Warszawa

Korzyści płynące z lekcji muzyki

Korzyści płynące z lekcji muzyki

Nauka gry na instrumencie może pomóc Twojemu dziecku uwrażliwić ucho na dźwięki oraz uwydatnić umiejętności. Dobrze wpływa także na relacje między rówieśnikami.

 

Zwróć uwagę na korzyści płynące z zapisania dziecka na lekcje gry na fortepianie czy skrzypcach. Twoja pociecha nie musi być następnym Beethovenem, ale z pewnością zyska przydatne umiejętności. Nauka matematyki stanie się łatwiejsza, a dobre maniery i cierpliwość wejdą w nawyk. Możliwości jest wiele, a świat muzyki to skarbnica instrumentów, jak i szans na rozwój pod wieloma względami.

 

 

oprac. Justyna Polak

 

1/8
1/8

Doskonalenie umiejętności akademickich


Muzyka i matematyka są ściśle powiązane. Poprzez rozumienie taktów, rytmu, czy skal, dzieci uczą się dzielić, tworzyć ułamki, czy rozpoznawać wzory. Zdaje się, że muzyka pobudza mózg dziecka, aby pomóc mu lepiej zrozumieć różne obszary matematyki. Dzieci, z wiekiem, będą recytować piosenki przywołując pamięć krótkotrwałą i ostatecznie pamięć długotrwałą. Nauka gry na instrumencie wprowadza również dzieci  w podstawowe wiadomości z zakresu fizyki. Szarpanie struny gitary czy skrzypiec uczy dzieci harmonii i syntetycznych wibracji. Nawet w przypadku instrumentów nie smyczkowych takich jak perkusja czy wibrafon, daje to dzieciom wiele możliwości do poznania ciekawych, naukowych zagadnień.

2/8
2/8

Doskonalenie fizycznych umiejętności


Niektóre instrumenty, na przykład perkusyjne, pomagają dzieciom rozwijać koordynację i umiejętności motoryczne. Wymagają one użycia ruchu dłoni, rąk i stóp. Ten rodzaj instrumentu jest świetny dla bardzo energicznych dzieci. Instrumenty smyczkowe i klawiszowe, takie jak skrzypce i fortepian, wymagają koordynacji prawej i lewej ręki jednocześnie. Można powiedzieć, że jest to jak klepanie się po głowie i drapanie po plecach w tym samym czasie. Instrumenty nie tylko pomagają rozwijać podzielność uwagi, ale mogą również zachęcać dzieci, aby czuły się komfortowo, w naturalnie niewygodnych dla nich pozycjach. Poprawa koordynacji i doskonalenie poczucia rytmu może również przygotować dzieci do innych zainteresowań, takich jak taniec czy sport.

3/8
3/8

Relacje społeczne i komunikacja


Zajęcia grupowe w klasie wymagają interakcji i komunikacji z rówieśnikami. To  sprawia, że stajemy się zespołem, w którym przyjdzie nam współpracować, kiedy będziemy musieli zagrać dobre crescendo czy accelerando. Jeśli dziecko gra na swoim instrumencie zbyt głośno lub za bardzo przyspiesza, będzie musiało dostosować się do grupy. Ważne, aby dzieci dobrze poznały i rozumiały swoją rolę w większym zespole, ponieważ każdy ma taki sam cel - stworzenie jak najlepszego utworu.

4/8
4/8

Dyscyplina i cierpliwość


Gra na instrumencie uczy dziecko, że nagroda przyjdzie z czasem. Nauka gry na przykład na skrzypcach to wieloetapowy proces. Zanim nauczysz się jak wykonać pojedynczy dźwięk, musisz wiedzieć jak w dobry sposób trzymać smyczek i jaka jest prawidłowa postawa w trakcie grania. Gra na instrumencie uczy dziecko wytrwałości. Ćwiczenie godzinami, miesiącami, a nawet latami prowadzi do określonego celu, jak występowanie w zespole czy zapamiętanie utworu solowego. Lekcje prywatne czy ćwiczenie w domu wymaga od dziecka by było mocno skupione na wykonywanej czynności. Zajęcia grupowe, na których dzieci uczą się grać na tych samych instrumentach również doskonalą cierpliwość, ponieważ czekają na swoją kolej, by zagrać samemu. A czekając i słuchając gry kolegów, uczą się okazywać szacunek swoim rówieśnikom, nic nie mówić przez określony czas, a przy tym być uważnym na to, co się dzieje wokół nich.

5/8
5/8

Budowanie poczucie własnej wartości


Zajęcia stanowią forum, na którym dzieci mogą nauczyć się akceptowania i tworzenia konstruktywnej krytyki. Przekształcenie negatywnych opinii w pozytywne zmiany pomaga budować pewność siebie. W szczególności lekcje grupowe mogą pomóc dzieciom zrozumieć, że nikt, łącznie z nimi samymi lub swoimi rówieśnikami, nie jest doskonały i zawsze ma możliwość poprawy. Prezentowanie się publicznie jest ważną umiejętnością, niezależnie od tego, czy zostaniesz profesjonalnym muzykiem, czy nie. Ta umiejętność przenosi się łatwo na wystąpienia publiczne w przyszłości. I oczywiście, gdy dziecko osiągnie wystarczająco zaawansowany poziom, posiądzie umiejętności muzyczne, które pomogą mu się wyróżnić.

6/8
6/8

Zapoznanie dzieci z wiedzą o innych kulturach


Poprzez uczenie się i granie na różnorodnych instrumentach, dzieci mogą odkrywać i rozumieć jak istotny wpływ na inne kultury ma muzyka. Na przykład bongosy i timbale wprowadzą dzieci w afrykańskie i kubańskie style muzyczne. Skrzypce to instrument, który powstał we Włoszech, lecz nauka na nim otwiera dzieci na muzykę klasyczną spopularyzowaną przez niemieckich i austriackich muzyków. Różnorodne instrumenty, takie jak skrzypce i fortepian, mogą towarzyszyć szerokiej palecie stylów muzycznych, zarówno klasycznego, jak i na przykład jazzowego (który powstał na południu Ameryki). Ważne aby dzieci w młodym wieku zapoznawały się z korzeniami i tradycjami innych kultur, ponieważ sprzyja to ich otwartości na świat i tradycje, których jeszcze nie poznały.

7/8
7/8

Co należy uwzględnić przy wyborze instrumentu


Wybór instrumentu ostatecznie powinien zależeć od wielu czynników. Oto lista pytań, które należy rozważyć:


- Czy Twoje dziecko cieszy się na widok instrumentu? Czy lubi sposób w jaki brzmi?
- Czy instrument nie jest zbyt wymagający i czy nie jest zbyt dużym wyzwaniem (zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka)?
- Czy energia Twojego dziecka pasuje do instrumentu?
- Czy stać Cię na instrument i konsekwencje związane z nauką Twojego dziecka?
- Czy jako rodzic lubisz na tyle dźwięk instrumentu, że będziesz w stanie słuchać go przez kilka godzin dziennie, kiedy Twoje dziecko będzie ćwiczyć?
- Czy Twoje dziecko jest szczególnie zainteresowane jakimś stylem muzycznym?

Jeśli tak, należy to uwzględnić w wyborze instrumentu, ponieważ niektóre z nich dostosowane są do wykonywania konkretnych stylów. Na przykład skrzypek nie będzie zbytnio pasował do zespołu jazzowego.

 

Eksperci nie zawsze zgadzają się co do tego, jaki instrument będzie najlepszy dla  dziecka, lecz wielu nauczycieli twierdzi, że wybierając takie instrumenty jak fortepian, perkusja, gitara czy skrzypce zawsze będzie to dobry wybór.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć