Strefa rodzica » Artykuły » Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Dla wielu rodzin obiad lub kolacja jest jedynym momentem w ciągu dnia, kiedy spotykają się razem wszyscy domownicy. Warto zadbać, by ten moment był naprawdę wyjątkowy. I nie chodzi o to, by przygotowywać wystawne przyjęcie – najważniejsza jest dobra atmosfera podczas posiłku i zaangażowanie członków rodziny, by ten czas uczynić jak najbardziej wartościowym!

 

 

Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków:

 

 

  1. Rozmowy, śmiechy, psoty dozwolone! Czy wyobrażacie sobie udaną zabawę (np. wesele), podczas której wszyscy goście milczą i z poważną miną spożywają posiłek? My też nie! Pozwólcie sobie na radosną atmosferę podczas każdego obiadu! Dużo rozmawiajcie, opowiadajcie dowcipy, a nawet śpiewajcie piosenki! Tak spędzony czas naprawdę zbliża ludzi!
  2. Dobrostan rodzinnej wspólnoty. Gdy do posiłku zasiadają wszyscy domownicy, można wykorzystać ten czas na omówienie ważnych spraw dotyczących całej rodziny lub poszczególnych jej członków.
  3. „Dziękujemy, wszystko zjemy i rozmawiać nie będziemy”. Najlepiej wyrzućcie z głowy tę niemądrą rymowankę (której dzieci, niestety, często uczą się w przedszkolu). Po pierwsze – nikt nie musi jeść wszystkiego (zmuszanie do jedzenia kształtuje szkodliwe nawyki żywieniowe). Po drugie – patrz punkt 1. i 2. – dużo rozmawiajcie!
  4. Wrzuć na luz. Zdarza się, że podczas jedzenia dzieci brudzą siebie i wszystko dookoła. Zamiast je strofować weźcie głęboki oddech i pozwólcie maluchowi wykonywać czynności związane z jedzeniem tak, jak potrafi (nawet, jeśli sos pomidorowy wyląduje na podłodze, a budyń na nowej bluzce). Niech trud związany ze sprzątaniem wynagrodzi Wam wiedza, że w ten sposób uczycie dziecko samodzielności i pozwalacie na rozwój motoryki małej.
  5. Cała rodzina pomaga. Do przygotowania posiłku i posprzątania po nim powinna być zaangażowana cała rodzina. Każdy, na miarę swoich możliwości, pomaga w gotowaniu, nakrywaniu do stołu i sprzątaniu.
  6. Odkładamy telefony… i inne urządzenia elektroniczne. Nie patrzymy w ekrany komputerów, laptopów czy tabletów. Nie odbieramy połączeń. To czas wyłącznie dla rodziny. Obowiązki mogą poczekać.

 

 

 

  1. Tworzymy dobre wspomnienia. Gwarantujemy, że smak gorącego budyniu dzieci zapamiętują na całe życie. To zapach domu i bezpieczeństwa, który w nas zostaje. Budyń to rozwiązanie nie tylko na kłopoty małego człowieka ale także w dorosłym życiu jego zapach  rozczula nas, rozpraszając smutki i dodając siły.

 

Advertisement


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019