Strefa rodzica » Artykuły » Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł ;) . Oto kilka psychologicznych trików jak obudzić w dziecku prawdziwego mlecznego smakosza!

 

Przekonaj, że jedzenie to świetna zabawa


Na pewno zauważyliście, że dzieciaki najchętniej podejmują aktywności, które są dla nich formą atrakcji, rozrywki albo zabawy. To samo dotyczy jedzenia. Zorganizujcie w Waszym domu „Wielką Mleczną Przygodę”. Włączcie dziecko w proces przygotowywania przekąsek (może wykonywać proste czynności, na przykład mieszać, dosypywać, dolewać itp.). Nadajcie mu tytuł „Światowej Sławy Kucharza” i ubierzcie w specjalny fartuszek do gotowania. Dopilnujcie, by stworzone potrawy były nie tylko smaczne, ale i atrakcyjne wizualnie (np. miseczki wypełnione budyniem w różnych kolorach, mleczne kulki posypane wiórkami kokosowymi, mleczny koktajl z kolorową słomką itp.). Dzięki odpowiedniej „oprawie” dziecko będzie miało poczucie, że przygotowywanie posiłku i jedzenie to super zabawa, w którą warto się zaangażować.

 


Zabawa potrawami


To metoda polecana dzieciom, które z jakiegoś powodu zraziły się do przyjmowania produktów mlecznych i odczuwają lęk przed ich spożyciem. Warto pokazać im, że jedzenie niekoniecznie musi służyć do… jedzenia. Może być również zabawką albo materiałem plastycznym. Na przykład twarożek może służyć do wypełniania foremek. Z sera żółtego wytniemy zwierzątka. Budyń może stać się „basenem” dla figurek. A jogurt zamieni się w… farbę! I posłuży do malowania na kartce palcami. Tego typu zabawy oswoją malucha z formą, kształtem czy zapachem potraw i pomogą pokonać lęk.


Uroczyste przyjęcie dla zabawek


Zorganizujcie w Waszym domu wielkie mleczne przyjęcie! Zaproście na nie wszystkie pluszowe misie, lalki i inne zabawki. Niech dziecko będzie kucharzem odpowiedzialnym za „menu” dla przybyłych gości. Wymyślone mleczne potrawy najpierw przygotujcie i zjedzcie „na niby”. Jeśli zabawa przypadnie maluchowi do gustu, możecie zaproponować, że wybraną potrawę z przyjęcia dla zabawek przygotujecie na podwieczorek!

 

Przede wszystkim: nie zmuszaj!


Rodzice szukają różnych sposobów, by dziecko napiło się mleka. Zdarza się, że nieświadomie stosują metody, które tylko utrudniają dziecku próbowanie mlecznych przekąsek. Należą do nich: groźby („Jak nie zjesz, nie oglądniesz bajki”), straszenie („Pij mleko, bo nie urośniesz”), porównywanie („Zobacz, jak Zosia pięknie zjadła, a ty co”), szantaż emocjonalny („Jak nie zjesz, mamusi będzie przykro”). Wszelkie badania naukowe udowadniają, że dzieci przymuszane do jedzenia są bardziej wybredne, a także rzadziej sięgają po nieznane smaki.

 


Bezkonkurencyjne wspólne posiłki


Mimo że zachęcanie do spróbowania niektórych potraw może (a nawet powinno) mieć formę zabawy, mleczne przekąski są tak pyszne, że powinny być atrakcją samą w sobie. Podczas jedzenia nie należy zapewniać dziecku dodatkowej rozrywki (np. w postaci bajki na tablecie). Przy wspólnych posiłkach dużo rozmawiajcie, śmiejcie się, a nawet śpiewajcie piosenki! Najważniejsze, by wprowadzić radosną atmosferę – niech jedzenie kojarzy się dziecku z przyjemnością i miłymi wspomnieniami! Poszukajcie ulubionego mlecznego deseru całej rodziny – świetnie sprawdzi się na przykład budyń o różnych smakach!

 

Advertisement


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Kampania Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC

To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego. To także źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. więcej »
Zapisz się na MamaGO Camp!

Zapisz się na MamaGO Camp!

Zastanawiasz się, jak wrócić do formy po urodzeniu dziecka? Chciałabyś zgubić kilogramy, które pojawiły się w czasie ciąży? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. MamaGO Camp to obozy dla mam i dzieci, które zregenerują twoje ciało i duszę. więcej »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie? Jak sprawić, by się jej nie bało? więcej »
Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Dzieci często mają tendencję do podgryzania niezdrowych przekąsek. Lubują się też w wysokokalorycznych posiłkach, często zaliczanych do jedzenia śmieciowego. Są jednak sposoby na to, aby zachęcić ich do stopniowej zmiany złych nawyków żywieniowych. więcej »
Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Spodziewasz się dziecka i chcesz mieć pewność, że rozwija się prawidłowo? Zapoznaj się z badaniami, które pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych. Dowiedz się więcej o diagnostyce prenatalnej. więcej »
Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Co robić, aby nasze dziecko było szczęśliwe? Jak wzbudzić w nim zaufanie? Jak przygotować małego człowieka do mierzenia się z trudnościami, które na pewno w którymś momencie pojawią się w jego życiu? więcej »
Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

To kolejny tom przygód wyjątkowego mruczka i jego małej przyjaciółki Ali. Ci, którzy już poznali tę niecodzienną parę, wiedzą, że ich relacja przepełniona jest ciepłem, miłością i dużą dawką dobrego humoru! Szczególnie interesujący jest fakt, że Feluś to kot... niewidzialny! więcej »
Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!
Patronat CzasDzieci.pl

Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom do 1 czerwca czeka na filmiki lub nagrania audio z piosenkami lub recytacjami uczestników w wieku do 13 lat. Najlepsze wybierze jury, w którym zasiada także m.in. Natalia Kukulska... więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019