Strefa rodzica » Artykuły » Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domupowiększ

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat

Różne części ciała (takie jak skóra, oczy i uszy) otrzymują informacje zmysłowe z otoczenia i wysyłają je do mózgu. Mózg interpretuje otrzymywane informacje porównując je z innymi informacjami - nowymi oraz przechowywanymi w pamięci. Następnie mózg wykorzystuje wszystkie te dane, aby pomóc nam reagować na środowisko. Dlatego integracja sensoryczna jest ważna we wszystkich czynnościach i zadaniach, takich jak ubieranie się, jedzenie, kontakty towarzyskie, nauka i praca.

 

Dla większości z nas rozwój integracji sensorycznej ma miejsce, gdy jesteśmy mali. Jest to część naszego normalnego rozwoju. Odbywa się przy okazji codziennych aktywności: kołysania, raczkowania, chodzenia i zabawy.

 

Integracja sensoryczna odpowiada za regulację pracy wszystkich zmysłów, które współdziałają ze sobą i są od siebie zależne. Wśród zmysłów wyróżnia się 5 najbardziej oczywistych: słuch, węch, wzrok, smak, dotyk. Należy jednak pamiętać, że zmysły odpowiadają także za utrzymywanie równowagi, kontrolę ruchu czy regulację temperatury (układ przedsionkowy, proprioceptywny, interoceptywny).

 

W tym artykule skupimy się na dotyku. Pokażemy pomysły na domowe zabawki rozwijające właśnie ten zmysł. Oczywiście, w przypadku występowania zaburzeń integracji sensorycznej konieczna może być terapia prowadzona przez certyfikowanego specjalistę. Jednak każdemu maluchowi przyda się kontakt ze zróżnicowanymi bodźcami i materiałami. Jego opuszki palców, stopy i mózg uczą się wówczas rozpoznawać faktury oraz budować obraz świata. Zabawki sensoryczne można kupić w sklepie lub wykonać w domu dywaniki czy tablice zawierające różne faktury. My zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów, które znaleźliśmy w internecie. Możecie zainspirować się nimi lub wymyślić własne pomoce sensoryczne.

 

Zapraszamy do kliknięcia w galerię!

 

 

oprac. Antonina Dróżdż - psycholog

 

Informacje o integracji sensorycznej na podstawie: https://www.sensoryintegration.org.uk/What-is-SI


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Chcieliśmy otworzyć przed naszymi małymi... więcej » x
Zobacz » Artykuły
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Dynamiczny i stały rozwój technologii zdominował wiele różnych aspektów naszego życia. Dobrym przykładem takiego technologicznego rozwoju w naszej codzienności są czytniki e-book oraz audiobooki, które coraz częściej zajmują miejsce klasycznych, papierowych książek. Ten wynalazek nie bez powodu pochwalić się może rosnącą z roku na rok coraz większą rzeszą fanów. więcej »
Bajkowe przeboje MiniMini+

Bajkowe przeboje MiniMini+

"Bajkowe przeboje MiniMini+" to najnowszy album zawierający melodyjne i skoczne piosenki z uwielbianych przez dzieci bajek: "Myszka w pask", "Dzielny Lew Eryk" oraz "Księżniczka Hania i Grymasek". więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać?  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019