwarancję powodzenia, jednak decyzja dotycząca operacji powiększania piersi powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że rezultat zabiegu może być inny od oczekiwanego. Każda operacja przeprowadzona pod narkozą, nawet najlepiej przygotowana, wiąże się z ryzykiem powikłań.
Podczas konsultacji z chirurgiem omawiane są oczekiwania oraz realne możliwości, jakie stwarza zabieg powiększania piersi. Aby pacjentka była w pełni zadowolona z efektów operacji, niezbędne jest zachowanie należytych proporcji, dokładne dopasowanie kształtu i wielkości piersi do sylwetki oraz wybór odpowiednich implantów. Chirurg plastyczny dokonuje pomiarów piersi pacjentki, m.in. ustala wysokość, szerokość oraz odległość między obiema piersiami, jak również odległość między brodawką sutkową a obojczykiem, wreszcie ocenia elastyczność skóry piersi. Na podstawie tych informacji system komputerowy dobiera odpowiednie protezy i dokonuje wizualizacji. Dzięki temu pacjentka może dokonać ewentualnej korekty wielkości oraz kształtu piersi, jeszcze przed zabiegiem.
Zaleca się, aby kobiety palące powstrzymały się od palenia papierosów na okres dwóch tygodni przed i po operacji, ponieważ nikotyna opóźnia proces gojenia się rany. Ponadto na dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno się zażywać preparatów zawierających witaminę E oraz kwas acetylosalicylowy. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest okres pomiędzy siódmym, a dwunastym dniem cyklu, nie powinno się go również wykonywać w trakcie miesiączki. Konieczne jest ponadto wcześniejsze wykonanie szczepień przeciwko żółtaczce typu B oraz posiewu bakteriologicznego z przedsionka nosa. Na minimum 6 godzin przed operacją nie należy jeść, ani pić. W przeddzień zabiegu odbywa się konsultacja z chirurgiem oraz anestezjologiem, podczas której pacjentka zostaje poinformowana o przebiegu zabiegu, możliwych powikłaniach oraz okresie rekonwalescencji. Kobieta wypełnia wówczas ankietę anestezjologiczną oraz podpisuje zgodę na operację.
Powiększanie piersi odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 90 minut. Polega ono najczęściej na chirurgicznym wszczepieniu implantów silikonowych, które mogą być wypełnione żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. W klinikach stosowana jest również metoda augmentacji tłuszczem, który pobiera się z innych partii ciała pacjentki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Powiększanie piersi od A do Z. Przebieg zabiegu, przeciwwskazania i rodzaje implantów".
W przeciwieństwie do operacji chirurgicznej metody nieinwazyjne nie dają po zabiegu trwałych efektów, a polegają na wstrzykiwaniu do gruczołu piersiowego różnych preparatów i są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Jeśli stosuje się preparat żelowy z kwasem hialuronowym (Macroline), efekty utrzymują się od 18 do 30 miesięcy. Uzależnione jest to od wieku pacjentki, jej stylu życia i aktywności fizycznej. Przy zastosowaniu preparatu Aquafilling Bodyline (żel zawierający sól fizjologiczną i poliamid) efekty utrzymują się do pięciu lat. Metody te, dzięki zastosowaniu substancji naturalnie występujących w organizmie człowieka, nie wywołują stanów zapalnych i ograniczają ryzyko wystąpienia komplikacji do minimum. Nie pozostawiają również blizn. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tych zabiegów są zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne skóry, choroby nowotworowe oraz autoimmunologiczne, ciężkie choroby układowe oraz choroby zakaźne.
Dzięki zabiegom chirurgii plastycznej można odzyskać piękny wygląd piersi, który stanowi przecież nie kwestionowany atrybut każdej kobiety.