Warszawa

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut.

 

Dla wielu rodzin obiad lub kolacja jest jedynym momentem w ciągu dnia, kiedy spotykają się razem wszyscy domownicy. Warto zadbać, by ten moment był naprawdę wyjątkowy. I nie chodzi o to, by przygotowywać wystawne przyjęcie – najważniejsza jest dobra atmosfera podczas posiłku i zaangażowanie członków rodziny, by ten czas uczynić jak najbardziej wartościowym!

 

 

Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków:

 

 

  1. Rozmowy, śmiechy, psoty dozwolone! Czy wyobrażacie sobie udaną zabawę (np. wesele), podczas której wszyscy goście milczą i z poważną miną spożywają posiłek? My też nie! Pozwólcie sobie na radosną atmosferę podczas każdego obiadu! Dużo rozmawiajcie, opowiadajcie dowcipy, a nawet śpiewajcie piosenki! Tak spędzony czas naprawdę zbliża ludzi!
  2. Dobrostan rodzinnej wspólnoty. Gdy do posiłku zasiadają wszyscy domownicy, można wykorzystać ten czas na omówienie ważnych spraw dotyczących całej rodziny lub poszczególnych jej członków.
  3. „Dziękujemy, wszystko zjemy i rozmawiać nie będziemy”. Najlepiej wyrzućcie z głowy tę niemądrą rymowankę (której dzieci, niestety, często uczą się w przedszkolu). Po pierwsze – nikt nie musi jeść wszystkiego (zmuszanie do jedzenia kształtuje szkodliwe nawyki żywieniowe). Po drugie – patrz punkt 1. i 2. – dużo rozmawiajcie!
  4. Wrzuć na luz. Zdarza się, że podczas jedzenia dzieci brudzą siebie i wszystko dookoła. Zamiast je strofować weźcie głęboki oddech i pozwólcie maluchowi wykonywać czynności związane z jedzeniem tak, jak potrafi (nawet, jeśli sos pomidorowy wyląduje na podłodze, a budyń na nowej bluzce). Niech trud związany ze sprzątaniem wynagrodzi Wam wiedza, że w ten sposób uczycie dziecko samodzielności i pozwalacie na rozwój motoryki małej.
  5. Cała rodzina pomaga. Do przygotowania posiłku i posprzątania po nim powinna być zaangażowana cała rodzina. Każdy, na miarę swoich możliwości, pomaga w gotowaniu, nakrywaniu do stołu i sprzątaniu.
  6. Odkładamy telefony… i inne urządzenia elektroniczne. Nie patrzymy w ekrany komputerów, laptopów czy tabletów. Nie odbieramy połączeń. To czas wyłącznie dla rodziny. Obowiązki mogą poczekać.

 

 

 

  1. Tworzymy dobre wspomnienia. Gwarantujemy, że smak gorącego budyniu dzieci zapamiętują na całe życie. To zapach domu i bezpieczeństwa, który w nas zostaje. Budyń to rozwiązanie nie tylko na kłopoty małego człowieka ale także w dorosłym życiu jego zapach  rozczula nas, rozpraszając smutki i dodając siły.

 

Advertisement

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć