Strefa rodzica » Artykuły » Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł ;) . Oto kilka psychologicznych trików jak obudzić w dziecku prawdziwego mlecznego smakosza!

 

Przekonaj, że jedzenie to świetna zabawa


Na pewno zauważyliście, że dzieciaki najchętniej podejmują aktywności, które są dla nich formą atrakcji, rozrywki albo zabawy. To samo dotyczy jedzenia. Zorganizujcie w Waszym domu „Wielką Mleczną Przygodę”. Włączcie dziecko w proces przygotowywania przekąsek (może wykonywać proste czynności, na przykład mieszać, dosypywać, dolewać itp.). Nadajcie mu tytuł „Światowej Sławy Kucharza” i ubierzcie w specjalny fartuszek do gotowania. Dopilnujcie, by stworzone potrawy były nie tylko smaczne, ale i atrakcyjne wizualnie (np. miseczki wypełnione budyniem w różnych kolorach, mleczne kulki posypane wiórkami kokosowymi, mleczny koktajl z kolorową słomką itp.). Dzięki odpowiedniej „oprawie” dziecko będzie miało poczucie, że przygotowywanie posiłku i jedzenie to super zabawa, w którą warto się zaangażować.

 


Zabawa potrawami


To metoda polecana dzieciom, które z jakiegoś powodu zraziły się do przyjmowania produktów mlecznych i odczuwają lęk przed ich spożyciem. Warto pokazać im, że jedzenie niekoniecznie musi służyć do… jedzenia. Może być również zabawką albo materiałem plastycznym. Na przykład twarożek może służyć do wypełniania foremek. Z sera żółtego wytniemy zwierzątka. Budyń może stać się „basenem” dla figurek. A jogurt zamieni się w… farbę! I posłuży do malowania na kartce palcami. Tego typu zabawy oswoją malucha z formą, kształtem czy zapachem potraw i pomogą pokonać lęk.


Uroczyste przyjęcie dla zabawek


Zorganizujcie w Waszym domu wielkie mleczne przyjęcie! Zaproście na nie wszystkie pluszowe misie, lalki i inne zabawki. Niech dziecko będzie kucharzem odpowiedzialnym za „menu” dla przybyłych gości. Wymyślone mleczne potrawy najpierw przygotujcie i zjedzcie „na niby”. Jeśli zabawa przypadnie maluchowi do gustu, możecie zaproponować, że wybraną potrawę z przyjęcia dla zabawek przygotujecie na podwieczorek!

 

Przede wszystkim: nie zmuszaj!


Rodzice szukają różnych sposobów, by dziecko napiło się mleka. Zdarza się, że nieświadomie stosują metody, które tylko utrudniają dziecku próbowanie mlecznych przekąsek. Należą do nich: groźby („Jak nie zjesz, nie oglądniesz bajki”), straszenie („Pij mleko, bo nie urośniesz”), porównywanie („Zobacz, jak Zosia pięknie zjadła, a ty co”), szantaż emocjonalny („Jak nie zjesz, mamusi będzie przykro”). Wszelkie badania naukowe udowadniają, że dzieci przymuszane do jedzenia są bardziej wybredne, a także rzadziej sięgają po nieznane smaki.

 


Bezkonkurencyjne wspólne posiłki


Mimo że zachęcanie do spróbowania niektórych potraw może (a nawet powinno) mieć formę zabawy, mleczne przekąski są tak pyszne, że powinny być atrakcją samą w sobie. Podczas jedzenia nie należy zapewniać dziecku dodatkowej rozrywki (np. w postaci bajki na tablecie). Przy wspólnych posiłkach dużo rozmawiajcie, śmiejcie się, a nawet śpiewajcie piosenki! Najważniejsze, by wprowadzić radosną atmosferę – niech jedzenie kojarzy się dziecku z przyjemnością i miłymi wspomnieniami! Poszukajcie ulubionego mlecznego deseru całej rodziny – świetnie sprawdzi się na przykład budyń o różnych smakach!

 

Advertisement


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019