Różne części ciała (takie jak skóra, oczy i uszy) otrzymują informacje zmysłowe z otoczenia i wysyłają je do mózgu. Mózg interpretuje otrzymywane informacje porównując je z innymi informacjami - nowymi oraz przechowywanymi w pamięci.
Następnie mózg wykorzystuje wszystkie te dane, aby pomóc nam reagować na środowisko. Dlatego integracja sensoryczna jest ważna we wszystkich czynnościach i zadaniach, takich jak ubieranie się, jedzenie, kontakty towarzyskie, nauka i praca.
Dla większości z nas rozwój integracji sensorycznej ma miejsce, gdy jesteśmy mali. Jest to część naszego normalnego rozwoju. Odbywa się przy okazji codziennych aktywności: kołysania, raczkowania, chodzenia i zabawy.
Integracja sensoryczna odpowiada za regulację pracy wszystkich zmysłów, które współdziałają ze sobą i są od siebie zależne. Wśród zmysłów wyróżnia się 5 najbardziej oczywistych: słuch, węch, wzrok, smak, dotyk. Należy jednak pamiętać, że zmysły odpowiadają także za utrzymywanie równowagi, kontrolę ruchu czy regulację temperatury (układ przedsionkowy, proprioceptywny, interoceptywny).
W tym artykule skupimy się na dotyku. Pokażemy pomysły na domowe zabawki rozwijające właśnie ten zmysł. Oczywiście, w przypadku występowania zaburzeń integracji sensorycznej konieczna może być terapia prowadzona przez certyfikowanego specjalistę. Jednak każdemu maluchowi przyda się kontakt ze zróżnicowanymi bodźcami i materiałami. Jego opuszki palców, stopy i mózg uczą się wówczas rozpoznawać faktury oraz budować obraz świata. Zabawki sensoryczne można kupić w sklepie lub wykonać w domu dywaniki czy tablice zawierające różne faktury. My zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów, które znaleźliśmy w internecie. Możecie zainspirować się nimi lub wymyślić własne pomoce sensoryczne.
Informacje o integracji sensorycznej na podstawie: https://www.sensoryintegration.org.uk/What-is-SI