Warszawa

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi.


Rodzice, którzy zauważyli, że ich dziecko łatwo się rozprasza, powinni jak najszybciej zareagować, zanim stanie się to poważnym problemem.

 

Karolina Kucia

 

1/7
1/7

Zmysły pomagają nam w poznawaniu i odbieraniu otaczającego nas świata. Zasłyszane informacje czy widziane obrazy możemy zapamiętać, wyciągać z nich wnioski, a następnie wcielić w życie.


Czasem zdarza się, że jeden ze zmysłów jest zbyt wyostrzony. Może okazać się problemem, zwłaszcza dla dzieci, którym trudniej poradzić sobie z tym niż dorosłym - odbierane bodźce stają się wtedy przytłaczające, powodując rozproszenie. Jednakże w określonych sytuacjach wyostrzona percepcja może stać się atutem - jeśli ma ono lepszy słuch, nie będzie miało problemów z zabawami rytmicznymi.

2/7
2/7

Wiele dzieci niedokładnie zapamiętuje to, co zostało do nich powiedziane. Często nie reagują one, gdy ktoś je woła, a podczas zajęć wymagających skupienia wydają własne odgłosy, np. cicho podśpiewują, mruczą czy uderzają palcami o stół. Skutkuje to niestety utratą znacznej części informacji, które przekazywane są werbalnie.


Takim dzieciom można pomóc poprzez tematyczne rymowanki, krótkie piosenki o prostym rytmie czy zabawki wydające różne odgłosy. Świetnym sposobem na skupienie będzie też powtarzanie informacji na głos. W ten sposób wymagać będzie się od nich większego skupienia, co poprawi przyswajanie informacji w przyszłości.

3/7
3/7

Jeśli Twoje dziecko dobrze zapamiętuje obrazy czy przeczytane teksty, warto wykorzystać to w nauce.

 

Jednym ze sposobów jest używanie kolorowych, ale nieskomplikowanych, materiałów do nauki, bez zbędnych wzorów odwracających uwagę dziecka; zaznaczanie w tekście najważniejszych informacji, przyklejanie naklejek czy korzystanie z obrazków, tabelek, list. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej skupić się na wykonywanych czynnościach.


Idealną zabawą dla Twojej pociechy będzie odnajdywanie różnic na obrazkach.

4/7
4/7

Najwięcej dzieci skupia się na tym, czego dotyka - na strukturze danego przedmiotu, jego kształcie.
Dlatego skutecznym sposobem, by pomóc rozpraszającemu się dziecku jest "wyjście poza kartkę i ołówek". Warto uczyć dziecko poprzez aktywności manualne, np. zabawę klockami, nawlekanie koralików na nitkę czy wycinanki.

5/7
5/7

Często problemem dla dzieci jest to, że postawione przed nimi zadanie jest dla nich za trudne. Warto zastanowić się, czy daną rzecz da się podzielić na mniejsze części np.: zadanie na trzy strony można rozbić na trzy części, pomiędzy którymi dziecko zrobi sobie przerwę.


Ustalenie codziennej rutyny może okazać się równie ważne - dzięki temu dziecko będzie miało wyznaczony czas na skupienie się, do czego będzie mogło się przyzwyczaić.

6/7
6/7

Za postępy powinno się wynagradzać: wystarczy narysować tabelkę i zapisywać w niej, jak długo dziecko pozostało skupione. Gdy po jakimś czasie z piętnastu minut zrobi się dwadzieścia pięć, na pewno zadziała to mobilizująco, jeżeli w nagrodę dostanie dodatkową porcję ciasta albo zabierzesz je do parku rozrywki czy na basen.


Nie lekceważmy problemu ze skupianiem się. Może on okazać się wielką trudnością dla dziecka nie tylko przez cały okres edukacji, lecz i w dorosłym życiu.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć