Warszawa

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Więź dziecka z dziadkami jest bardzo istotnym ogniwem zarówno dla historii rodziny, jak i osobistego rozwoju dziecka. Jeśli dziadkowie są ważni dla Ciebie i dzieci, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób możesz podtrzymywać te relacje.

 

W codziennym życiu coraz trudniej jest znaleźć wystarczającą ilość czasu, którą powinniśmy poświęcić dzieciom. Praca na pełen etat i zabieganie wśród codziennych spraw nie pomagają, dlatego tak ważna jest relacja dzieci z dziadkami, którzy również skorzystają nawiązując wyjątkową więź z wnukami.

 

 

Więcej w galerii!

 

 

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

 

oprac. Justyna Polak

 

1/14
1/14
2/14
2/14

Poznajmy się lepiej!


Dziadkowie to bogactwo wiedzy, doświadczenia i radości, które dają dziecku szansę na wyjątkową przyjaźń. Według dziadków nie ma nic lepszego niż być w stanie bawić się i nie mieć do czynienia z bezsennymi nocami, ciągłym niepokojem i innymi "przyjemnościami" rodzicielskimi! Należałoby tutaj wspomnieć, że przeszli przez to wszystko wcześniej i uczyli się na swoich błędach, co stawia ich w bardziej doświadczonej osoby pozycji. Miejmy nadzieję, że przekazali choć część tej mądrości nam, rodzicom.

3/14
3/14

W idealnym świecie rodziny składające się z rodziców, dzieci i dziadków byłyby harmonijne i spokojne. Jednak w rzeczywistości wiele par uważa, że zaangażowanie ich rodziców w sprawy dzieci może prowadzić do konfliktów; niechciana ingerencja, krytyczny osąd czy starcia opinii to najczęstsze sytuacje. Jednak dzięki ostrożnemu podejściu i niewielkiemu kompromisowi możesz ominąć te potencjalne przeszkody i sprawić, że relacje między wami będą bardzo wyjątkowe.

4/14
4/14

Porady dziadków


Nieprzyjemne może być otrzymywanie niechcianych porad od dziadków czy od teściów, ale gdyby zastanowić się nad tym nieco dłużej, zrozumiałym jest, że starsze pokolenie posiada więcej doświadczenia, które może być pomocne w wychowaniu dziecka. Kluczowym jest szukanie kompromisów, zgadzanie się z radami, które wydają się być rozsądne, wyrażanie wdzięczności za zainteresowanie ze strony dziadków czy teściów, ale również świadome podejmowanie decyzji z naszej strony. Ważnym jest, by nie wykluczać zupełnie dziadków z życia dziecka, ale potrafić także stawiać wyraźne granice, gdy czujemy, że ingerencja w wychowanie jest za duża lub niezgodna z naszymi przekonaniami. 

5/14
5/14

W dzisiejszych czasach istnieje wiele opinii i porad rodzicielskich dostępnych na przykład w internecie czy na różnego rodzaju blogach, do których rodzice kiedyś nie mieliby dostępu. Zrozumiałym jest więc odmienny pogląd czy inne doświadczenia. Warto poświęcić trochę czasu na rozmowę o różnych podejściach czy potrzebach, jak również o tym jak zmieniły się programy szkolne, oczekiwania uczniów itp.

6/14
6/14

Zasady dziadków (a może raczej ich brak?)


Dziadkowie uwielbiają sprawiać swoim wnukom małe prezenty w postaci słodyczy, pieniędzy, zabawek itp. Jeśli sądzisz, że czasem wymyka się to spod kontroli lub że Twoje dziecko zaczyna przyjmować to za pewnik i spodziewa się tego samego w domu, wytłumacz delikatnie dziadkom, że chociaż jesteś bardzo wdzięczny za ich hojność, to może byłoby lepiej, jeśli wszyscy zgodzicie się na maksymalną liczbe przekąsek na wizytę.

7/14
7/14

Warto zasugerować, aby Twoi rodzice lub teściowie zastąpili niektóre z materialnych prezentów innymi specjalnymi zamiennikami, na przykład ucząc dziecko nowej gry karcianej, wybierając się na wycieczkę do parku, popołudnie w kinie, a nawet czytając ulubione książki razem.

 

Wyjaśnij dziecku, że "zasady babci i dziadka" obowiązują w domu dziadków, a zasady obowiązujące w domu nie zmienią się! Należy również pamiętać, że spędzając czas u dziadków dziecko oswaja się z tradycjami i specjalnymi rutynami charakterystycznymi tylko dla ich domu. Uczy się więc różnorodności. 

8/14
8/14

Dziadkowie potrzebni!


Każdy rodzic wie, jak czasochłonna jest opieka nad dzieckiem. Samo wożenie dzieci do szkoły i zajęcia dodatkowe oraz czas spędzony w pracy sprawiają, że trudno znaleźć chwilę dla siebie czy dla maluchów. Zdarza się więc, że polegamy na dziadkach.

9/14
9/14

Jeżeli chodzi o codzienne realia tego rodzaju rozwiązań, ważnym jest, aby dużo wcześniej przedyskutować z dziadkami kwestie formalne, co do Twoich oczekiwań względem codziennej rutyny Twoich dzieci - na przykład jakie przekąski są dozwolone i w jakiej ilości, tematy odnośnie zachowania czy dyscypliny, odrabianie zadań domowych itp. W czasie gdy ten system będzie dla Ciebie korzystny, skorzystają również dziadkowie, którzy będą mogli spędzić z wnukami więcej czasu. Jednakże najważniejszym jest zrozumienie funkcjonowania rodziny. Nie pozwól, aby zasady, płatności, czy dyscyplina umniejszały roli dziadków - bo może to oznaczać, że nieuniknionym będzie szukanie innego rozwiązania.

10/14
10/14

Różnica pokoleń


Dla dziadków relacja z wnukami otwiera możliwości na poznanie całej gamy nowych pomysłów, od najciekawszych aplikacji i najpopularniejszych zabawek po najnowsze style i technologie. W zamian za to, dziadkowie mogą zaoferować cenną mądrość i doświadczenie życiowe, które dla wnuków może wydawać się ciekawe, niewiarygodne i ponadczasowe. Słuchanie historii i opowieści z pierwszej ręki, odkrywanie podobnych upodobań czy rzeczy spoza kręgu zainteresowań, umiejętności czy możliwości. To wszystko kształtuje i ubarwia relację, która będzie trwała przez lata. Dziadkowie mogą być naszymi przyjaciółmi dzieci.

11/14
11/14

Przeprowadzono wiele badań rozważających wyjątkową naturę relacji dziadków i wnucząt, a ich wyniki są fascynujące. Jedno z takich badań wykazało, że dziadkowie, którzy regularnie angażowali się w relację z wnukami, osiągali dużo lepsze wyniki w testach poznawczych niż ci, którzy tego nie robili. Inne badanie przeprowadzone przez naukowców z Boston College w ciągu 19 lat wykazało, że bliskie więzi emocjonalne pomiędzy dziadkami, a dorosłymi już wnukami zmniejszały objawy depresji w obu grupach wiekowych.

12/14
12/14

Pielęgnuj więzi z dziadkami!


Jeśli Twoje dziecko ma stały kontakt z dziadkami, relacja ta będzie się umacniać i pogłębiać wraz z upływem lat. Spędzony czas nawet wśród codziennych obowiązków, przyniesie ze sobą najpiękniejszą z możliwych nagród - przyjaźń i zaufanie. W jaki więc sposób chronić takie relacje, jeśli mieszkamy w większej odległości od dziadków? Uświadom swoim rodzicom i dzieciom, jak ważna w tym przypadku jest technologia i jaką ma wartość. Używaj Skype'a, wysyłaj e-maile, zdjęcia, pocztówki, nagrywaj wideo i dzwoń, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja.

13/14
13/14

Wspieraj wszelakie wspólne zainteresowania - czytanie, sztukę, zajęcia w ogrodzie, uprawianie sportu czy wspólne gotowanie. Im więcej czasu spędza się razem, szczególnie robiąc coś, co lubimy, tym lepsza okazja do wzmocnienia relacji dziadkowie-wnuczkowie. Dziadkowie to niezwykłe bogactwo mądrości i doświadczenia na wielu płaszczyznach, dlatego wpajaj swoim dzieciom, że relacje rodzinne odgrywają ważną rolę. Tym samym prawdopodobieństwo, że Twoje dzieci w przyszłości będą te więzi umacniać we własnej rodzinie znacząco wzrośnie.

14/14
14/14

Inspiracja: link

 

Gorąco zachęcamy do umacniania międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne uczestnictwo w wydarzeniach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. To w rodzinie kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wielu autorów i ilustratorów, którzy łączą pokolenia. 

 

Sprawdźcie program tutaj: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć