Strefa rodzica » Artykuły » Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domupowiększ

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat

Różne części ciała (takie jak skóra, oczy i uszy) otrzymują informacje zmysłowe z otoczenia i wysyłają je do mózgu. Mózg interpretuje otrzymywane informacje porównując je z innymi informacjami - nowymi oraz przechowywanymi w pamięci. Następnie mózg wykorzystuje wszystkie te dane, aby pomóc nam reagować na środowisko. Dlatego integracja sensoryczna jest ważna we wszystkich czynnościach i zadaniach, takich jak ubieranie się, jedzenie, kontakty towarzyskie, nauka i praca.

 

Dla większości z nas rozwój integracji sensorycznej ma miejsce, gdy jesteśmy mali. Jest to część naszego normalnego rozwoju. Odbywa się przy okazji codziennych aktywności: kołysania, raczkowania, chodzenia i zabawy.

 

Integracja sensoryczna odpowiada za regulację pracy wszystkich zmysłów, które współdziałają ze sobą i są od siebie zależne. Wśród zmysłów wyróżnia się 5 najbardziej oczywistych: słuch, węch, wzrok, smak, dotyk. Należy jednak pamiętać, że zmysły odpowiadają także za utrzymywanie równowagi, kontrolę ruchu czy regulację temperatury (układ przedsionkowy, proprioceptywny, interoceptywny).

 

W tym artykule skupimy się na dotyku. Pokażemy pomysły na domowe zabawki rozwijające właśnie ten zmysł. Oczywiście, w przypadku występowania zaburzeń integracji sensorycznej konieczna może być terapia prowadzona przez certyfikowanego specjalistę. Jednak każdemu maluchowi przyda się kontakt ze zróżnicowanymi bodźcami i materiałami. Jego opuszki palców, stopy i mózg uczą się wówczas rozpoznawać faktury oraz budować obraz świata. Zabawki sensoryczne można kupić w sklepie lub wykonać w domu dywaniki czy tablice zawierające różne faktury. My zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów, które znaleźliśmy w internecie. Możecie zainspirować się nimi lub wymyślić własne pomoce sensoryczne.

 

Zapraszamy do kliknięcia w galerię!

 

 

oprac. Antonina Dróżdż - psycholog

 

Informacje o integracji sensorycznej na podstawie: https://www.sensoryintegration.org.uk/What-is-SI


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak przekonać dziecko do przedszkola? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla malucha trudne. Dlatego warto wiedzieć, jak w kilku prostych krokach przygotować swą pociechę na moment rozłąki z rodzicem. więcej »
50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

Motywacyjnych zdań, jakie można powiedzieć do swej pociechy jest mnóstwo. Większość z nich jest prosta, jednak siła ich oddziaływania jest jednak ogromna. więcej »
Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Dzieci kochają pomagać rodzicom w kuchni. Kiedy można zacząć wprowadzać je w tajniki kulinariów? Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej, bo może to się przełożyć nie tylko na ich pasję do gotowania w przyszłości. więcej »
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019