Strefa rodzica » Artykuły » Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Dla wielu rodzin obiad lub kolacja jest jedynym momentem w ciągu dnia, kiedy spotykają się razem wszyscy domownicy. Warto zadbać, by ten moment był naprawdę wyjątkowy. I nie chodzi o to, by przygotowywać wystawne przyjęcie – najważniejsza jest dobra atmosfera podczas posiłku i zaangażowanie członków rodziny, by ten czas uczynić jak najbardziej wartościowym!

 

 

Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków:

 

 

  1. Rozmowy, śmiechy, psoty dozwolone! Czy wyobrażacie sobie udaną zabawę (np. wesele), podczas której wszyscy goście milczą i z poważną miną spożywają posiłek? My też nie! Pozwólcie sobie na radosną atmosferę podczas każdego obiadu! Dużo rozmawiajcie, opowiadajcie dowcipy, a nawet śpiewajcie piosenki! Tak spędzony czas naprawdę zbliża ludzi!
  2. Dobrostan rodzinnej wspólnoty. Gdy do posiłku zasiadają wszyscy domownicy, można wykorzystać ten czas na omówienie ważnych spraw dotyczących całej rodziny lub poszczególnych jej członków.
  3. „Dziękujemy, wszystko zjemy i rozmawiać nie będziemy”. Najlepiej wyrzućcie z głowy tę niemądrą rymowankę (której dzieci, niestety, często uczą się w przedszkolu). Po pierwsze – nikt nie musi jeść wszystkiego (zmuszanie do jedzenia kształtuje szkodliwe nawyki żywieniowe). Po drugie – patrz punkt 1. i 2. – dużo rozmawiajcie!
  4. Wrzuć na luz. Zdarza się, że podczas jedzenia dzieci brudzą siebie i wszystko dookoła. Zamiast je strofować weźcie głęboki oddech i pozwólcie maluchowi wykonywać czynności związane z jedzeniem tak, jak potrafi (nawet, jeśli sos pomidorowy wyląduje na podłodze, a budyń na nowej bluzce). Niech trud związany ze sprzątaniem wynagrodzi Wam wiedza, że w ten sposób uczycie dziecko samodzielności i pozwalacie na rozwój motoryki małej.
  5. Cała rodzina pomaga. Do przygotowania posiłku i posprzątania po nim powinna być zaangażowana cała rodzina. Każdy, na miarę swoich możliwości, pomaga w gotowaniu, nakrywaniu do stołu i sprzątaniu.
  6. Odkładamy telefony… i inne urządzenia elektroniczne. Nie patrzymy w ekrany komputerów, laptopów czy tabletów. Nie odbieramy połączeń. To czas wyłącznie dla rodziny. Obowiązki mogą poczekać.

 

 

 

  1. Tworzymy dobre wspomnienia. Gwarantujemy, że smak gorącego budyniu dzieci zapamiętują na całe życie. To zapach domu i bezpieczeństwa, który w nas zostaje. Budyń to rozwiązanie nie tylko na kłopoty małego człowieka ale także w dorosłym życiu jego zapach  rozczula nas, rozpraszając smutki i dodając siły.

 

Advertisement


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Kampania Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC

To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego. To także źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. więcej »
Zapisz się na MamaGO Camp!

Zapisz się na MamaGO Camp!

Zastanawiasz się, jak wrócić do formy po urodzeniu dziecka? Chciałabyś zgubić kilogramy, które pojawiły się w czasie ciąży? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. MamaGO Camp to obozy dla mam i dzieci, które zregenerują twoje ciało i duszę. więcej »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie? Jak sprawić, by się jej nie bało? więcej »
Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Dzieci często mają tendencję do podgryzania niezdrowych przekąsek. Lubują się też w wysokokalorycznych posiłkach, często zaliczanych do jedzenia śmieciowego. Są jednak sposoby na to, aby zachęcić ich do stopniowej zmiany złych nawyków żywieniowych. więcej »
Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Spodziewasz się dziecka i chcesz mieć pewność, że rozwija się prawidłowo? Zapoznaj się z badaniami, które pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych. Dowiedz się więcej o diagnostyce prenatalnej. więcej »
Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Co robić, aby nasze dziecko było szczęśliwe? Jak wzbudzić w nim zaufanie? Jak przygotować małego człowieka do mierzenia się z trudnościami, które na pewno w którymś momencie pojawią się w jego życiu? więcej »
Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

To kolejny tom przygód wyjątkowego mruczka i jego małej przyjaciółki Ali. Ci, którzy już poznali tę niecodzienną parę, wiedzą, że ich relacja przepełniona jest ciepłem, miłością i dużą dawką dobrego humoru! Szczególnie interesujący jest fakt, że Feluś to kot... niewidzialny! więcej »
Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!
Patronat CzasDzieci.pl

Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom do 1 czerwca czeka na filmiki lub nagrania audio z piosenkami lub recytacjami uczestników w wieku do 13 lat. Najlepsze wybierze jury, w którym zasiada także m.in. Natalia Kukulska... więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019